Alan Adı Süresi Biterse Ne Olur?

0
Paylaşım
2
Görüntülenme

Alan Adı Süresi Biterse Ne Olur?

Alan adları, çevrim içi websitenizin varlığının en önemli parçalarından biridir. Bununla birlikte bir alan adı satın aldığınızda, aslında o alan adını bir kayıt şirketinden kiralamış oluyorsunuz. Alan adının yenileme ücretlerini ödemeye devam ettiğiniz sürece alan adı sizde kalıyor. Size verilen ek süreler içinde alan adı yenileme ücretini ödemeyi unutursanız, o alan adının sahipliğini kaybetmiş olursunuz ve alan adını kiralamak isteyen başka biri kiralayabilir.

Bu makalede “Alan Adı Süresi Biterse Ne Olur?” sorusuna değineceğiz ve alan adının hak sahipliğini kaybetmemeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiğini aktaracağız.

Alan Adı Süresi Biterse Ne Olur?

Alan Adı Süresi Biterse Ne Olur?

Alan adı kayıt şirketiniz (Odeaweb), alan adınızı yenilemeniz gerektiğini hatırlatmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Alan adınızın süresi dolmadan önce, sırasında ve sonrasında neler olduğuna dair genel bir bakış atalım.

Otomatik E-posta Hatırlatmaları

Alan adınızın süresi dolmadan önce, çoğu web barındırma şirketi (Odeaweb) veya alan adı kayıt şirketi bir dizi otomatik hatırlatma e-postası gönderecektir. Bu e-postalar, size alan adınızın süresinin dolmak üzere olduğunu ve yenileme için bir ödeme yapmanız gerektiğini hatırlatır. Fakat bunun sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için müşteri hesabınızdaki iletişim e-posta adresinin doğru ve güncel olduğundan emin olmalısınız.

Yenileme Süresi ve Ek Süre

Alan adınızı son kullanma tarihi dolmadan yenilerseniz alan adının sahibi olmaya devam edersiniz. Alan adınızı sona erme tarihinden önce yenilemezseniz, çoğu alan adı kayıt şirketi (Odeaweb) size alan adınızı yenilemeniz için ek süre verir. Genelde bu süre 30 gündür ve bu süre zarfında alan adınızı ekstra ücret ödemeden veya alan adınızın hak sahipliğini tamamen kaybetmeden yenileyebilirsiniz. Alan adı ek yenileme süresi 30 gün olsa bile alan adınızın süresinin dolmasına izin verirseniz, alan adınız devre dışı bırakılır ve websitenizin park edilmiş bir sayfayla değiştirilebileceğini bilmelisiniz.

Kullanım Süresinin Sona Ermesi ve Alan Adının Askıya Alınması

30 günlük ek süre içerisinde alan adınızı yenilemezseniz, alan adı sahipliğini tamamen kaybetmezsiniz. Alan adı kayıt şirketiniz (Odeaweb) sizin için alan adını kaydeder ve sadece sizin alan adını kaydetmeniz için 30 günlük bir ek süre daha verir. Bu ek süreye genelde alan adı kayıt şirketi bekletme durumu denir. Bu 30 günlük ek sürenin diğerinden tek farkı alan adınızı geri almak için hem yenileme ücreti hem de geri alma ücreti ödemeniz gerekmesidir.

Alan Adı Açık Artırması ve Kapanış Satışı

Alan adınız, alan adı kayıt şirketi bekletme durumuna girdiğinde kayıt şirketi bu alan adını açık artırmaya çıkarabilir. İyi haber şu ki; biri alan adınız için teklif verip onu kiralasa bile potansiyel yeni sahibin alan adına sahip olması için 30 gün beklemesi gerekmektedir. Bir önceki paragrafta bahsettiğimiz ikinci 30 günlük ek sürede alan adı yenileme ve geri alma ücreti ödeyerek alan adınızı bu durumdan kurtarabilirsiniz. Bu süre içinde de alan adınız için yenileme ücreti ve geri alma ücreti vermezseniz, alan adınızın yeni sahibi en yüksek teklif veren kişi olacaktır. Eğer alan adınız açık artırmaya çıkarılırsa ve kimse teklif vermezse ve siz de alan adınızı yenilemezseniz, kayıt şirketi bu alan adını kapanış satışında daha düşük fiyatlarda listeleyebilir.

Alan Adınızın Süresinin Dolmadığından Emin Olmak

Alan adı kaydının kalıcı yapılmadığını unutmamalısınız. Tüm alan adı kayıtları geçici olarak birilerine kiralanır. Bu da bir alan adının sürekli yenilenmeye ihtiyacı olduğunun kanıtıdır. Kim olursanız olun ve alan adınız ne olursa olsun, alan adı sahipliğini korumak için yenileme ücretini ödemeniz zorunludur.

Alan Adı Yenileme Bildirimleri

Alan adınızı ilk kiraladığınızda farklı süreler için ücretler ödeyebilirsiniz. Diyelim ki alan adınızı 3 yıllık kiraladınız, 3 yılın sonunda alan adını yenilemeniz gerektiğini hatırlamanız pek de olası değil. Bu yüzden kullandığınız kayıt şirketinin (Odeaweb) yenileme ve hatırlatma e-posta bildirim ayarlarınızı açtığınızdan emin olmalısınız.

Otomatik Yenileme

Alan adınızın süresinin dolmasını engellemenin en pratik ve güvenli yolu, otomatik yenileme ayarını açmaktır. Bu ayar, alan adınızın süresi dolmak üzereyken kayıt şirketinin yenileme ücretini otomatik olarak banka hesabınızdan tahsil edeceği ve websitenizi kesintiye uğrama tehlikesiyle karşı karşıya kalmayacağı anlamına gelir. Hesabınızı otomatik yenilemeye aldıysanız, kredi kartı bilgilerinizin doğru ve güncel olduğundan da emin olmalısınız. Eğer kayıt şirketi hesabınızdan ödemeyi tahsil edemezse yine aynı tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu makalede “Alan Adı Süresi Biterse Ne Olur?” sorusuna değindik ve alan adı sahipliğini tehlikeye atmamak için neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve alan adı kayıt süreleri konusunda aklınızdaki sorular cevaplanmıştır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.