cPanel Hosting Nedir?

0
Paylaşım
40
Görüntülenme

cPanel Hosting Nedir?

cPanel yüzde yüz güvenli kaynaklarla hizmet veren ve müşteri memnuniyeti odaklı bir kontrol yazılım panelidir. Bu panel Centos Linux işletim sistemiyle uyumlu çalışabilmektedir. Ayrıca kullanıldığı web sitelerinde ki sunucuların yönetimini ve uzaktan otomasyon kontrolünü sağladığı bilinmektedir.

Kısaca bir web barındırma hizmeti olan cPanel hosting hizmetinde genellikle Linux işletim sistemi kullanılmaktadır. Linux hosting hizmeti tarafından desteklenen WordPress, Magento, Drupal gibi tüm web scriptlerinde sorunsuz olarak çalışmaktadır. Ayrıca birçok sunucunun kesintisiz hizmet vermesinde de önemli bir yeri vardır. Bu nedenle Odeaweb gelişmiş yazılım ve donanım teknolojileri ile en hızlı ve yüksek performanslı cPanel hosting hizmetini müşterilerinin huzuruna sunmaktadır.

cPanel Hosting Hizmetinin Özellikleri

cPanel kelimesinin İngilizce açılımı “control panel” şeklindedir. Türkçede ise kontrol paneli anlamına gelir. Linux işletim sistemiyle uyumlu çalışan bir algoritmaya sahiptir. Bu nedenle Linux hosting hizmeti satın alan kullanıcıların hemen hemen hepsi bu kontrol panelinden yararlanabilirler. Kısaca özetleyecek olursak cPanel hosting, Linux hosting hizmetiyle uyumlu çalışan bir kontrol paneli uygulamasıdır. cPanel hosting hizmeti sayesinde özellikle web sitesi sahipleri ve sosyal medya platformlarının adminleri görsel ve interaktif işlemlerini çok kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirler.

cPanel uygulamalarının kullanılabilmesi için öncelikle gerekli lisanslara sahip olunmalıdır Kolay kurulum özelliği nedeniyle oldukça popülerdir. Sunduğu kullanım rahatlığıyla rakiplerinden hem sıyrılmakta hem de aralarındaki farkı açmaktadır. cPanel hosting hizmetinin en büyük rakipleri Plesk, DirectAdmin ve Vdeck yönetim panelleridir. Rakipleriyle arasındaki en büyük iki fark şu şekildedir.

 • Bir hızlı güncelleme özelliğine sahip olması; hızlı ve kolay güncelleme özelliğine sahip olduğu için uzun dönemde kullanımı oldukça rahattır. Ayrıca zamanla bazı sorunların ortaya çıkmasını engeller. Herhangi bir sorun ortaya çıktığında da bu sorunu en verimli şekilde çözer.
 • İkinci farkı ise rakiplerine göre Linux işletim sistemiyle daha uyumlu çalışabilmesidir. Hatta cPanel hosting hizmeti için Linux işletim sistemiyle en iyi çalışan hosting türü diye bahsedebiliriz.

Kısaca cPanel Hosting Hizmetinin Avantajları

Diğer web hosting panellerinden farklı olarak öne çıkan avantajları;

 • Hızı
 • Kullanım rahatlığı
 • Hızlı ve otomatik güncelleme özelliği
 • Otomatik kurulum özelliği

Ayrıca Linux hosting hizmetiyle uyumlu çalışabildiği için en verimli kurumsal internet çözümlerini de sunar. Bu sayede web sitelerinizden ziyaretçilerinize kesintisiz erişim ve yüksek kaliteli hizmet sunabilirsiniz.

Odeaweb’in cPanel Hosting Paketleri ile Size Sağlayacağı Avantajlar

 • Özellikle blog sitesi açmak isteyenler için WordPress uyumlu paketlere sahiptir.
 • Siteleriniz için Joomla uyumlu gelişmiş içerik yönetimi imkânı sunar.
 • Ücretsiz WordPress LS Cache uzantısına sahiptir. Bu uzantıyı kullanarak web sitenizin normalden 3 kat daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • cPanel hosting paketinin türüne göre anında 2 Core işlemci tedarik edilir. Bu işlemciyi web sitenizi güçlendirmek için kullanabilirsiniz.
 • Seçtiğiniz cPanel hosting paketindeki kaynaklar yetersiz geldiğinde ek bir ücret ödemeden işlemci limitinizi 6 Core’a kadar yükseltebilirsiniz.
 • 7/24 aktif teknik destek hizmetinden yaralanabilirsiniz.
 • Önemli verileriniz siz komut vermeden her hafta ücretsiz bir şekilde yedeklenir. Bu özellik veri kaybı yaşamanızın önüne geçmek için oldukça önemlidir. Ayrıca dilediğiniz an kaydedilen verilerinizi inceleyebilirsiniz

Odeaweb’in Sunduğu cPanel Hosting Paketleri

Odeaweb’in sunduğu 4 farklı cPanel hosting paketi bulunur. Bu paketlerin adları sırasıyla cPanel Solo, cPanel Admin, cPanel Pro ve cPanel Premier’dir. cPanel Solo paketinde 1 hesaba kadar WHM hizmeti ve cPanel Lisansı bulunur. Fiyatı ise sade 15,00 dolardır. cPanel Admin paketinin fiyatı 22,00 dolar olmakla beraber 5 hesaba kadar WHM hizmeti ve ücretsiz cPanel Lisansı verir. cPanel Pro paketinde ise 30 Hesaba Kadar WHM hizmeti ve cPanel Lisansı bulunur. Fiyatı da 32,25 dolardır. Son olarak cPanel Premier paketinde 100 hesaba kadar WHM hizmeti ve cPanel Lisansı bulunur. 100 Hesaptan sonra pakete dâhil edilecek her bir ek hesap için 0,30 dolar ücret talep edilir. cPanel Premier paketinin fiyatı hiç bir ek ücret olmadan 48,50 dolardır. Tüm cPanel hosting paketlerinin fiyatı dolar cinsinden belirlenmiştir. Ayrıca bu paketlerin en büyük ortak özelliği hepsinin müşterilerine ücretsiz cPanel lisansı vermesidir. Sizde Odeaweb’in geniş ara yüzünden ihtiyacınız olan paketi seçip, banka hesap bilgilerinizle birkaç tıkla satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Odeaweb’in Hizmet Farkı

Yüzde yüz müşteri memnuniyeti için diğer hosting satan firmalardan faklı olarak

 • Anında teslimat hizmeti verir.
 • cPanel, Plesk Panel sistemlerine sahiptir.
 • Ücretsiz site taşıma hakkı bulunur.
 • Litespeed, Cloudlinux altyapısına sahiptir.

cPanel Ne İşe Yarar?

cPanel hosting hizmetinin oldukça sık kullanılma nedeni web siteleri için birçok işlemi kolaylıkla yerine getirebilmesidir. Bu işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

cPanel hizmetinin E posta işlemleri üzerindeki işlevi:

cPanel hosting hizmetinde sisteme tercih edilen bir e-posta hesabı eklenir. İsteyen web sitesi sahipleri e mail adresi yerine web mail adresi de kullanabilir. Daha sonra bu e mail adreslerinden gönderilmek üzere otomatik cevaplar hazırlanır. Bu cevaplar genellikle 100 kelimeyi geçmeyen metinlerden oluşur. Otomatik cevap vericiler e mail adreslerinin rahatlıkla yönetilmesini sağlar. Bunlara ek olarak cPanel hizmetini kullanarak;

 • e posta filtreleme,
 • e posta düzenleme
 • e posta kısaltma,
 • e posta domain yönlendirme,
 • Ve son olarak e posta listesi oluşturma işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

cPanel hizmeti ile site yönetimi;

cPanel hosting hizmetinin şifresi kullanılan her web sitesi için değiştirilebilir. Böylelikle web siteleri eskisine göre daha kolay yönetilecektir. Ayrıca web sitelerinde yapılan her işlemin kontrolü için görevlendirilen çevrimiçi dosya yöneticileri de bulunur.

cPanel hosting ile web sitesi analizi;

cPanel hosting hizmeti ile web sitenizin analizlerini pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Site analizleri esnasında tüm bilgiler ayrıntılı bir şekilde listelenecek ve eklentilerle veri kontrolü sağlanacaktır. cPanel hosting hizmeti ile gerçekleştirdiğiniz analizlerde;

 • Web sitenizin ortalama tıklanma miktarını
 • Ziyaretçi trafiğinizin yoğun olduğu zaman dilimlerini
 • Web sitenizin arama motorlarındaki yer aldığı sıralamayı öğrenebilirsiniz.

cPanel uygulamalarının çok sayıda eklentisi ve aracı vardır. Bu nedenle gün geçtikçe popülerliği ve kullanım sıklığı artmaktadır. Hemen hemen herkesin ilgisini çeken bu hosting türü özellikle Linux hosting kullanıcıları için oldukça idealdir. Çünkü cPanel hosting veri tabanı Linux hosting veri tabanıyla aşırı uyumludur. Sizde web siteniz için edineceğiniz cPanel hosting hizmeti ile kolaylıkla yönetim işlemlerinizi gerçekleştirebilir. Web hosting problemlerinize kesin çözümler getirebilirsiniz.

cPanel Hosting Uygulamasının Kullanımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Web hosting işlemlerinin tamamı kısa sürede cPanel hosting hizmeti ile gerçekleştirebilir. Ayrıca cPanel hosting hizmeti sorunsuz bir erişim imkânı da sunar. Panel uygulamasının olmadığı web sitelerinde her bir işlem için ayrı ayrı komut verilirken cPanel uygulamasının bulunduğu web sitelerinde birçok işlem tek bir komut ile gerçekleştirilebilir. Böylece büyük bir zaman avantajı elde edilir. Bunun yanında her bir komut için ayı ayrı uğraşılmayacağı için emekten de tasarruf edilir. Günümüzde cPanel uygulamasını kullanarak hem kolay kontrol avantajından hem de emek ve vakit tasarrufu avantajından yararlanabilmekteyiz.

Odeaweb’in sunduğu cPanel hosting hizmeti otomatik kurulum özelliğine sahiptir. Ayrıca web sitelerini uzaktan kolay kontrol etme imkânı verir. cPanel uygulamasında her bir işlem için bir görsel, her görselin altında ise işlem içeriklerine ulaşabileceğiniz açıklamalar vardır. Bu açıklamaları takip ederek işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.