7 Adet Web Dizayn Önerisi

0
Paylaşım
4
Görüntülenme

7 Adet Web Dizayn Önerisi

Tasarım dünyasında bazı sabitler olsa da, web tasarımda en iyi sonucu veren şey çoğu zaman değişir.

1990 yıllarında kullanılan tipik website stili bugün modası geçmiş bir durumdadır ve mobil cihazların yükselişinden ilham alan bazı güncel eğilimler bu tasarımların değişmesine neden olmuştur.

Kısacası, web tasarım sürekli gelişir ve website sahiplerinin zaman içindeki değişikliklerden ve trendlerden haberdar olmaları gerekir.

Bu makalede “7 Adet Web Dizayn Önerisi” konusuna değineceğiz ve websitenize uygulayabileceğinizi düşündüğümüz 7 adet web dizayn fikri vereceğiz.

7 Adet Web Dizayn Önerisi

7 Adet Web Dizayn Önerisi

1) Mobil Odaklı Tasarım

Google’ın mobil öncelikli SEO dizinini yayınlamasından sonra, mobil öncelikli tasarım hakkında bilgiye sahip olmanız sizin yararınıza olacaktır.

Google’ın mobil cihazlara verdiği öncelik sayesinde, çoğu website mobil öncelikli tasarımlar uygulamaya başladı. Ancak yine de istatistikleriniz, ziyaretçilerinizin çoğunun bir bilgisayar ile bağlandığını söylüyorsa, bilgisayar öncelikli tasarıma değer vermeniz daha iyi olacaktır.

Elbette tüm websiteler, günümüz internetinde mobil uyumlu tasarıma sahip olmalıdır. Ancak her website, onu ziyaret edecek olan belirli hedef kitle için iyi çalışacak şekilde tasarlanmalıdır. Websitenizin mobil deneyimine herhangi bir şekilde öncelik vermek, kullanıcılar için masaüstü deneyimini kötüleştiriyorsa, bu kararı vermeden önce ziyaretçilerinizin çoğunun mobil cihazlar ile bağlandığından emin olmalısınız.

Hem analitik hem de kullanıcı testi gibi şeyler aracılığıyla ziyaretçilerinizin yolculuğunu analiz ederek tasarımınızı bu istatistiklere göre şekillendirebilirsiniz.

2) Kullanıcı Testi

Tecrübeli web tasarımcılar için bile, insanların bir websiteyle nasıl etkileşime gireceği konusunda testler olmazsa, verimli bir tasarım elde edilemez.

İnsanların bir website tasarımına gerçekten nasıl tepki vereceğini anlamanın tek yolu, tasarımı ziyaretçilere sunmak ve en çok neyle etkileşime geçtiklerini görmek olacaktır.

3) Temiz Tasarım

Websiteler konusunda dağınıklık, hem kafa karıştırıcı hem de çirkin gözüken bir şeydir. Temiz website tasarımı daha iyi görünür ve kullanıcıların deneyimini kolaylaştırır.

Bugüne kadar yapılan çoğu araştırma, ziyaretçilerin daha temiz tasarımlara sahip websitelerde daha çok vakit geçirdiğini göstermiştir. Bir sayfada ziyaretçilerin dikkatini dağıtacak çok fazla etken olmadığında, ana mesajı ziyaretçilere daha kolay iletirsiniz ve bu mesaja rağmen ziyaretçileriniz boğulmadan websitenizde gezinmeye devam edebilir.

4) Erişilebilirlik

Uzun süre boyunca web tasarım, engelli bireyleri hesaba katmadan çoğunluğun deneyimine odaklanmıştır. Günümüzde çoğu web tasarımcı, geleneksel web tasarımın nüfusun diğer bireyleri için başarısız olduğunun farkında. Bu konuda yapılabilecek en iyi şey, websiteyi daha erişilebilir hale getirmek için çalışmaktır.

Uzmanlar, tasarımcıların herkes için işe yarayan bir web deneyimi oluşturduklarından emin olmak için izleyebilecekleri kapsayıcı tasarım ilkelerini belirlemişlerdir. Bu ilkeler, yalnızca ahlaki açıdan değil, iş için de iyi bir fikirdir. Tasarımınız erişilebilir olmadığı için potansiyel müşterileri bilmeden websitenizden uzaklaştırarak potansiyel satışları kaybediyor olabilirsiniz.

Erişilebilir tasarım, websitenizi yeni bir hedef kitleye de sunarak çoğu website tarafından dışlanan insanların sadakatini size kazandırabilir.

5) Derin Görsellik

İnternette karşılaştığımız görüntülerin çoğu iki boyutludur. Kullandığınız medyaya biraz daha derinlik eklemek, bir ziyaretçinin websitenizi nasıl deneyimlediği konusunda büyük bir değişiklik yapmayabilir. Ancak sayfanın belirli bölümlerine dikkat çekmeye ve websitenizdeki nesneleri görüntüleyen kişiler için biraz daha gerçekçi hissetmesine neden olmak istiyorsanız bu derinliği kullanabilirsiniz.

6) İşlevsellik

Etkileşime girdiğinizde değişen bir websiteyi ziyaret ettiğinizde, websitede ilerledikçe daha fazla etkileşime gireceksiniz ve bu sizde keşif hissi uyandıracaktır.

Örneğin paralaks kaydırma, ziyaretçiler sayfayı aşağı kaydırdıkça daha verimli bir deneyim sağlar ve insanların bir kez bu işlemi yaptığında bu etkileşimi onların yaptırdığını hissettirerek insanlarda merak duygusunu uyandırır.

Çoğu zaman daha iyi bir deneyim sağlayan bu etkileşimli işlevsellikler, ziyaretçilerinizin websitede gezinirken gördüklerini kontrol etme konusunda daha fazla güce sahip olduklarını hissetmelerini sağlar.

7) Deneyim Önceliği

Bu listedeki diğer önerilerin çoğu bu maddeyi ilgilendirmektedir. Çoğu kullanıcının hoşlanmadığı birçok web tasarım özelliği örneğini websitenizde koymamanız sizin yararınıza olacaktır. Örneğin; bir videoyu otomatik oynatmak, metni okumayı -bir saniyelik bile olsa- engelleyen açılır pencereler kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkiler.

Ziyaretçiler, websitenizde geçirdikleri zamandan hoşlanmazsa, websitenizde zaman geçirmek için ya da daha sonra tekrar ziyaret etmek için bir sebepleri kalmaz. Web tasarımınız, reklam geliri ya da satış için müşterilerinizden istediğinizi elde etmeye odaklanmamalıdır. Ziyaretçilerinize olumlu bir deneyim sunarsanız, reklam geliri veya satış için potansiyel müşteriler de elde edebilir, ayrıca sadakat kazanabilirsiniz.

Bu makalede “7 Adet Web Dizayn Önerisi” konusuna değindik ve websitenizi ziyaret eden insanların nasıl olumlu yönde geri bildirim bırakacaklarını sağlayabileceğinizi gösterdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.