CRO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
Paylaşım
3
Görüntülenme

CRO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çevrim içi pazarlama piyasası kısaltmalarla doludur. Çevrim içi pazarlama terimlerini öğrenirken bu pazarlamalara hakim olmak önemlidir. Bu kısaltmalardan biri olan CRO, dönüşüm pazarlaması anlamına gelir.

Bu makalede “CRO Hakkında Bilmeniz Gerekenler” konusuna değineceğiz ve dönüşüm pazarlaması hakkında bilgi vereceğiz.

CRO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

CRO (dönüşüm pazarlama stratejisi), dönüşüm oranı optimizasyonu anlamına gelir. Websitenize giren ziyaretçilerin yapmasını istediğiniz eylemleri gerçekleştirmesini sağlamak için uygulanan pazarlama stratejisidir.

Yeni bir websiteye hemen trafik almaya başlamak zordur. İnsanları websitenize çekmek için harcayacağınız tüm emek ve para, ziyaretçileri websitede tuttuğunuz süre boyunca karşılığını verecektir. CRO pazarlaması, websiteden ayrılan ziyaretçilerin başka bir zaman tekrar websitenize girerek eylem gerçekleştirmesini sağlayacak pazarlamadır. Aynı zamanda bu pazarlama sayesinde websitenizdeki ziyaretçileri websitenizde tutmakla kalmazsınız, websitenizdeki ziyaretçilerin sayısını artırabilirsiniz.

CRO temelinde basit görünse de uygulamaya geçince karışık bir stratejidir. Bir dönüşümün anlamı işinize, websitenize ve hedeflerinize bağlı olarak değişir. Ayrıca dönüşümü sağlayacak olan insanları tahmin etmek zordur. Bu ziyaretçilerin neye tepki vereceklerini, hangi eylemlerde bulunmaya neyin teşvik edeceğini bulmak net bir bilgi değildir. Bunların net bir karara bağlanması için tahmin, analiz ve güçlü bir pazarlama stratejisi gerekir.

Sürekli dönüşüm kazanmaktan bahsediyorken, önce dönüşümün ne olduğunu anlatalım.

Dönüşüm nedir?

Dönüşüm, bir website ziyaretçilerinin gerçekleştirdiği ve işletme hedeflerine ulaşılmaya yardımcı olan herhangi bir eylemdir. Örneğin tüm e-ticaret işletmeleri için ana dönüşüm, satın alma işlemidir. Bu ve bunun gibi dönüşüm örnekleri her türden işletme için değişebilir.

Websiteniz için uygulayabileceğiniz bazı dönüşüm örneklerini ise aşağıda bulabilirsiniz:

1) Tıklama dönüşümü

Bir ziyaretçiyi websiteye bağlamanın ilk adımı, ikinci bir sayfayı ziyaret etme seçeneğini sunmaktır. Bir website ziyaretçisi sizin sunduğunuz bir bağlantıya tıklarsa dönüşüm gerçekleşmiş olur. Bu kadar küçük bir eylem bile bir dönüşümdür fakat dönüşümlerin büyüklükleri vardır. Bu nedenle bazı CRO pazarlama uzmanları bunun gibi küçük dönüşümleri mikro dönüşümler olarak adlandırır. En ufak bir dönüşüm hedef için önemlidir. Bir tıklama işlemi, bir ürün satın almak gibi büyük bir dönüşüm gerçekleştirmeye ilgi gösteren bir ziyaretçinin amacını belirler.

2) Ürün videolarının görüntülenme sayısı

E-ticaret websitenizde ürünlerinizin videolarını yayınlıyorsanız bir görüntülenme, birinin ürüne olan ilgisinin bir göstergesidir. Bir ürün videosunun görüntülenmesi, çoğu işletme için bir mikro dönüşüm olarak kabul edilir. Ancak ürün sayfasını ziyaret edenlerin kaçının ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmekle gerçekten ilgilendiğini belirlemenize yardımcı olan şey ilgi çekici bir görüntülemedir.

3) Çevrim içi etkinlik katılımı

Bir pazarlama uygulaması olarak internet seminerleri veya çevrim içi etkinlikler hazırlıyorsanız, kaydolmayı ve gelmeyi seçen her kişi sizinle zaman geçirmeye istekli ve ele aldığınız konulara ilgi gösteriyor demektir. Çoğu işletme; katılımcıların e-posta adresi gibi bilgileri sağlamalarını da gerektirdiğinden, bilgilerinize kişisel ayrıntılarından vazgeçecek kadar değer verildiği gösterilir. Tüm bunlar, işletmeniz için sıcak bir potansiyel müşteri olması anlamına gelir. Bu etkinliğe katılım da önemli bir dönüşüm metriği haline gelmektedir.

4) E-kitap veya rapor indirme sayısı

Hazırladığınız bir e-kitap veya rapor gibi formlara yüksek değer verebilecek içerikleri indirmeyi seçen herkes, ele aldığınız konulara ciddi bir ilgi göstermektedir. Bu indirme sayısına dahil olan insanlar, hedef kitlenizdedir.

5) Form doldurma

Potansiyel müşteriler tarafından sunduğunuz formların doldurulması, doğrudan satın alma veya bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinme niyeti gösteren ziyaretçiler tarafından yapılır. Potansiyel müşteri formları içeren herhangi bir website için bu, değerli bir dönüşümdür.

6) İstek listesine eklenme

E-ticaret websiteniz bir istek listesi işlevi sunuyorsa, bir ürünü istek listesine ekleyen biri o ürüne olan ilgisini açıkça gösterir. Bu da ya geri gelip kendileri o ürünü satın almayı düşündükleri ya da sevdikleri birinin onlar için o ürünü satın almasını umdukları anlamına gelir. Sonuç olarak bu website için değerli bir dönüşümdür ve beraberinde yeni müşteriler de getirebilir.

7) Satın alma

En değerli dönüşümlerden biri satın alma işlemidir. Websitenize gelen ziyaretçiler için gerçekleştirmeniz gereken ana hedef bu olmalıdır. İşletmeniz için satış yapmanın yanında website dönüşümünü de yüksek ortanda artırmaktadır. Özellikle ödeme ekranı sırasında ürün yükseltmeleri sunuyorsanız veya bir ürün eklentisi için seçenek sunuyorsanız, dönüşümü çok daha artırabilirsiniz. Müşteriler bu seçenekleri değerlendirerek hem satış oranlarını artıracaklar hem de websitenizdeki dönüşüm oranına katkı sağlayacaklar.

Bu makalede “CRO Hakkında Bilmeniz Gerekenler” konusuna değindik ve dönüşüm pazarlaması hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.