E-Posta Listesi Oluşturmak Neden Önemlidir?

0
Paylaşım
6
Görüntülenme

E-Posta Listesi Oluşturmak Neden Önemlidir?

Tüm pazarlama çabaları farkındalık, itibar ve güven oluşturmaya odaklanmalıdır.

Çevrim içi olarak para kazanmaya çalışıyorsanız, erkenden e-posta listesi oluşturmaya başlamalısınız. En uygun maliyetli pazarlama stratejilerinden biri olan e-postalar, düzgün kullanıldığında kârlı pazarlama stratejileri haline gelebiliyor.

E-posta listesi her işletme için önemlidir ve her geçen gün büyümelidir. Minimum yatırımla, yüksek verim alınabilen bir pazarlama aracı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Olası satışlar için küçük bir yatırım yapmanız gerekiyorsa, bunu yapmalısınız.

Bu makalede “E-Posta Listesi Oluşturmak Neden Önemlidir?” konusuna değineceğiz ve e-posta listeleri hakkında ipucu vereceğiz.

 

E-Posta Listesi Oluşturmak Neden Önemlidir?

Düşük maliyetle yüksek yatırım getirisini sağlaması ve müşterilerle iletişim kurmayı kolaylaştırması e-postayı en iyi pazarlama araçlarından biri haline getirmektedir.

Websitenize trafik çekmede ve bir topluluk oluşturmada bile iyi iş çıkaran e-posta listesi, daha fazla müşteri elde etmenin en kolay yollarından biridir. Bu yüzden bir yerden başlamanız ve bir e-posta listesi inşa etmeniz gerekiyor.

Daha da önemlisi, e-posta listesi bağımsızdır. Google websitenizi arama motorlarında düşürebilir, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları hesaplarınızı askıya alabilir. Ancak kimse e-posta erişiminizi engelleyemez. E-posta listesi, kontrolü sizde olan somut bir ticari varlıktır.

Ayrıca etkili bir geri dönüş almak için büyük bir e-posta listesine ihtiyacınız yoktur. E-posta listesi oluşturmaya başlamanın en iyi yolu, listenize kimi ekleyeceğiniz konusunda seçici davranmaktır. Başta ürününüz veya hizmetinizle ilgilenen kişileri eklemeniz, kısa süreçte daha hızlı büyümenize yardımcı olacaktır.

E-posta pazarlama stratejisini kullanmanız gerektiği bir başka neden ise, e-posta pazarlaması diğer tüm pazarlama stratejilerinden daha iyi bir yatırım getirisi sunmaya devam etmektedir. Uzun vadede bakacak olursak, e-posta listeleri çok büyük kitlelere ulaştığında diğer yatırımlara oranla çok daha fazla kâr getirmektedir. Bunun bir sebebi de, e-posta listelerinin asla büyümeyi bırakmayacak olmasıdır.

E-Posta Listesinden Faydalanamayan İşletmeler de Var

E-posta listesi aboneleriniz, bir e-posta adresi koleksiyonundan fazlasıdır. İlgilendiğiniz konuyla ilgili özel ve ortak bir ilgiyi paylaşan bir grup insandır. Bu grubu yönlendirmeyi bilmeyen çoğu işletme, e-posta pazarlama stratejisinin faydalarından tam olarak yararlanamıyor.

E-posta pazarlaması, diğer pazarlama stratejilerinin çoğundan sürekli olarak daha iyi performans göstermesine rağmen, diğer yatırım stratejilerine göre daha eskidir. Bu yüzden çoğu işletme, e-posta pazarlamasının eskide kaldığını düşünerek geleneksel reklamcılık kategorisine sokar. Günümüzde daha çok ilgi gören sosyal medya ve SEO gibi stratejiler, e-posta pazarlamasına göre daha çok kullanılır.

Bazı işletmeler için e-posta pazarlaması kullanmak, fazla iş gibi görünebilir. Ancak çaba göstermeye devam edilirse; e-posta pazarlaması potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanıza, güvene dayalı ticari ilişkiler kurmanıza ve e-posta yoluyla daha fazla satış yapmanıza olanak tanımaktadır.

E-posta pazarlamasını hâlâ geleneksel pazarlama stratejileri kategorisine koymalarına rağmen, müşterilerle iletişim kurmak isteyen işletmeler bu pazarlama stratejisini tercih etmektedir. Çünkü e-posta temelde bire bir iletişim şeklidir. Kişisel bir ortamdır ve e-posta iletişimiyle çok daha kalıcı çözümler üretilebilir.

Sonuç olarak, e-posta listesini olduğundan daha karmaşık hale getirmezseniz bir e-posta listesi oluşturmak oldukça kolaydır.

E-Posta Listesi Oluştururken Yapmamanız Gereken 3 Hata

Daha önce e-posta listesi oluşturmamış işletmeler için e-posta pazarlama stratejisi biraz karışık gelebilir. Ancak her şeyin nasıl işlediğini kavradığınızda aslında o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. E-posta listesi oluşturmak için acele eden işletmelerin yaptığı 3 hatayı aşağıda bulabilirsiniz:

1) Listenizi Kendiniz Oluşturun

E-posta listelerini oluşturmak için acele eden birçok pazarlamacı, e-posta listelerini büyütmek için riskli taktikler kullanır. E-posta listesi satın almak veya kiralamak bazı durumlarda işletmenize zarar verebilir. E-posta pazarlama stratejisinde başarılı olmak istiyorsanız, e-postanıza kaydolan kişilerin kim olduğunu ve neyle ilgilendiklerini bilmelisiniz.

2) Kopya Listeler Oluşturmayın

Etik ve ilgi çekici, yüksek kaliteli bir e-posta listesi oluşturmak istiyorsanız, hedef kitlenizin dilini konuşmalısınız. Mesajınızı özgün bir şekilde ifade etmeniz ve abonelerinizin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz şeyleri pazarlamalısınız. Başka e-posta pazarlama stratejilerindeki mesajları kopyalayıp yapıştırarak verim elde edemezsiniz.

3) Bir Dizayn Belirleyin

Tıklamaları ve geri dönüşümleri iyileştirmek istiyorsanız, hedef kitlenizle iletişime geçerken belli bir dizaynı takip etmelisiniz. Örneğin e-postalarınızın profesyonel olarak algılanmasını istiyorsanız, profesyonel bir dilde yazmalısınız. Şirket adınızı kullandığınız bir adresten gönderiyorsanız ve size geri yanıt atmalarını istemiyorsanız “no-reply” gibi ifadeler kullanarak şirket e-posta adresinize e-posta gönderilmesini engellemelisiniz.

Bu makalede “E-Posta Listesi Oluşturmak Neden Önemlidir?” konusuna değindik ve e-posta listesi oluştururken dikkat etmeniz gereken birkaç adımdan bahsettik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve e-posta listeleri hakkında kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.