4 Adet İçerik Üretimi Fikri

0
Paylaşım
8
Görüntülenme

4 Adet İçerik Üretimi Fikri

Bazı durumlarda yeni içerik oluşturmak gerçekten zor olabiliyor. Hedef kitlenize yeni ve ilgi çekici içerikler sunmak sizin sorumluluğunuzdur. Websitenizi kaliteli içeriklerle doldurarak rakiplerinizin arasından sıyrılmanız ve sektör lideri olmanız için içerik üretimi beceriniz olmalıdır.

Sunduğunuz sektöre göre değişiklik gösterecek şekilde benzersiz fikirler her yerden gelebilir. İnternette gördüğünüz videolardan veya herhangi bir blog gönderisinden bile bir içerik fikri çıkarabilirsiniz. Bu yüzden içerik üretimi konusunda en değerli varlıklarınızdan biri hayal gücüdür.

Bu makalede “4 Adet İçerik Üretimi Fikri” konusuna değineceğiz ve yeni içerikleriniz için öneriler vereceğiz.

4 Adet İçerik Üretimi Fikri

1) Sektörünüzdeki raporları inceleyin

Bir içerik oluşturmak için o içeriğin ne ile ilgili olduğuna karar vermenin uzun sürmesi gerekmez. Sektörünüzle ilgili paylaşılan son raporları inceleyerek de kendinize içerik konusu çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Sektör raporları; genelde normal kullanıcıların okumaktan hoşlanmadığı uzun ve ağır belgelerdir. Ancak, içerik üretimi konusunda ilhama ihtiyacı olan işletmeler için oldukça değerlidirler.

Raporlardaki değerli bilgileri içeriğe dönüştürebilmek için rapordaki önemli noktaları tespit edebilirsiniz. İşletme sahibi olarak da eleştirel bakış açınızı eklemeniz ve ardından içeriğinizi abonelerinize e-posta yoluyla göndermeniz verimli olacaktır.

Sektör raporlarını kullanırken, bilgileri tekrarlamaktan kaçınmak önemlidir. Sektör raporlarını inceleyip değerli bilgileri tespit etmedeki amaç, insanların sizin bakış açınızla düşünmesini sağlamaktır. Ayrıca markanızın inandığı bir ideal bulunuyorsa, tartışma yaratabilecek konularda fikir belirtmekten uzak durmalısınız.

2) Hedef kitlenize sorun

Hedef kitlenizin hoşlanacağı türden içerikler oluşturmak; yalnızca içerik üretimi konusunda katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hedef kitlenizi mutlu eder. Hedef kitlenize ne tür bilgileri almaktan hoşlandığını sorarak etkili içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İçerik önerilerini almak için hedef kitlenize yaklaşmada kullanabileceğiniz birkaç yöntem bulunur. E-posta listenize kaydolmuş kitlenize e-posta ile, birkaç soruluk anket ile veya basit bir sosyal medya platformu anketi ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca birkaç teşvik sağlayarak katılım oranlarını da yükseltebilirsiniz.

Sektörünüzle ilgili bilgiler içeren ve farklı kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler de sizin için birer ilham kaynağı olabilir. Bu içerikleri araştırarak içerisinde tam olarak açıklanmamış birkaç önemli noktayı tespit etmeye çalışabilirsiniz. Bu noktaları tespit ettikten sonra yine kendi bakış açınızı ekleyerek okurlarınıza değerli bir içerik sunmayı deneyebilirsiniz.

3) Sosyal medyaya ağırlık verin

Oluşturabileceğiniz en kaliteli içerikleri üretmek için uzmanlar, düşünce liderleri ve içerik üreticileriyle iş birliği yapmayı düşünebilirsiniz.

Başka içerik üreticileriyle çalışmak, içerik üretimi konusundaki zaman kaybını önlemede yardımcı olabilir.

İçerik üreticilerle çalışmaya karar verdiyseniz seçici olmanız gerekir. Sırf popülerlik kazanmak için markanızın bütünlüğünden ödün vermemeniz için, sektörünüze hitap eden ve mantıklı içerik üreticilerle çalışmalısınız. Düşünce liderlerini ise geçmiş içeriklerini analiz ederek ve profesyonel referanslar isteyecek incelemeyi teklif etmelisiniz.

Etkileyici bir içerik oluşturmanın kilit noktası, kutunun dışına düşünmektir. Yani eski ve aynı konuda bir blog gönderisi oluşturmak yerine, endüstri liderlerinin gündemlerine dikkat çekmelisiniz. Ayrıca ilginç bir konuda üç ila beş dakikalık ufak videolar oluşturmayı da deneyebilirsiniz. Bu küçük görünen içerik parçaları profesyonelce ve uygun hazırlandığında oldukça verimli olabiliyor. Sosyal medyanın verdiği iş birliğe dayanarak hem içerik deponuzu genişletebilirsiniz hem de içerik üretimi konusunda daha geniş düşünebilirsiniz.

4) Sektördeki gündemi takip edin

Bir dönem içinde sürekli olarak her konuda konferanslar düzenleniyor. Bu konferanslar ilgili katılımcılar ve düşünce liderliği sağlayan konuşmacılarla dolup taşıyor. Yeni ve dikkat çekici fikirlere ulaşmak istiyorsanız, konferans gündemlerini takip etmeyi deneyebilirsiniz.

Konferans gündemini incelemede amaç, birinin yaptığı tüm sunumu ele almak olmamalıdır. Bu gündemi takip etmedeki amaç, birkaç konferansa katılarak sektörün genel olarak hangi konunun üstünde durduğunun farkına varmaktır.

Kaynak olarak kullandığınız konuşmacıların adını belirtmeli ve mümkünse projelerine bağlantılar sağlamalısınız. Bu küçük gibi görünen eylemler, hem size güvenilirlik sağlar hem de gelecekteki içerik ilişkilerinizi geliştirmek için sağlam bir yoldur.

Konferanslara katılarak ilgilendiğiniz sektörde en fazla hangi konunun konuşulduğuna emin olun. Sonrasında bu genel konuları parçalara ayırarak her birinden içerik oluşturmayı deneyin. Bu sayede hem sektörden uzaklaşmamış olacaksınız hem de bir fikirle birden fazla içerik üretmiş olacaksınız.

Son olarak;

İçerik oluşturma eylemi sürekli olarak devam eden bir süreçtir. Yeni fikirler için belirli alanlarda sıkışmamanız önemlidir. Bu yüzden sektörünüzü ilgilendiren önemli ve önemsiz ne kadar çok farklı fikir varsa bu fikirleri değerlendirmelisiniz. Değerlendirdiğiniz fikirleri içerik haline getirmeye karar verdikten sonra ise gerekli referansları sağlamalısınız. Yaratıcı olmalısınız ve hedef kitlenizden faydalanmalısınız.

Bu makalede “4 Adet İçerik Üretimi Fikri” konusuna değindik ve içerik üretiminin temelindeki ilhamdan bahsettik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.