Dijital Mağazaların Kullanması Gereken E-Postalar

0
Paylaşım
2
Görüntülenme

Dijital Mağazaların Kullanması Gereken E-Postalar

Çoğu çevrim içi mağazanın pazarlama stratejisi oluştururken gözden kaçırdığı ya da bazen gerektiği önemi vermediği bir strateji bulunur. Buna strateji piyasasında e-posta stratejisi deniyor. E-posta stratejisi en eski strateji yöntemlerinden biri olsa da günümüzde oldukça kullanılıyor ve doğru uygulanırsa verimli sonuç verebiliyor.

Bu makalede “Dijital Mağazaların Kullanması Gereken E-Postalar” konusuna değineceğiz ve çevrim içi mağazaların satışlarını ve website trafiğini artırması için uygulayabileceği e-posta stratejilerinden bahsedeceğiz.

Dijital Mağazaların Kullanması Gereken E-Postalar

E-posta pazarlaması, ziyaretçilerinize sizi hatırlatmanın en kolay yoludur. Herhangi bir gün bir anda sizi e-posta gelen kutularında gördüklerinde, zamanında onlara sunduğunuz güzel hizmetleri veya güzel ürünleri hatırlayacaklardır.

Bu e-postaları göndermeden önce konunun neyle ilgili olduğuna dikkat etmelisiniz. Güzel hazırlanmış e-postalar göndererek ziyaretçilerinizin ve müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Aşağıda birkaç e-posta türü sıraladık:

1) Karşılama E-Postası

E-posta adreslerini mağazanızla paylaşan herkes sizden bir hoş geldiniz e-postası almalıdır. Bu paylaşılan e-postalar, satın alma işleminde veya e-posta listesi aboneliği sırasında paylaşılmış olsa da insanlara bu hoş geldiniz e-postalarını atmak onlara değer verdiğinizi gösterecektir. Bu e-postaları hazırlarken olumlu bir mesaj ve “Şimdi alışveriş yapmaya başlayın” gibi harekete geçirici bir mesaj eklemeyi unutmamalısınız. Ardından müşterilerinizin alışveriş yapabileceği bir bağlantıyı da e-postalarınızda barındırmalısınız. Yeni ziyaretçileri ne kadar az uğraşla alışveriş ekranına ulaştırmayı başarabilirseniz o kadar çok müşteriniz olacaktır.

2) Ürün Tavsiyesi E-Postası

Yeni ürünlerinizi listelediğinizde müşterilerinize bunu bilgilendirmek amacıyla ürün tavsiyesi e-postası göndermeyi deneyebilirsiniz. Bu önerileri belirli ürünleri satın almış müşterilerinize göndermek zorunda değilsiniz. Fakat yine de müşterileriniz için websitenizdeki arama ve satın alma işlemlerine göre kişiselleştirmeyi otomatikleştirebilen e-ticaret araçlarını kullanabilirsiniz. Vitrininizde çok satmış bir ürün bulunuyorsa ve yeni listeleyeceğiniz ürün vitrindeki ürün kadar popüler olacaksa bunu önceden müşterilerinize duyurmanız size yüksek oranda satış sağlayacaktır.

3) Özel Teklif E-Postası

Özel teklif e-postaları bazen sadece websiteye canlılık getirmek ve trafik kazandırmak için uygulanır. Bu e-postaları satışlarınızı artırmak için de kullanabilirsiniz. Kısaca bir ürün satın alındığında yanında promosyon olarak verdiğiniz e-posta tekliflerini bu e-posta başlığı altında gönderebilirsiniz. İndirim fırsatları ve ücretsiz kargo fırsatları gibi yalnızca belirli şartlar altında geçerli özel tekliflerinizi e-posta pazarlaması aracıyla gönderebilirsiniz.

4) Geri Bildirim İsteği E-Postası

Müşterileriniz, deneyimleri ve memnuniyetleri hakkında bilgi edinebileceğiniz en iyi kaynaktır. Tüm müşterilerinizle yüz yüze konuşmanız mümkün değilse e-posta yolu bu iletişimin en basit yoludur. Size deneyimleri ve memnuniyetleri hakkında geri bildirim vermeleri karşılığında ayırdıkları zaman için bir ödül sunacağınız e-postalar bu başlığa girer. Bu ödüller çoğu zaman kupon kodu ile verilir.

5) Sınırlı Süreli Özel Teklif E-Postası

Beklenmeyen indirimler, ön satışlar ve yalnızca belirli müşteri gruplarına sunulan yeni ürünler veya fırsatlar sunmanız müşterilerinizin kendilerini özel hissetmelerini sağlar. Ayrıca insanların çoğu sınırlı süreli tekliflerden en iyi şekilde yararlanmak için acele ederler. Bu yüzden sınırlı süreli büyük indirimler düzenleyerek satış oranlarınızı artırmayı ve müşterilerinizi memnun etmeyi deneyebilirsiniz.

6) Yönlendirme E-Postası

Müşteri sayınızı büyütmenin alternatif bir yolu olarak yönlendirme taleplerini tercih edebilirsiniz. Bu taleplerde mevcut müşterilerinizden sizi arkadaşlarına ve ailelerine önermelerini isteyebilirsiniz. Buna serbest piyasada kazan-kazan stratejisi deniyor. Müşterileriniz sizi tanıdıklarına önererek ekstra indirim kazanıyor ve siz de yeni bir müşteri kazanmış oluyorsunuz. Bu e-postaları hazırlarken de dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Örneğin alıcıların yönlendirme e-postalarını oluşturmak için kullanabilecekleri bir bağlantınız olduğuna emin olmanız gerekiyor. Çünkü insanların sizi başkalarına yönlendirmesi ne kadar kolaysa, bunu yapma olasılıkları o kadar artacaktır.

7) Tamamlanmamış Sipariş Bildirimi E-Postası

Satın alım işlemi tamamlanmamış alışveriş sepetleri, e-ticaret satıcılarının uğraşması gereken en büyük zorluklardan biridir. Tüm bu potansiyel satışların neden gerçekleşmediğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Alışveriş sepetini terk eden müşterilerinizin e-posta hesaplarına atacağınız bir e-posta ile alışverişlerini tamamladıklarında bir indirim ile ödüllendirebilirsiniz.

Son olarak;

Tüm bu e-postaları tek tek hazırlayıp da her bir müşteriye göndermek zor olacaktır. Bu yüzden bu işlemleri sizin için otomatikleştiren bir e-posta pazarlama aracına sahip olmanız gerekiyor. Bu sayede sırf e-posta göndermek başka bir tam zamanlı iş haline gelmekten çıkar.

Bu makalede “Dijital Mağazaların Kullanması Gereken E-Posta Türleri” konusuna değindik ve e-posta pazarlaması hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.