E-Posta Otomasyonu Nedir?

0
Paylaşım
4
Görüntülenme

E-Posta Otomasyonu Nedir?

E-postalar ile müşterilerinizle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Ancak işiniz büyüdükçe her bir müşterinizle tek tek iletişime geçmeye çalışmak sizi zorlayabilir.

Bu noktada devreye e-posta pazarlaması girmelidir. Ekibinizi zaman alıcı işlerle uğraştırmadan belirli müşteri gruplarıyla iletişim kurma fırsatınızı güçlendirir.

Ayrıca e-posta teknolojisi, tüketici davranışlarıyla birlikte gelişmektedir. Doğru müşteri grubunu hedefleyerek ekibinize zaman kazandırabilirsiniz. E-posta pazarlama otomasyonu size bu konuda fayda sağlar.

Bu makalede “E-Posta Otomasyonu Nedir?” sorusuna değineceğiz ve e-posta otomasyonu hakkında bilgi vereceğiz.

E-Posta Otomasyonu Nedir?

E-posta pazarlaması, hâlâ en iyi yatırım getirileri arasında yer alır. Yıllar geçtikçe e-posta, e-ticaret kültüründe temel bir unsur haline gelmiştir. Sosyal platformlar ve mobil uygulamalar, içlerinde bulundurduğu ekosistemde e-postaya mutlaka ihtiyaç duyarlar. E-posta pazarlamasının avantajı, hedef kitleye kolay yoldan ulaşmaktır.

İnsanlar reklam panolarını görmezden gelebilirler, haber bültenlerini atlayabilirler ve bazen gazete ilanlarına bile bakmazlar. Ancak yenilikçi, yaratıcı ve etkili bir e-postaya dikkat etmeleri ve bir markaya sempati duymaları daha olasıdır.

Ayrıca bir e-postaya hemen hemen her noktadan erişilebilir. İnsanların %53’ü mobil cihazlarında, gelen e-postaların her birini okumaktadır. Bu da sizin mobil tüketiciler için kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturmanıza işaret eder. Başarılı bir satıştan hedef kitle erişimine kadar e-posta pazarlaması, her türden işletme için önemli bir stratejidir.

E-posta ve otomasyon

Otomasyon, e-posta pazarlama sürecini yüksek oranda hızlandırmaktadır. Otomatik e-posta kampanyaları, normal e-postalardan %15 daha yüksek açılma oranına ve %79 daha yüksek tıklama oranına sahiptir.

Otomatik e-postalar, iş akışınızda size daha kısa sürede daha fazla kişiye ulaşma rahatlığını sunmaktadır. Her iş akışı, her müşteriyi doğru e-posta kampanyasıyla eşleştirmek için bir dizi tetikleyici kullanır. Bu nedenle müşterilerinizin davranışları bir sonraki stratejinizi belirlemenizde son derece önemlidir.

Otomasyon oluştururken müşteriniz gibi düşünmelisiniz. Alışkanlıklarına ve e-posta içeriğinin yaşamlarıyla alakalı olup olmadığına büyük özen göstermelisiniz. E-postalarınızı daima geliştirmelisiniz. Müşterileri etkileyecek ve işinizi geliştirecek, yüksek düzeyde optimize edilmiş bir e-posta otomasyonu istiyorsanız sağlam bir temel atmalısınız.

Genel pazarlama otomasyonu satış yapmak değil, müşteri çekmekle ilgilidir. Sektörünüzle ve müşterilerinizle ilgili kişiselleştirilmiş, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin aradıklarıyla uyumlu içerikler müşterileri çekmenizde size yardımcı olur. E-posta otomasyonunda her zaman için önce müşterilerinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız.

E-postaların pazarlaması hakkında öneriler

Bir potansiyel müşteri, gerçek bir müşteri olduğunda ona hoş geldiniz e-posta göndermelisiniz. Müşteri ilişkileri başlatmanızın en pratik yolu budur. Ürününüzün kullanılması için bir eğitim seti gerekiyorsa, bunu e-posta ile müşterilerinize ücretsiz bir şekilde iletmeyi esirgememelisiniz.

Yeni müşterilerinize atacağınız hoş geldiniz e-postasında ve ileri süreçteki e-postalarda satış sürecindeki bir sonraki adımı mutlaka söyleyin. Onların ilgilenebileceği popüler içerikler gösterin, müşterilerinizi sosyal medya platformlarındaki hesaplarınıza yönlendirin ve yayınladığınız anketleri yanıtlamalarını isteyin. Onları önemsediğinizi hissettirin.

Çevrim içi mağazalardaki alışveriş sepetlerinin terk edilme oranı ortalaması %68,63’tür. Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin alışveriş sepetlerini terk etmelerini azaltmak için alıcılara hatırlatma e-postaları göndermeyi denemelisiniz.

Müşteriler websitenizden ayrıldıktan sonra, müşterilerinize birer hatırlatma e-postası göndererek onlara özel kişiselleştirilmiş bir teklif sunmayı deneyebilirsiniz. Bu teklifler ücretsiz kargo veya indirim kuponu olabilir.

E-posta otomasyonunda yapılması ve yapılmaması gerekenler nedir?

E-posta pazarlama otomasyonunun belirli kuralları yoktur. Ancak deneyimli pazarlamacılar, işinizi daha iyi hale getirmek için iyi uygulamalar sunar. Deneyimli pazarlamacıların kendi işlerinde de kullandığı basit kuralları takip edebilirsiniz:

  • Veri tabanınızın dolmasına izin vermeyin. Veri tabanınızı belirli aralıklarla temizleyin. Hemen çıkma oranı yüksek e-postaları veri tabanınızdan kaldırın. Sadece size yeterli verimi veren e-postaları veri tabanınızda tutun ve bu e-postaları geliştirin.
  • Müşterilerinizi gruplara ayırın. Müşterilerinizi ürünlere, hizmetlere, kategorilere olan ilgilerini analiz ederek gruplandırın. Bu sayede oluşturduğunuz kampanyalar tam olarak ilgili gruba gidecektir ve gerçek verimi sağlayacaktır.
  • İstenmeyen e-postalar göndererek müşterilerinize spam yollayan otomasyonlar kullanmayın. E-postalarınızın tüm CAN-SPAM politikalarına uyum sağladığından emin olun. Müşterilerinize spam e-postalar gönderirseniz hem sizi dikkate almayacaklardır hem de bundan sonra gelen e-postalarınızı açmayacaklardır.
  • E-postalarınızı sadece otomasyona bırakmayın. E-posta otomasyonu sürekli olarak denetim gerektirir. İşletmeniz büyüdükçe kampanyalarınızın ölçülmesi ve yeniden tasarlanması gerekebilir. Değişen ürünler ve hizmetler, değişmesi gereken bir e-posta otomasyonu oluşturur. Bu yüzden e-posta otomasyonlarınızı sürekli olarak izleyerek hem size verim sağladığından hem de müşterileriniz için birer tehdit olmadığından emin olun.

Bu makalede “E-Posta Otomasyonu Nedir?” sorusuna değindik ve e-posta otomasyonu hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

 

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.