Arama Sayfalarında Üst Sıralarda Çıkmak

0
Paylaşım
0
Görüntülenme

Arama Sayfalarında Üst Sıralarda Çıkmak

Son birkaç yıldır Google, arama motoru sonuç sayfalarında hangi içeriklerin daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacağını belirlerken daha uzun biçimli içerikleri tercih ediyor.

Google’a göre özel sorulara verilen kısa yanıtları sıralamak yerine arama motorunun üst kısmına, büyük bir konuyu çok ayrıntılı bir şekilde kapsayan nihai kılavuz tarzı gönderiler veya eksiksiz içerikleri sıralamak daha önemlidir. Bir kullanıcı belirli bir soruyu aradığında bile uzun ve detaylı parçalar önerilir. Fakat insanların zamanı değerli olduğu için Google bu sorunu makalede sorunun yanıtı olan kısmı ziyaretçiye gösterir. Bu sayede ziyaretçi isterse makalenin tamamına giderek uzun ve detaylıca araştırma yapabilir.

Arama motorundaki bu etken, bazı pazarlamacıların Google’ın belirli bir konudaki en “eksiksiz” içerik parçasını sıralamaya çalıştığına işaret eder oldu. Bu bağlamda “eksiksiz içerik”, arama yapan kişinin konuyla ilgili olabilecek her olası soruyu yanıtlayan bir içerik parçası anlamına gelmektedir.

Bu makalede “Arama Sayfalarında Üst Sıralarda Çıkmak” konusuna değineceğiz ve Google’ın neden “eksiksiz içeriği” sevdiğini açıklayacağız.

Arama Sayfalarında Üst Sıralarda Çıkmak

Arama Sayfalarında Üst Sıralarda Çıkmak

Google; uzun hazırlanmış, derinlemesine incelenmiş makaleleri açıkça sıralamak istemez. Bunun yerine bazı birkaç pratik madde ile bu uzun sıkıcı makaleler yerine daha anlaşılabilir, daha kullanıcı dostu makaleleri ayırır. İşte o maddelerden birkaçı şöyle:

• Herhangi bir sayfaya verilen bağlantılar

• Aranan kelimeyle makale içindeki kelimelerin uyumluluğu

• Kullanıcı deneyimi geri bildirimleri

Şimdi bu maddelerin neden önemli olduğuna ve neden “eksiksiz içerik”e katkısı olduğunu inceleyelim:

1) Herhangi Bir Sayfaya Verilen Bağlantılar

Diğer websitelerinden gelen daha yüksek miktarda köprü içeren sayfalar, Google’da daha iyi sıralanır çünkü diğer sayfalarla eşit olursunuz. Makalenizi yazarken konuyla ilgili olduğunu düşündüğünüz noktalara bağlantılar ekleyin. Örneğin, en iyi VDS paketleri hakkında bir makale yazıyorsanız bu konuyla ilgili olarak Odeaweb’in websitesine bağlantı vermeyi düşünebilirsiniz.

Bir konuyla ilgili çok soru yanıtlayan makaleler, daha geniş kaynak arayan kişilere yeterli gelebilecek miktarda geniş bir kaynak yelpazesi sağlayacağından bağlantılar kurarak daha fazla “neden” sorusuna yönlendirilebilir. Bu yöntem ile 2000 kelimeden fazla yazılmış gönderilerin, 2000 kelimenin altındakilere göre %77 daha fazla bağlantıya sahip olması gerekmektedir. İçeriğinizi yazarken her zaman için kime yardım ettiğinizi düşünün. Makaleniz ne kadar çok kişiye yardımcı olursa, muhtemelen o kadar fazla bağlantı ve trafik alacaktır.

2) Aranan Kelime ve Makale Uyumluluğu

Semantik alaka düzeyi, Google’ın bir içerik parçasının arama yapan kişinin belirli bir arama yaptığında ihtiyaçlarını karşılama yeteneğini nasıl ölçtüğünü ifade etmektedir. Örneğin biri Google’a “yakınlardaki okul” yazarsa yakındaki bir okulu arıyordur. Bu kişinin ihtiyacı, bulunduğu yere yakın okullar gösterilerek (IP adres konumuna göre) karşılanmalı.

Google, semantik alaka düzeyini bir sayfanın web kopyasını analiz ederek belirler. Bu nedenle anahtar kelimelerin stratejik kullanımı SEO’da çok önemlidir. Websitenizde daha fazla kopya olması, kopyanın kendisi alaka düzeyini koruduğu sürece sayfanın belirli bir adamayla daha alakalı görünmesini sağlar. Bu nedenle arama motorları tarafından daha uzun biçimli içerikler tercih edilir.

Belirli bir aramayla alakalı kalmak için, arama yapan kişinin takip edebileceği soruları yanıtlayın. Bu sayede “eksiksiz içerik” kriterine ulaşarak arama yapan kişinin ihtiyacı olan tüm soruların cevaplarını vermiş olursunuz. Google da websitenizin kopyasında bunu analiz ederek kişiye sizin websitenizi önerme tercihini genişletmiş olur.

3) Kullanıcı Deneyimi Geri Bildirimleri

Google’ın hangi içeriğin daha önce sıralanacağını belirlemesine yardımcı olan en büyük etkenlerden biri kullanıcıların geri bildirimleridir. Kullanıcıların Google’a bir içeriğin aramaya iyi yanıt olduğunu gösteren bir sayfada belirli davranış biçimleri vardır. Google, özellikle bir kullanıcının “arama yaptığında tekrar arama yapmasına gerek kalmayacak” içeriğe ulaşmasına değer verir. Kullanıcılar, içeriğin ilk parçasını aramalarına rağmen yeterli yanıt bulamadıysa aradığı şeyi başka kelimelerle arama eğilimindedir. Kullanıcı, bir aramayla istediğine ulaşıyorsa ve aradığı şey o websitede bulunuyorsa, Google o websiteyi diğer arama yapan kişilere de önerir.

Google arama yapılınca tıklanan websiteyi analiz ederek kullanıcının websitede geçirdiği süreyi ve sayfada yapılan tıklama sayısını tespit eder. Bu tespit sonucunda kullanıcı, aynı konuyla ilgili başka bir arama yapmadıysa Google o içeriği ödüllendirir. Fakat kullanıcı aynı konuyla ilgili başka bir arama yaparsa Google o içeriği cezalandırarak arama sonuçlarında daha arka sayfalarda çıkmasına sebep olacaktır.

Bu makalede “Arama Sayfalarında Üst Sıralarda Çıkmak” konusuna değindik ve Google’ın websiteleri hangi kriterlere göre sıraladığını aktardık. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve Google’ın website analizi hakkında kafanızda oluşan soruları cevaplandırabilmişizdir.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.