Aktif Bir Topluluk Nasıl Oluşturulur?

0
Paylaşım
37
Görüntülenme

Aktif Bir Topluluk Nasıl Oluşturulur?

Tüm insanlar birçok farklı topluluğun birer parçasıdır. Bazı insanlar bulundukları durumdan dolayı bir topluluğa girer. Bazıları ise isteğe bağlı olarak topluluğa dahil olurlar. Topluluklar birçok biçimde ortaya çıkabilir. Örneğin organize olmuş gruplar veya ilgi alanlarının paylaşıldığı bir grup insanın toplandığı bir birlik olabilir.

Topluluklar; fikir paylaşmanın, yardım almanın, ilişki kurmanın ve çok daha fazlasının etkili bir yolu olarak nitelendirilir. Bu yüzden her türden oluşumun sahip olması gerektiği çevrim içi toplulukların nasıl oluşturulacağını ve nasıl yönetileceğini bilmesi gerekir.

Bu makalede “Aktif Bir Topluluk Nasıl Oluşturulur?” konusuna değineceğiz ve toplulukların temellerinden bahsedeceğiz.

Aktif Bir Topluluk Nasıl Oluşturulur?

Bir topluluğu oluşturmaya başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey vardır. Bunlar;

  • Topluluğun amacı nedir?
  • Topluluk nasıl yönlendirilir?
  • Topluluk nasıl büyütülür?
  • Topluluk nasıl yönetilir?

Bu gibi maddeleri temelden sağlama alınca aslında topluluk oluşturmak çok zor bir konu değil. Fakat bunu yapmadan önce gerekli kaynakları elde etmeniz ve gerekli insan gücünü toplamanız önemlidir.

1) Topluluğun amacı nedir?

Topluluğu her zaman diliminde oluşturmayı denememelisiniz. Topluluklar en elzem durumlarda, en uygun şekilde oluşturulmaya başlanmalıdır. Sağlam bir topluluk temeli bu şekilde atılır. Herhangi bir zaman diliminde topluluk oluşturmaya çalışırsanız topluluğunuz yine oluşur fakat daha fazla zaman alır. Ayrıca bu ihtimali düşük bir çözümdür.

Topluluğu oluşturmadan önce kendinize bir yol gösterici ilkesi edinmeniz gerekiyor. Örneğin bu ilke website sahiplerinin diğer website sahiplerine yardım etmesinin amacını sunmak olabilir. Tüm website sahiplerinin birbirine yardım aramaları ve bu şekilde çevrim içi bir forum oluşturmak bir topluluk kurmak için temel atmaktır.

Bilgi paylaşımının teşvik edildiği, web profesyonellerinin kritik bir durumda uzmanlıklarını paylaşabilecekleri ve insanların bir web barındırıcısının destek ekibine başvurmak zorunda kalmadan yardım isteyebilecekleri güvenli bir alan oluşturmayı amaçlayabilirsiniz.

Web teknolojisi hakkında yardıma ihtiyacı olan veya yardım etmek isteyen website sahiplerini ve web profesyonellerini barındırmak üzere bir grup oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu grupta sorular, ipuçları ve faydalı çözümler paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Bu grubu oluşturmadan önce ise hedef kitlenizde analiz etmeniz gereken iki soru bulunuyor:

1.1) Hedef kitleniz bu gruba istekli mi?

1.2) Bu konuda bir grup var mı? Varsa o gruptan farklı olarak neyi sunmayı amaçlıyorsunuz?

2) Topluluk nasıl yönlendirilir?

Özellikle aktif bir topluluk oluştururken yönergeler tam olarak ne olması gerektiğini söylenemez. Pek çok farklı alanı kapsayan iyi ve güçlü yönergelere sahip olmalısınız. Ayrıca sadece bu yönergeleri belirlemek yetmez. Bu yönergelere bağlı kalarak eşit ve dürüst bir şekilde uygulamalısınız.

Belli bir amaca hizmet eden bir yönergeniz yoksa topluluğunuz amacından hızla sapabilir. Bu yüzden bir topluluk oluşturmaya başlamadan önce yönergelerinizi belirleyip bunları kural haline getirerek topluluğunuzu bu yönergeler altında büyütmelisiniz. Bu yönergeleri ihlal eden kullanıcıları ise cezalandırarak topluluğun bütünlüğünü korumalısınız.

3) Topluluk nasıl büyütülür?

Gerekli tüm temelleri hazırladıktan sonra topluluğunuza çevrim içi üye katılımını başlatabilirsiniz. Ancak bu topluluğu uygun bir şekilde büyütmenize yardımcı olacak birkaç etkeni de devreye almayı düşünebilirsiniz. Topluluğu büyütmek için yapabileceğiniz birkaç öneriyi aşağıya yazdık:

3.1) Başlangıçta arkadaşlarınızdan yardım isteyin

3.2) İşletmenizdeki çalışanlarınızdan çevrelerine duyurmalarını isteyin

3.3) Mevcut müşterilerinize ve sosyal medyadaki takipçilerinize bu topluluğu duyurun

3.4) Topluluğa katılım oranlarını artırmak için insanlara teşvik edici ödüller verin

4) Topluluk nasıl yönetilir?

Bu konuda yapılmaması gereken en önemli şey tüm topluluğu tek başınıza yönetmeye çalışmamanızdır. Topluluğunuzu izlemek ve denetlemek için 7 gün 24 saat bilgisayar başında olamazsınız ve olsanız bile tüm gün buna ayıracak vaktiniz olmayabilir.

Başlangıçta tek moderatör olsanız da ilerleyen süreçlerde topluluktan veya güvendiğiniz insanlardan bir moderatör ekibi oluşturmanız gerekecek. Topluluğunuz için son derece aktif ve değerli bilgiler barındıran, orijinal yanıtlar gönderen ve bir gruba liderlik edebilecek bireyler bulmalısınız.

Bu gibi topluluk üyelerini analiz edip onlara ulaşarak belirli bir ücret karşılığında ya da belli teşvikler verilecek topluluğunuz için moderatörlük yapıp yapmayacağını sorabilirsiniz. Moderatörlerinizi de seçtikten sonra sıra moderatör ekibinizi hangi sıklıkla büyüteceğinize geliyor. Bu konuda genel bir öneri topluluğunuzdaki her 200 kişi için bir moderatör almanız olacaktır. Bu sayı moderatörlerinizin vasıflarına göre değişiklik gösterebilir. Yukarıda saydığımız özelliklere uymayan bir moderatör seçiminiz varsa moderatörlerinizi daha sık ekibe almalısınız. Tam tersi durumda ise yukarıdaki özelliklere fazlasıyla uyarak üstüne ekleyen insanlar varsa moderatörlerinizi takıma daha seyrek almayı düşünebilirsiniz.

Bu makalede “Aktif Bir Topluluk Nasıl Oluşturulur?” konusuna değindik ve aktif ve sağlam bir topluluk oluşturmanın temellerinden bahsettik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.