7 Adet Güçlü E-Posta Pazarlama Stratejisi

0
Paylaşım
4
Görüntülenme

7 Adet Güçlü E-Posta Pazarlama Stratejisi

Günümüzde çoğu pazarlamacı, e-posta pazarlamasının artık işe yaramaz olduğunu düşünüyor. E-posta abone listenizi silmeden önce, e-posta pazarlamasıyla ilgili gerçekleri kontrol etmelisiniz. Araştırmalar, dünya çapında e-posta kullanımının gittikçe arttığını ve önümüzdeki dönemde de artacağını gösteriyor.

Ayrıca tüketicilerin %86’sı en az ayda bir iş yaptıkları şirketten promosyon e-postaları almayı tercih ediyor.

E-posta teknolojisi henüz bitmedi. Fakat e-posta pazarlama stratejisi kullanmanıza rağmen verimli sonuç alamıyorsanız eski stratejileri değiştirmeniz gerekebilir.

Bu makalede “7 Adet Güçlü E-Posta Pazarlama Stratejisi” konusuna değineceğiz ve e-posta pazarlama stratejileri hakkında bilgi vereceğiz.

7 Adet Güçlü E-Posta Pazarlama Stratejisi

1) E-posta hedef listenizi belirleyin

Bir iş yürütürken herkese hizmet etmelisiniz. İlk hedefiniz, geniş bir ağ oluşturmak ve mümkün olduğunca çok insanın markanıza ilgi duymasını sağlamak olmalıdır.

E-posta pazarlamasında bu strateji işe yaramaz. E-postalarınızı almak için rastgele tüketicileri kayıt etmek onları rahatsız edecek ve onları birer müşteriniz haline getiremeyeceksiniz.

Bunu yapmak yerine, ürünlerinizle ilgilenen alıcıların özellikle seçilmiş bir listesini oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede, websitenizi ziyaret eden veya satış etkinlikleriniz hakkında bilgi almak isteyen tüketicilere ulaşarak onları birer müşteri yapmak için uğraşabilirsiniz.

2) E-postaları uygun zaman diliminde gönderin

E-posta pazarlama stratejilerinde işletmelerin yaptığı en büyük hata e-postaların ne zaman gönderileceğini belirlememektir. E-posta içeriğinin ne olacağına o kadar çok odaklanırlar ki bu mesajları iletmek için en iyi gün ve saati belirlemeyi unuturlar.

E-posta zamanlaması sektörden sektöre farklılık gösterebilir. Ayrıca e-postalarınızı alacak hedef kitleye göre de e-postalarınızı gönderme zamanlarını belirleyebilirsiniz. Hedef kitlenizin müsait olduğu zamanları verilerinize göre analiz edin ve e-posta pazarlamasını uygulamak için bu zaman dilimlerini tercih edin.

3) İlgi çekici konular belirleyin

Etkili bir e-posta kampanyası konunun ne olduğuyla ilgili başlangıç yapar. Bir sürü başka mesajın arasında sıkışmış bir e-posta olması, abonenin dikkatini çekmek için kalabalığın arasında sıyrılması gerektiği anlamına gelir.

Konu satırınızı kısa tutmalısınız. İnsanlar gelen kutularını gözden geçirdikçe, uzun konu satırlarının tamamını okumak için yeterli zamanları çoğu zaman olmuyor. Bu nedenle konu satırlarında 50 karakter veya daha az karakter kullanmayı deneyin.

FOMO (Bir şeyleri kaçırma korkusu) tekniğini deneyin. Merak uyandırmak için “Sınırlı süreli teklif”, “Özel teklif” gibi terimleri kullanmayı deneyin. Fakat bunu sadece ilgi çekmek için yapmayın, kurumsal imajınıza zarar verir. Gerçekten sınırlı süreli bir teklif oluşturarak bu ilgiyi üzerinize çekmeye çalışmalısınız.

4) E-postaları hedef kitlelere ayırın

Markalar tüm müşterilerine toplu e-postalar göndererek müşterileri kategorilere ayırmamak gibi bir hata yapıyorlar. Buna bir örnek vermek gerekirse; basketbol hayranlarının golf toplarındaki son indirimlerle ilgili promosyon e-postaları almaları diyebiliriz. Bu hiçbir şeye fayda getirmez ve alıcıların kafasını karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.

Tüketiciler kendilerini ilgilendirmeyen e-postalar almaktan hoşlanmaz ve bu e-postaları dikkate almayarak spam klasörlerine düşmelerini sağlarlar.

5) E-postalarınızı kişiselleştirin

Tüketiciler, ihtiyaçlarına odaklanan özelleştirilmiş mesajlara daha çok ilgi gösterirler. Ayrıca bir araştırma, kişiselleştirilmiş e-postaların altı kat daha yüksek işlem oranı sağladığını açıklamıştır.

Kişiselleştirilmiş e-postalarınızda abonelerinizin adını belirtmenin ötesine geçmelisiniz. Alıcıların konumuna özel içerikler ekleyerek e-postalarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca müşterilerinizin son satın alımlarına göre ürün önerileri de ekleyebilirsiniz. Abonelerin favori spor takımlarıyla eşleşen renkler gibi e-posta tasarımları hazırlayarak aboneleriniz hakkında sahip olduğunuz verileri değerlendirebilirsiniz.

6) Otomasyonları kullanın

E-posta pazarlaması, herhangi bir iş işlevi gibi ekibiniz için zaman alıcı hâle gelebilir. E-postaları hazırlamaktan, e-posta düzenlerini tasarlamaktan ve hedef kitlenizi seçmekten dolayı bazı durumlarda bu stratejiyi uygulamak çok fazla zaman alabiliyor.

Pazarlama otomasyonlarının yardımıyla ekiniz tek bir tıklamayla binlerce aboneye tek bir mesaj göndermekle kalmaz, aynı zamanda e-postaların haftalar ve aylar önceden gönderilmesini planlayabilirsiniz.

E-posta pazarlaması ve otomasyon, hedef kitlenize daha iyi hizmet vermek için etkili bir kombinasyon olacaktır. E-postalarınız arasında gecikmeler oluşturabilir ve abonelerin davranışlarına göre eylemlerinizi harekete geçirebilirsiniz.

7) Getirilerinizi analiz edin

Her pazarlama stratejisinin olduğu gibi e-posta pazarlama stratejisinin de metriklere ihtiyacı vardır. Kampanyalarınızın etkinliğini izlemek ve analiz etmek, şirket hedeflerinize ulaşmanızda size yardımcı olur.

En önemli dört e-posta pazarlama metriğinin tıklama oranı, dönüşüm oranı, açılma oranı ve yatırım getirisi olduğu söylenir. Bu ölçümler size e-posta kampanyalarınızın kapsamlı bir genel görünümünü verir ve yararlı iş kararları vermenize yardımcı olur.

Hemen çıkma oranları gibi riskli metrikleri izleyerek pazarlama stratejilerinizde değişikliklere gitmeyi düşünmelisiniz.

Bu makalede “7 Adet Güçlü E-Posta Pazarlama Stratejisi” konusuna değindik ve e-posta pazarlama stratejileri hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.