Açılır Pencereler Nasıl Kullanılmalı?

0
Paylaşım
8
Görüntülenme

Açılır Pencereler Nasıl Kullanılmalı?

Açılır pencereler (pop-up) düzgün kullanılmazsa etkili olduğu kadar rahatsız edicidir. Yoğunluğa bakıldığında çoğu kişinin sevmediği açılır pencereler, pazarlamacıların ve web tasarımcılarının kullanıcını deneyimini önemsemekten bahsettiği onca şeye rağmen tüketicilerin büyük ölçüde küçümsediği bir taktik kullanılmaktadır.

Bu makalede “Açılır Pencereler Nasıl Kullanılmalı?” konusuna değineceğiz ve açılır pencerelerin rahatsız edici olmadan etkili bir şekilde nasıl kullanılabileceğini aktaracağız.

Açılır Pencereler Nasıl Kullanılmalı?

Açılır pencereler, verimli sonuç verdikleri için internetteki Websitelerde hâlâ bir dayanak noktasıdır. Çoğu website, ziyaretçileri bir e-posta listesine kaydolmak veya satın alma yapmak gibi bir tür eylemde bulunmaya teşvik etmek için bir stratejiye ihtiyaç duyarlar. İşte bu noktada devreye açılır pencereler girer.

İnsanların açılır pencereleri sevmemesine rağmen, açılır pencereler bu tür eylemleri yönlendirmek için şaşırtıcı derecede verimli sonuç veren bir araçtır.

HubSpot’un yaptığı bir ankete göre tüketicilerin %73’ü açılır pencerelerden hoşlanmadığını bildirmiş olsa da, pazarlamacılar şikayetleri sonuçlara göre tartıyor ve birçoğu elde edeceği dönüşümler karşılığında kullanıcı deneyimini hiçe sayıyor.

Açılır Pencereleri Kullanmamak İçin 3 Neden

E-posta abonelerine ve satışı arttırmada etkili olsalar da, açılır pencereler her zaman etkili değildir. Açılır pencereleri tamamen terk etmek için birkaç iyi neden bulunmaktadır.

1) Özellikle mobilde çok rahatsız edici olabiliyorlar

Çoğu website sahibi, bir kerelik ziyaret kazanmak istemez. Tekrar tekrar gelecek sadık ziyaretçiler kazanmak isterler. Bu, ziyaretçilerin ziyaretlerini tekrarlamak için yeterince sevdikleri bir deneyim yaratmayı gerektirir. Can sıkıcı buldukları bir taktiği her yerde kullanmak, bunu yapmanın en yanlış yolu.

2) Hemen çıkma oranlarını arttırırlar

Açılır pencereleriniz, abartıldığında tam olarak websitenizin düşmanı haline gelebiliyorlar. Kullanıcıların önüne direkt olarak bir engel koyuluyor ve özellikle bu engeli geçmek için de şart koyulursa kullanıcıların websiteyi terk etmek için daha iyi bir neden aramasına gerek kalmaz. Açılır pencereler sabırsız ziyaretçiler için tam bir kabustur ve websitenizin hemen çıkma oranlarını oldukça yükseltecektir.

3) Kullanıcı deneyimini önemsemediğinizi açıkça bildirirsiniz

Bir pazarlamacı; dönüşümlere oranla ziyaretçi deneyimini tartıp dönüşümü seçtiğinde, ziyaretçinin yerine karar vermiş olur. Bu, özellikle açılır pencerelerden rahatsız olacak birçok ziyaretçi için kullanıcı deneyimini hiçe saymaktır. Ziyaretçiler, website sahiplerinin ve pazarlamacıların onların açılır pencerelerden hoşlanmadığını biliyorlar. Bunlara rağmen websitenizde bu taktiği kullanmanız; ziyaretçilerinizin fikirlerinin sizin için önemli olmadığını, onların istediğiniz eylemi yapmalarını sağlamak kadar önemli olduğunu belirtir.

Verimli ve Optimum Açılır Pencere Kullanımı Nedir?

1) Sayfa başına birden fazla açılır pencereler kullanmayın

Çoğu ziyaretçi için ilk açılır pencere bir tehdit değildir. İlkinde genel olarak neler olduğunu anlamak isterler ve açılır pencereleri görmezden gelirler. Fakat her sayfa başına sürekli çıkan bir açılır pencere, websitenin erişilebilirliğini olumsuz yönde etkiler. İlk açılır pencere ziyaretçiyi websiteden uzaklaştırmasa bile ikinci ya da üçüncü açılır pencere için bağışlayıcı olmayacaklarından emin olabilirsiniz.

2) Kapatma butonunu bulmayı kolaylaştırın

Açılır pencerenin okunması istendiğinden dolayı pencerenin kapanmasını zorlaştıran hileler kullanan pazarlamacılar mevcuttur. Örneğin kapatma butonunu varsayılan olarak kabul edilenden farklı bir yere koymak buna dahildir. Ya da rengini arka plan rengine yakın hale getirerek görünmesini zor kılmak da rahatsız edicidir.

Bu tarz hileler websitenizin kalitesiz görünmesini sağlar. Bu durumda yapabileceğiniz şey, herkesin görmeyi beklediği sağ üst köşeye net ve belirgin bir kapatma butonu koymanızdır.

3) Mobil deneyimi kötüleştirmediğinden emin olun

Açılır pencerelerin bir masaüstü cihazda müdahaleci ve sinir bozucu olduğunu biliyoruz. Ancak diğer cihazlara oranla çok daha az ekran alanı olan bir akıllı telefonda durumlar nasıl?

Ekranın bütününü kaplayan bir açılır pencere, bir ziyaretçinin websitenize ilişkin kullanıcı deneyimini kesinlikle mahvedebilir. Günümüzde mobil internet kullanımı masaüstünü geçtiğinden, birçok ziyaretçiniz o küçük ekranda websitenizle etkileşime geçecek ve masaüstünden çok mobil cihazları da düşünmelisiniz.

4) Gezinti esnasında çıkmadıklarından emin olun

İnsanların açılır pencereler konusunda en nefret ettiği konulardan biri ise budur: websitede gezinirken ya da websitedeki bir içeriği okurken ortaya çıkmaları.

Bir makale okumaya veya bir çevrim içi mağazaya göz atmaya çalışan bir ziyaretçinin ekranında bir anda onların umursamadığı bir şey, istediklerini yapmasını engelleyen bir kare ile karşılaşırlar.

Bu kullanıcı deneyimini en derinden etkileyen bir şeydir ve kesinlikle yapılmaması gerekir. Açılır pencereler yalnızca website girişine veya sayfa geçişlerinde nadiren kullanılması gerekir. Bu sayede kullanıcı deneyimini hiçe saysanız bile hâlâ ziyaretçilerinize değer verdiğinizi göstermiş olacaksınız.

Bu makalede “Açılır Pencereler Nasıl Kullanılmalı?” konusuna değindik ve açılır pencereler ile kullanıcı deneyimlerini karşılaştırdık. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.