Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar?

0
Paylaşım
5
Görüntülenme

Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar?

SEO için gerekli araştırmaları yaparken backlink kavramı ile karşılaşmanız oldukça doğaldır. Backlink, Türkçeye çevrilirse geri bağlantı demektir. Geri bağlantılar websitenin SEO’sunu oldukça yükseltir ve faydalı bir SEO taktiğidir.

Bu makalede “Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar?” konusuna değineceğiz ve backlink hakkında bilgi vereceğiz.

Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink, başka bir websitedeki bağlantının sizin websitenize yönlendirilmesidir. Geri bağlantılar, SEO’nun en önemli bileşenlerinden biridir. Google’ın algoritması; bir ziyaretçinin yaptığı her aramada en güvenilir ve en değerli sonuçları sunmak için dikkatle tasarlanmıştır.

Arama motoru algoritmaları, bu hedefi yerine getirebilmek için her websitenin ve web sayfasının ne kadar güvenilir olduğunu belirlemeye yardımcı olmasını amaçlayan bir dizi farklı sıralama faktörü geliştirmiştir.

Bir bağlantı kurma stratejisini kullanmak, organik çevrim içi pazarlama stratejinizdeki başarınızı artırmanıza yardımcı olur ve arama motoru sıralamalarınıza katkıda bulunan etkileyici faktörlerden biridir.

Başka bir websitenin sizin websitenize bir bağlantı eklemesi, o websitenin ziyaretçilerine sizin websitenizde yararlı bir şey olduğunu söylemesi anlamına gelir. Ya da bazı durumlarda yalnızca kaynak göstermek için de uygulanır. Birçok website ise aynı websiteye bağlantı verdiğinde Google bunu o sayfada bulunan içeriğin değerli olduğunun bir göstergesi olarak görür.

Kısacası, bir websitenin ne kadar çok geri bağlantısı varsa o website o kadar çok otorite kazanır. Aynı şekilde bir website ne kadar otorite kazanmışsa, o websitenin verdiği geri bağlantılar da o kadar değerlidir.

SEO’ya önem veren website sahipleri için ise geri bağlantılar internetin ana SEO taktiklerinden biridir. SEO’nuzu daha da geliştirmek istiyorsanız geri bağlantılar hakkında bilgi edinmeniz oldukça yararlı olacaktır.

Geri Bağlantı Türleri

Geri bağlantıların türleri vardır. Sayfadaki içeriğe göre bu türler ayrılır ve etkili bir şekilde geri bağlantı kurmanın birden fazla yolu bulunur.

1) Dofollow Geri Bağlantıları

Bir website sahibi, başka bir websiteye bir geri bağlantı verdiğinde varsayılan olarak dofollow geri bağlantısı oluşur. Bu da varsayılan olarak arama motoru algoritmasının bağlantıyı göreceği ve geri bağlantıyı yapan websiteye atadığı otoriteye göre değerlendireceği anlamına gelir. Kısacası bir bağlantının, arama motoru algoritmasının doğrudan bir değerinin oluşabilmesi için bir dofollow bağlantısı oluşması gerekir.

2) Nofollow Geri Bağlantıları

İnternetteki geri bağlantıların çoğu dofollow etiketindedir. Ancak bazı durumlarda website sahipleri, geri bağlantılarını nofollow olarak etiketlemek için HTML kodlarını değiştirmeyi tercih eder. Bir websitenin geri bağlantılarını nofollow etiketine değiştirmesi için birkaç sebep bulunur:

2.1) Yorum bağlantılarının spam saldırısıyla mücadele etmek için nofollow kullanılabilir. Spam, başlangıçta nofollow etiketinin yaratılmasının ana nedenidir. Pek çok kötü niyetli bağlantı oluşturucular, websitelere yalnızca bağlantı kazanmak için yorumlarla spam bağlantılar gönderiyor. Websitelerde yorum bölümündeki tüm bağlantıları nofollow yaparak bu spamla mücadele edilebilir.

2.2) Websitede bulunan tüm bağlantıları incelemek zorunda kalmamak için nofollow etiketi kullanılabilir. Bazı websiteler, websitede yayınlanan her bağlantının yüksek kaliteli bir wbesitede olup olmadığını anlama zahmetinden kurtulmak için websitedeki tüm bağlantıları nofollow yapmayı tercih eder. Tabii bu seçeneği çoğu zaman büyük websiteler tercih ediyor. Çünkü gerçekten belirli bir büyüklüğe ulaşmış websitelerin artık geri bağlantılara ihtiyacı kalmaz.

3) Blog Geri Bağlantıları

İş blogları, kişisel bloglar, medya blogları ve eğlence blogları arasında dolaşmak üzere birçok geri bağlantı bloglarda bulunur. Blog geri bağlantıları, tanımlanan diğer geri bağlantılar için genelde daha kolaydır. Ancak bu geri bağlantıların değerini belirleyen yine blogların büyüklüğüdür. Sektörünüzle ilgili konuları kapsayan ve yüksek bir SEO otoritesine sahip herhangi bir blog, geri bağlantı oluşturmak için değerli bir hedeftir. Az okuyucusu bulunan ve sektörde fazla otoritesi bulunmayan blog websiteleri ise geri bağlantılar konusunda daha değersizdir.

4) Forum Geri Bağlantıları

Forumlar, aktif kullanıcıların birbirleriyle bağlantı kurmasına ve bir topluluk oluşturulmasına olanak tanıyan popüler bir website türüdür. İş forumlarından ürün forumlarına, eğlence forumlarından hayran forumlarına çok çeşitli konularda açılan forumlar vardır. Forumlar kullanıcıların oluşturduğu içeriklerden oluştuğundan dolayı, her üye bir bağlantı içeren içerik ekleyebilir. Bu yüzden bu takip edilmesi zor bir geri bağlantı türüdür. Forum geri bağlantılarında stratejik davranmak istiyorsanız, aşırıya kaçmamalısınız ve yalnızca içerikle ilgili geri bağlantılar  yapmalısınız.

Son olarak;

Geri bağlantıları bu kadar önemli yapan iki neden vardır:

  • Google’a ve diğer arama motorlarına websitenizin otoritesini tanıtmak ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almaya çalışmak.
  • Yeni insanlara işletmeniz ve websiteniz hakkında bilgi vermek ve sunduğunuz şeyle ilgilenen insanları websitenize yöneltmek.

SEO’nun nihai hedefi, sattığınız ürünleri veya pazarladığınız içerikleri arayan insanlar için websitenizi daha kolay bulunabilir hale getirmektir. SEO’nuzu yükseltmede katkı sağlayan geri bağlantılar ise küçümsenmemelidir.

Bu makalede “Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar?” konusuna değindik ve geri bağlantılar hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.