Alan Adları Neye Göre Değerlenir?

0
Paylaşım
2
Görüntülenme

Alan Adları Neye Göre Değerlenir?

Kısa ve değerli alan adlarının %99’u zaten alınmış olsa da, hala bir ton değerli alan adı bulunabilir. Yıllar önce heves edip rastgele bir alan adı aldığınızı düşünün. Yıllar sonra ise bu alan adının binlerce dolar değerinde olduğunu öğrendiğinizde ne yapardınız? Bu senaryo düşündüğünüzden daha yaygın yaşanan bir olaydır.

Her türden alan adını satmak kolaydır, bir gün yepyeni bir girişimin alan adınızı satın almak isteyeceğini umarak bekleyebilirsiniz. Emin olun bu bekleyiş çok uzun sürmeyecektir. Yine de rastgele alan adlarına çokça para harcamak ve hiçbir şey yapmadan beklemek en iyi veya en kazançlı yaklaşım olmayacaktır. Bunu yapmak yerine bir alan adı kiralamanın gerçekten nasıl kârlı hale getirileceğini öğrenmelisiniz. Daha iyi bir yaklaşım isterseniz, bir alan adaını değerli kılan faktörleri öğrenerek kâr etme şansı yüksek olan alan adlarını kiralayabilirsiniz.

Bu makalede “Alan Adları Neye Göre Değerlenir?” sorusuna değineceğiz ve alan adı ticaretinin nasıl işlediğine göz atacağız.

Alan Adları Neye Göre Değerlenir?

Alan Adları Neye Göre Değerlenir?

Alan adı değerlenmesi, belirli bir etki alanının değerini belirleme şekline göre değişmektedir. Şirketlerin zaman geçtikçe varlığını büyültmesi ve kullanıcıların o şirketi tercih etmesi gibi alan adları da zamanla değerlenebilir. Bir alan adı değerlendirilmesinin nasıl yapılacağına geçmeden önce, alan adlarının nasıl çalıştığına dair hızlı bir genel bakış atmak isteyebilirsiniz. Çünkü alan adlarının nasıl çalıştığını bilmemek, alan adı ticaretine girerken en büyük eksikliğiniz olacaktır.

Alan adları URL’lerle eş anlamlıdır. Bir kullanıcının sizin websitenize erişmek için arama motoruna yazdığı, sizi rakiplerinizden ayıran adlardır. Alan adlarını oluşturan iki ana bölüm vardır. Bu iki bölüm, aynı zamanda alan adı değerlendirmesine de katkıda bulunmaktadır.

Üst düzey alan adı: Top-level olarak adlandırılmaktadır ve alan adının bu kısmı alan adının sonuna gelen kısaltmalardır. Alan adı uzantısı olarak da adlandırılmaktadır. Örneğin; “.com”, “.org” gibi.

İkinci düzey alan adı: Alan adının bu kısmı, bir alan adının merkezi kısmıdır ve asıl alan adını oluşturan kısımdır. Örneğin: “odeaweb.com”daki “odeaweb” takısı ikinci düzey alan adıdır.

Gerçekten bir alan adı satmak istiyorsanız, önce o alan adına sahip olmanız gerekmektedir. Bunu yapmak için herhangi bir alan adı kayıt kuruluşuna (Odeaweb) gitmeniz ve tercih ettiğiniz boş alan adını kiralamanız gerekmektedir. Bir alan adı, genelde 1 yıllık süreçlerle yenilenmek zorundadır. Ancak yine de birden fazla yıl olacak şekilde alan adlarını kiralayabilirsiniz.

1) Alan Adı Kayıt Kuruluşu

Örneğimiz için kullanacağımız Odeaweb de dahil olmak üzere düzinelerce farklı alan adı kayıt şirketi bulunmaktadır. İlk önce Odeaweb’e gidin ve kaydetmek istediğiniz alan adını girin.

2) Alan Adı Tarama

Odeaweb, sizin için alan adının bir başkası tarafından alınıp alınmadığını analiz ederek ekranınıza getirir. Alan adınızı araştırmak için ciddi bir zaman harcamadıysanız alan adınız büyük ihtimalle alınmış olabilir. Ancak uygun bir alan adı bulana kadar farklı kelime kombinasyonları deneyebilir ve farklı üst düzey alan adlarını (“.com”, “.net”) deneyebilirsiniz.

3) Koşullar ve Kayıt

Beğendiğiniz ve kullanılabilir bir alan adı bulduğunuzda satın alma koşullarını seçip alan adınızı kaydetmeniz yeterlidir. Alan adını bir süreliğine elinizde tutmayı planlıyorsanız, alan adını aynı anda birden çok yıl için kaydettirmek sizin için yararlı olabilir. Böylece yanlışlıkla alan adının süresinin dolmasına müsaade etmemiş olursunuz. Bir alan adını kaydettikten sonra yapabileceğiniz iki alternatif kullanım vardır:

• Bir gün satmayı planlıyorsanız ya da gelecekte kendi projeniz için kullanacaksanız alan adı için herhangi bir eyleme geçmenize gerek yoktur.

• Ad sunucularını (nameserver) değiştirerek kendi sunucunuza yönlendirebilirsiniz. Bu sayede alan adını ziyaret eden kişiler zaten bir kişi tarafından alındığını görmüş olacaktır.

Bir Alan Adını Değerli Yapan Faktörler Nelerdir?

Elinizde değerli bir alan adı olup olmadığını bilmek çok fazla çalıştırma gerektirmez. Ancak bir alan adının değerli olmasına neden olan faktörleri anlamalısınız.

Bir alan adının sahip olduğu değer çoğu zaman alan adının ne kadar arzulandığına göre belirlenmektedir. Alan adınız herhangi bir proje ya da ilgi alanını ilgilendiren değerli bir kelime içeriyorsa, bu alan adını arzu eden kişi sayısı doğal olarak artacaktır. Garip ve benzersiz alan adınız bulunuyorsa, başka bir ülkeden bir ifadeyle uyumlu olma veya yeni bir başlangıç için ideal ad olma şansı bulunmaktadır. Eğer alan adınız belirtilen faktörlere uyum sağlıyorsa, onu almak için uğraşacak kişi ve kuruluşlar artacaktır.

Bu makalede “Alan Adları Neye Göre Değerlenir?” sorusuna değindik ve alan adlarını değerli yapan maddelerin öneminden bahsettik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve alan adı değerlendirmeleri hakkında kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.