10 Farklı E-Ticaret Kupon Kodu Türü

0
Paylaşım
24
Görüntülenme

10 Farklı E-Ticaret Kupon Kodu Türü

Kupon kodları, bir diğer etkili dijital pazarlama stratejilerinden biridir. Çevrim içi mağazanız henüz kupon kodu vermiyorsa, buna hemen başlamanız iyi olacaktır. Kupon kodları, rakiplerinizin sunduğu fırsatları yakalamanızı ve geçmenizi sağlayabilir. Ayrıca mağazanıza daha fazla ziyaretçi çekmenize ve daha fazla satış yapmanıza olanak tanırlar.

Bu makalede “10 Farklı E-Ticaret Kupon Kodu Türü” konusuna değineceğiz ve e-ticaret websitelerinin sunduğu kupon kodları türlerine göz atacağız.

10 Farklı E-Ticaret Kupon Kodu Türü

1) Yüzdelik İndirim Kuponları

Yüzdelik indirim teklifleri, çoğu mağazanın e-posta listelerini oluşturma şeklidir. Çünkü çoğu insan, yeni bir mağazan ilk satın alma işlemlerinde %15 veya %20 oranında bir indirim karşılığında e-posta adresini kolayca paylaşır. Ayrıca bu indirim kuponlarını, uzun zamandır alışveriş yapmayan müşterileriniz hesaplarına girdiklerinde yollarsanız, tekrardan uzun süreli bir müşteri haline getirme şansını yakalamış olursunuz.

2) Ücretsiz Kargo Kuponları

Çevrim içi mağazanızda henüz ücretsiz kargo seçeneğini sunmuyorsanız, bu seçeneği göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü çoğu alışveriş sepeti, kargo ücretlerinin tutarlarına göre iptal edilir. Ücretsiz kargo için bir kupon kodu sunmasanız bile, daha hızlı gönderim için iki günlük veya bir haftalık gibi belirli sürelerle aktifleşebilecek kupon kodları oluşturmayı düşünebilirsiniz.

3) Satın Alım Sonrası Ücretsiz Hediye

Özellikle güzellik perakendecilerinin uyguladığı bu stratejide belli bir alışveriş tutarının üstünde satın alım yapılırsa, o satın alımı yapan kişiye ekstra ücretsiz bir hediye gönderilir. Bu sayede müşteride bu ufak jest sayesinde güven kazanılır. Bu güveni kazanmak için siparişlerinize ekleyebileceğiniz küçük ve hafif öğelerinizi veya yeni ürün örneklerinizi de siparişe koymayı düşünebilirsiniz. Ayrıca satın alım sırasında müşterilerinizin kullanabileceği ücretsiz bir hediye kuponu tasarlayıp, e-posta listenizle ve sosyal medyadaki takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

4) Puana Dayalı Kupon Kodları

Bazı koleksiyoncu müşteriler, alışveriş yaparken puan kazanmayı severler. Özellikle puanlar onlara indirim ya da ücretsiz kargo gibi seçenekler sunarsa sırf puan kazanmak için alışveriş yaparlar. Müşterilere bu gibi seçenekler sunmak, müşterilerin daha fazla satın alım yapmak için puanlarını kullanma olasılıklarını arttırır.

5) “1 Alana 1 Bedava” Kuponları

“1 Alana 1 Bedava” kupon kodları, belirli ürün türleri ve yılın belirli zamanları için harika dijital pazarlama stratejileridir.

Örneğin okul dönemlerinde okul üniformaları için bu kuponları kullanmak; müşterilerin zaten ihtiyaç duyduğu şeyleri almak için daha fazla seçenek sunmaktır. Yılın belirli resmî tatil günlerinde de bu tarz kuponları kullanarak müşterilerin zaten alacağı şeylerde rakipleriniz yerine sizi tercih etmesi için bir sebep sunmuş olursunuz.

6) Otomatik Kuponlar

Müşterileriniz ödeme sırasında kupon kodlarını girmeyi unutursa, bu onların hatası olmasına rağmen sizin markanızı ilgilendiriyor. Bu yüzden müşteri deneyimi bu konuda da çok önemlidir. Ayrıca böyle bir durum olursa, müşteri hizmetleri sırf bu yüzden yoğun olacaktır ve müşteri siparişi iptal edip yeni bir sipariş oluşturma gibi güçlükler çıkarabilir.

Bu yüzden otomatik kuponlar kullandığınızda müşterileriniz kupon kodunu kopyalayıp yapıştırmayı unutsa bile otomatik kupon kodlarından yararlandığını bilirler. Bu sayede yalnızca satın almak istediklerini sepete eklemek ve ödeme yapmak yeterli olacaktır. Herhangi bir hayal kırıklığı olmadan markanızla harika bir müşteri deneyimi yaşamış olacaklar.

7) Satın Alım Sonrası Hediye Kuponu

Yeni bir ürün veya hizmetin satışını arttırmak istiyorsanız, her siparişte bir hediye kuponu vermeyi düşünebilirsiniz. Bu tür bir hediye kuponu fırsatı, yalnızca daha fazla insanın yeni hizmetinizi veya ürününüzü denemesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yeni insanların mağazanızı keşfetmesini sağlar.

8) Aile ve Ortak İndirim Kuponları

Çevrim içi alışveriş yapanların çoğu kupon kodlarını sever ve bu kodları arkadaşlarla veya aileyle paylaşmaktan mutluluk duyarlar. Bazı perakendeciler, müşterileri kupon kodlarını paylaşmaya teşvik eden “arkadaş ve aile indirim kuponu” sunarak ve bu kodları resmî bir ortama taşıyarak arkadaş ve aile indirimi olarak adlandırır.

9) Gizemli Kuponlar

Gizemli teklifler, müşterilere bir ürünü kuponla satın aldıklarında ne kadar tasarruf edebileceklerini gösteren bir kazı kazan indirim kuponunun sanal halidir. Bu dijital gizemli teklifler, dönüşümleri arttırmak için kullanılır ve haftanın belirli günlerinde sunulabilir.

10) Mobil Kuponlar

Kuponları paylaşmak için tek kanal e-posta ya da websiteniz değildir. Günümüzde çoğu alışverişin mobil cihazlardan yapıldığını göz önüne alırsak, bir mobil uygulama geliştirerek ve yalnızca mobil uygulama kullanarak alışveriş yapan müşterilerin kullanabileceği kupon kodları hazırlamalısınız. Bu hem devasa mobil alışverişçileri mağazanıza çekecektir hem de mobil kuponlar sayesinde daha fazla satış yapacaksınız.

Bu makalede “10 Farklı E-Ticaret Kupon Kodu Türü” konusuna değindik ve e-ticaret websitelerinin kullandığı kupon kodu stratejilerini inceledik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.