Çevrim İçi Pazarlamada Bilinmesi Gereken Bazı Terimler

0
Paylaşım
4
Görüntülenme

Çevrim İçi Pazarlamada Bilinmesi Gereken Bazı Terimler

Çevrim içi pazarlama dünyasında yeniyseniz, yalnızca çevrim içi pazarlama türlerini ve her biri için en iyi uygulamalar hakkında yapılması gerekenleri bilmeniz yetmez.

Gelişigüzel terimler ve kısaltmalar kullanan pazarlamacılarla karşılaştığınızda onlarla anlaşamayabilirsiniz. Bu yüzden çevrim içi pazarlama dünyasına giriş yapmadan önce bu kısaltmaların ve terimlerin anlamlarını bilmek önemlidir.

Çevrim içi pazarlamanın tüm yeni ve kafa karıştırıcı dilini rahat kullanabilmek için, başlangıçta bilmek isteyeceğinizi düşündüğümüz sözlüğü hazırladık.

Bu makalede “Çevrim İçi Pazarlamada Bilinmesi Gereken Bazı Terimler” konusuna değineceğiz ve çevrim içi pazarlama terimleri hakkında bilgi vereceğiz.

Çevrim İçi Pazarlamada Bilinmesi Gereken Bazı Terimler

A/B Testi

Değişiklik yapıldığı zaman değiştirilen öğelerden hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için çoğu yönden benzer pazarlama öğelerinin serbest bırakılmasının testidir. Bu test genelde e-postalar, açılış sayfaları ve harekete geçirici mesajlar için kullanılır.

AdWords

Google’ın internette gördüğünüz reklamların çoğunu, özellikle organik arama sonuçlarının üstünde veya yanında görüntülenmesini sağlayan reklamları yayınlayan reklamcılık hizmetidir.

Bağlantı Metni

Bir bağlantıda kullanılan kelimelerdir. (Mavi renkte olanlar ve altı çizgili olan bağlantılar)

Backlinkler (Geri Bağlantılar)

Bir websitenin sayfasında herhangi bir yerde, genelde kare veya dikdörtgen şekilde bir görsel olan reklamın gösterildiği çevrim içi reklamcılık biçimidir. Geri bağlantılar; sayfanın üstünde, yan tarafında veya metnin içine gömülü şekilde sunulabilir.

Davranışsal Hedefleme

Birçok çevrim içi reklamcılık platformu, kullanıcıların geçmişte gerçekleştirdikleri çevrim içi eylemlere dayalı olarak reklamları hedeflemenize fırsat verir. Bu sayede sadece ürünlerinizle ilgilenebilecek kapasitede olan insanlara reklamlarınızı sunarsınız.

Siyah Şapka SEO – ÖNERMİYORUZ!

Anahtar kelime doldurma ve yorum spamı gibi arama motoru algoritmalarını bir websiteyi daha yüksek sıralamaya yönlendirmeyi amaçlayan zararlı SEO taktikleridir. Google, siyah şapka SEO taktiklerini uygulayan websiteleri cezalandırmak için algoritmalarını sürekli olarak geliştirmektedir. Siyah şapka SEO taktikleri, adaletli değildir ve çoğu zaman hızlı işe yarasa da uzun sürede zarar verir.

Hemen Çıkma Oranı

Websitenizi ziyaret eden insanların websitenizdeki başka bir sayfayı ziyaret etmeden ayrılmasının oranını gösteren bir pazarlama metriğidir.

Alıcı Kişiliği

İdeal müşteriniz olacak kurgusal bir kişinin tanımını oluşturarak işletmelerin hedefledikleri kitleyi bilerek hareket etmelerine yardımcı olan bir pazarlama aracıdır. Çoğu şirket, pazarlamalarına rehberlik etmek için birkaç alıcı kişiliği geliştirmek için zaman harcar.

Blog

SEO’yu geliştirmek, potansiyel müşterilerle ilişki geliştirmek ve yeni e-posta aboneleri kazanmak umuduyla ziyaretçilere değer sağlayan, sık yazılı içerik yayınlamak için yaygın olarak kullanılan içerik pazarlama platformudur.

CMS (İçerik Yönetim Sistemi)

İçerik pazarlaması yapan şirketlerin içerik parçalarını oluşturmasını, düzenlemesini ve planlamasını kolaylaştıran pazarlama yazılımlarıdır.

İçerik Pazarlaması

Markaların yeni potansiyel müşteriler çekmesine ve hedef kitlelerindeki kişilerle ticaret ilişkileri kurmasına yardımcı olan değerli ve sektörle ilgili içerik oluşturma uygulamasına dayanan bir çevrim içi pazarlama stratejisidir.

Çerezler

Kullanıcı davranışını izlemek için kullanılan çevrim içi bir araçtır. Bir websiteyi ziyaret ettiğinizde, websitenin çerezi sizin ziyaretinizi kaydeder ve web sunucunuza mesajlar gönderir. İnternet etkinliğinizin bu kaydı, hedeflenen pazarlamayı beslemeye yardımcı olan şeydir.

Harekete Geçirici Mesajlar

Yarattığınız her pazarlama parçası için, hedef kitlenizin gerçekleştirmesini umduğunuz bir eylem vardır. Harekete geçirici mesajlar, ifade ettiğiniz ve ziyaretçilerinizi daha sonra yapmalarını istediğiniz şeye yönlendirdiğiniz araçlardır.

Tıklama Oranı

Tıklama oranları, bir bağlantıyı görüntüleyen ve o bağlantıyı tıklamayı seçen kişilerin yüzdesini ölçen bir pazarlama metriğidir.

Dönüşüm Optimizasyonu

Dönüşüm oranınızı artırmak için tasarlanmış çevrim içi pazarlama taktikleridir.

Dönüşüm Oranı

İstediğiniz eylemi gerçekleştiren ziyaretçilerin yüzdesini oluşturur.

Gösterim Başına Maliyet

Çevrim içi pazarlama için bir faturalandırma modeli olan gösterim başına maliyet, bir reklam için belirli sayıda kişi tarafından her görüldüğünde ödeme yaptığınız pazarlama stratejisidir.

Tıklama Başına Maliyet

Çevrim içi pazarlamada özellikle arama ağı reklamcılığında yaygın olarak kullanılan bir faturalandırma yöntemidir. Bu modelde, reklamınıza tıklayan insan sayısı kadar ödeme yaparsınız.

E-Posta Pazarlaması

Bu pazarlama çeşidinde tüm pazarlama stratejisi e-posta yoluyla sağlanır. Promosyon e-postaları, içerik tanıtım e-postaları ve yeni müşteriler için hoş geldin kampanyaları dahil olmak üzere tüm pazarlama stratejileri e-posta yoluyla yapılır.

Google Analytics

Google’ın çeşitli faydalı analizler sağlamak için ve website başarısını izlemek ve ölçmek için sağladığı bir araçtır.

İnfografik

Verileri toplayan ve bu verileri görsel olarak çekici bir şekilde gösteren görsel bir içerik pazarlama biçimidir.

Bu makalede “Çevrim İçi Pazarlamada Bilinmesi Gereken Bazı Terimler” konusuna değindik ve çevrim içi pazarlama terimlerine göz attık. Tüm çevrim içi pazarlama terimleri bu kadarla bitmese de başlangıç için bunları bilmenizde ve araştırmanızda fayda olacaktır. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.