cPanel Nedir?

0
Paylaşım
7
Görüntülenme

cPanel Nedir?

Kısaca cPanel, web barındırma hesabınızı yönetmenize yardımcı olacak bir kontrol panelidir. Belirli görevleri gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz birçok araçla websitenizi kolayca yönetebilirsiniz.

cPanel’siz barındırma ortamınızı yönetmek oldukça uğraştırıcı olurdu ve teknik bilgi gerektirirdi. Ancak cPanel gibi bir kontrol paneli kullanarak karmaşık ayarlamaları birkaç tıklamayla halledebiliyorsunuz. Bu benzersiz yazılım, yeni başlayanlar için mükemmel bir barındırma hesabı kontrol etme olanağıdır.

Pek çok web sunucusu cPanel kullanır. Bu nedenle size sağlanan barındırma hizmetini en iyi şekilde kullanmak istiyorsanız cPanel’in nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını öğrenmeniz iyi olacaktır.

Bu makalede “cPanel nedir?” sorusuna değineceğiz ve bir web sunucu kontrol paneli olan cPanel’in nasıl çalıştığıyla ilgili bilgi aktaracağız.

cPanel Nedir?

cPanel Nedir?

cPanel, web barındırmanızı detaylıca kontrol edebileceğiniz bir kontrol paneli yazılımıdır. Barındırma hesabınızı yönetim sürecini kolaylaştırır ve birkaç tıklamayla karmaşık eylemleri harekete geçirebilirsiniz.

cPanel’in güzelliği, tamamen yeni başlayanlar için tasarlanmış olmasıdır. Kullanımı ve anlaşılması kolay arayüzü sayesinde karmaşık eylemleri çaba sarf etmeden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Odeaweb’in barındırma hizmetini tercih ederseniz kolayca erişebileceğiniz birkaç ücretsiz cPanel özelliği:

• Birkaç tıklamayla kolay bir şekilde WordPress veya farklı bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) kurun.

• Sunucunuzu düzenleyin ve sunucu dosyalarını görsel bir arayüz üzerinden yönetin.

• Alan adına özel e-posta hesapları oluşturun.

• Mevcut sunucu kullanım istatistiklerini görüntüleyin.

• Sunucunuza yeni uygulamalar ve yazılımlar yükleyin.

• Herhangi bir güvenlik aracını yönetin.

• Website yedeklemeleri yapın ve yedeklemeleri kontrol edin.

Tabii ki bu adımlar yapabileceğiniz onca şeyden sadece birkaçı. cPanel’de inceleyebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz çok fazla sayıda özellik ve araç bulunmaktadır.

Ancak bunun karmaşık ve göz korkutucu olmasına izin vermemelisiniz. cPanel’i etkin bir şekilde kullanabilmek için her özelliğin nasıl çalıştığını bilmenize gerek yok. Bunun yerine tüm araçların hangi yollarla çalıştırıldığını bilmeniz gereken birkaç temel bilgi vardır. cPanel’i her şeyiyle inceleyip öğrenmek istiyorsanız zamanla kavrayabilirsiniz.

Neden cPanel Kullanmalısınız?

cPanel olmadan sunucunuzu yönetmek oldukça zor olacaktır. Oldukça basit işlemleri tamamlayabilmek için yer yer ileri düzeyde teknik bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Örneğin komut satırının nasıl çalıştığını anlamak için zaman ayırmaya istekli değilseniz sunucunuzu yönetmekte, hatta bir website başlangıcı yapmakta oldukça zorlanabilirsiniz.

cPanel, barındırma alanında en popüler kontrol panellerinden biridir. Özellikle yeni başlayanlar için çok fazla öğrenme eğrisi olmadan sunucu ortamı yönetilmesine yardımcı olur.

Odeaweb cPanel Kullanmanın Faydaları

Çevrim içi olarak yayına başladığınızda basit bir süreçle ilerlemek istersiniz. Ne yazık ki birçok ana bilgisayar sunucunuzu yönetmeyi ve websitenizi kurmayı olması gerekenden daha karmaşık hale getiriyor. Neyse ki Odeaweb, yeni başlayanlar için uygun bir cPanel ile donatılmıştır. Başlangıç kolay hale getirilmiştir. Aynı zamanda tam sunucu kontrolü ve sunucu özelleştirmesi için daha gelişmiş özelliklerle donatılmıştır.

Odeaweb cPanel’i kullanmanın bazı avantajları şunlardır:

1) Kullanımı ve Öğrenmesi Kolay

Doğru programlama becerilerine ve deneyimine sahip değilseniz kendi sunucunuzu yönetmeye ve websitenizi başlatmaya çalışmak sizi oldukça zorlayacaktır. Sunucu işlemlerini kolayca gerçekleştirmek için cPanel kullanarak tam anlamıyla aradığınız doğru uygulamayı bulmanız, tıklamanız ve yazılımın işini yapmasına izin vermeniz yeterlidir.

2) Zaman ve Paradan Tasarruf

Kendi sunucunuzu yönetmek, güncellemek ve çalıştırmak zaman ve para gerektirir. cPanel ile tüm bu görevleri yapmak birkaç tıklama uzağınızdadır. Bu yazılım olmadan websitenizi yönetmek ve başlatmak için pek fazla seçeneğiniz bulunmamaktadır. Yazılım öğrenebilirsiniz ya da websiteyi kurması için bir geliştiriciye ödeme yapabilirsiniz. Websitenizin bakımı için teknik personel kiralamak yerine tüm bu teknik görevleri birkaç tıklamayla kendiniz halledebilir, yazılıma yapması gerekenleri tanıtıp arkanıza yaslanabilirsiniz.

3) Çok Sayıda Paketlenmiş Yazılım Fırsatı

cPanel ile yüzlerce farklı yazılım uygulamasına anında erişebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki maddeler gibi şeyleri daha kolay gerçekleştirmenizi sağlayacak yazılımlar bulunmaktadır:

• Sunucunuzdaki dosyaları görsel olarak yönetin (komut satırı olmadan).

• Websitenizle ilişkili yeni e-posta hesapları oluşturun ve yönetin.

• Otomatik website yedeklemeleri oluşturun ve yönetin.

• Websitenize çeşitli CMS (İçerik Yönetim Sistemi) kurun.

cPanel’in büyük kitaplığı sayesinde websitenizde yapmak istediğiniz her şeyi gerçekleştirmenize yardımcı olabilecek her türden yazılım bulunmaktadır. Bu ücretsiz ve ücretli yazılımlara erişerek websiteniz hakkında istediğiniz eylemi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu makalede “cPanel Nedir?” sorusuna değindik ve neden cPanel hayatımızı kolaylaştırıyor bu konuda hakkında bilgiler verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve cPanel hakkında kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.