Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

0
Paylaşım
6
Görüntülenme

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

İnternet, trafik için rekabet eden websitelerle doludur. İnsanların yüzlerce website arasından sizinkini tercih etmesini sağlamak için çevrim içi pazarlama yapmanız gerekir.

Çevrim içi pazarlama taktiklerini uygulamaya karar verdiğinizde ilk karşılaşacağınız kavramlardan biri ise anahtar kelime araştırmasıdır.

Bu makalede “Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?” konusuna değineceğiz ve anahtar kelimeler hakkında bilgi vereceğiz.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırması, insanların sizi ilgilendiren konuları ararken hangi terimleri kullandıklarını öğrenme sürecidir. Kitlenizin çevrim içi olduğunda en çok hangi kelimeleri kullanarak araştırma yaptığını görmenizi sağlayan bir çeşit pazarlama çeşididir.

Anahtar kelime araştırması yaparak aşağıda sıralayacağımız şeyler hakkında bilgi edinebilirsiniz:

  • Popüler olan anahtar kelimeleri öğrenebilirsiniz. Anahtar kelime araştırma araçları, insanların anahtar kelimeler için gerçekleştirdiği aramaların sayısı ve arama sonuçlarının aldığı tıklama sayıları için analizler sağlar.
  • Her bir anahtar kelimenin ayrı istatistiklerini görebilirsiniz. Bu sayede bir anahtar kelimenin sıralamasını da görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca SEO araçları da anahtar kelimelerin sıralamaları hakkında veriler sağlayabilir.
  • Benzer anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Anahtar kelime araştırmasının ana amacı, hedeflerinizde ve stratejilerinizde kullanabileceğiniz tüm alakalı anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmaktır. Anahtar kelime araştırmasıyla benzer anahtar kelimeleri tespit ederek kullanmak istediklerinizi tercih edebilirsiniz.
  • Anahtar kelimelerin ne tür arama sonuçları gösterdiğini görüntüleyebilirsiniz. Hangi anahtar kelimelerin hangi websiteleri önerdiğini görüntüleyerek anahtar kelimelerinizi bu verilere göre düzenleyebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması neden önemlidir?

Anahtar kelime araştırması, en önemli iki çevrim içi pazarlama türünü doğru uygulamanız için olanak tanır. Bu iki önemli çevrim içi pazarlama stratejileri ise şunlardır:

  1. Tıklama başına ödeme (PPC)
  2. Arama motoru optimizasyonu (SEO)

SEO’da amaç, websitenizin hedef kitlesinin gerçekten aradığı anahtar kelimeler için sıralanmasını sağlamaktır. Çoğu SEO aracı, Google’ın ve diğer arama motorlarının websitenizdeki her sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olmak için anahtar kelimeler kullanarak verim sağlar. Böylece arama motorları, arama motoru sonuçlarında websiteniz eklenirken hangi aramaların dahil olacağını bilirler.

PPC pazarlamasında ise amaç, oluşturduğunuz tüm stratejiler için belirli anahtar kelimeler belirlemektir. Verdiğiniz reklamların kimlerin önüne çıkacağını, anahtar kelimelerin popülerliğine ve trafiğin kalitesine göre seçtiğiniz anahtar kelimelerin yürüttüğünüz kampanya hedeflerinizle ne kadar alakalı olduğunu belirlemektir.

Anahtar kelime araştırması, her iki pazarlama stratejisi için de gerekli olmasının yanı sıra, hedef kitlenizin arama istatistiklerini daha iyi anlamanız için de değerli bir araçtır. Hedef kitlenizin ne aradıklarını bilmek, hangi konuları umursadıklarını bilmek ve ne tür soruları hangi şekillerde sorduğunu bilmek stratejinizi doğru planlamanıza olanak sağlar.

Başarılı bir pazarlama stratejisi şekillendirmek için kullanabileceğiniz bu önemli bilgileri, müşteri kişilikleri oluştururken içerik pazarlamanızda ele alınacak konuları planlarken ve hangi ürünleri satacağınızı belirlerken kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Türleri

Anahtar kelime araştırması yaparken farklı anahtar kelime türleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu anahtar kelimelerin aralarındaki farkları anlamak, stratejinizde ve kampanyanızda başarılı olmak için önemlidir. İki farklı kategoride anahtar kelime türü vardır:

1) Baş terimler

Baş terimler, sizin için ilk bakışta değerli görünecek anahtar kelimelerdir. Çünkü yüksek popülerliğe sahiptirler ve markanızın genel düzeyde ne yaptığını anlatırlar. Örneğin “muhasabe yazılımı” anahtar kelimesi ayda ortalama 60.500 arama verebilir.

2) Uzun kuyruklu anahtar kelimeler

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha belirgindir ve genelde birkaç kelime içerir. Bu nedenle daha az popülerdirler ama aynı zamanda diğerlerinden çok daha az rekabetçidirler. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin sıralaması daha kolaydır ve bu yüzden SEO stratejilerinin önemli bir parçasıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bazen aylık ortalama 10 veya 20 arama gibi çok düşük aramalar alabilir. Ancak buna rağmen websitenizin otoritesini oluştururken değerli ve alakalı trafik elde etmenize yardımcı olabilirler. Baş terimlerde verdiğimiz “muhasebe yazılımı” örneği, uzun kuyruklu anahtar kelimelerde “küçük işletmeler için en iyi muhasebe yazılımı” şeklinde değiştirilebilir.

Anahtar kelime araştırması için birkaç araç önerisi

1) Keywordseverywhere

Hem Chrome hem de Firefox’ta bulunan ücretsiz bir tarayıcı eklentisidir. Arama yaptığınızda ilgili anahtar kelimeleri doğrudan size sunar.

2) AnswerThePublic

Ücretsizdir ve herhangi ilgili bir anahtar kelimeyi bulabilmeniz için araçlar, sorular, edatlar ve karşılaştırmalar gibi kategorilere dayalı olarak ilgili anahtar kelimelerin listesini oluşturabilirsiniz.

3) Moz

Gelişmiş bir araştırma aracı da dahil olmak üzere bir dizi özellik sağlayan ücretli bir SEO aracıdır. Fakat ücretsiz bir hesap oluşturarak ayda 10 anahtar kelime araması yapabilirsiniz.

4) Ahrefs

Farklı anahtar kelimeler hakkında zengin veriler ve ilgili terimler için öneriler sağlayan ücretli bir araçtır.

Bu makalede “Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır” konusuna değindik ve anahtar kelimeler hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.