E-Ticaret Websiteleri İçin E-Posta Abonesi Kazanmanın 5 Yolu

0
Paylaşım
4
Görüntülenme

E-Ticaret Websiteleri İçin E-Posta Abonesi Kazanmanın 5 Yolu

E-ticaret websitenize ziyaretçi çekmek ne kadar önemliyse, o ziyaretçileri ürünlerinizi satın alan müşteriler yapmak da o kadar önemlidir. Pek çok insan websitenize ilk girdiklerinde bir alışveriş işlemi yapmaya hazır olmayacak. Bu insanları sizin websitenizden alışveriş yapması için teşvik etmelisiniz.

Google’ın araştırmasına göre tüketicilerin satın alma işlemini yapmaya hazır olmaları için bir markayla ortalama 2.8 kez karşılaşmaları gerekiyor. Bu oran yüksek fiyatlı ürünler içinse daha fazla artmaktadır.

Websitenize gelen trafiğin karşılığını alabilmek için e-posta pazarlaması stratejisini kullanabilirsiniz. Bu sayede ziyaretçileriniz kolaylıkla haber alabilecektir.

Bu makalede “E-Ticaret Websiteleri İçin E-Posta Abonesi Kazanmanın 5 Yolu” konusuna değineceğiz ve e-posta abonesi kazanmanın ipuçlarını aktaracağız.

E-Ticaret Websiteleri İçin E-Posta Abonesi Kazanmanın 5 Yolu

Bir ziyaretçi e-posta listenize kaydolduğunda, resmî olarak gelen kutularında düzenli olarak görünmenize izin verir. Bu sizi akıllarında tutar ve size onları düzenli müşteri haline getirmek için fırsat verir. E-posta pazarlamasının işinize katkısı olması için insanların e-posta listenize kaydolması gerekir. Bu yüzden insanlara e-posta listenize kaydolmaları için fırsat vermelisiniz.

Bir e-posta listesi satın alarak listenizi kolay yoldan büyütmeyi düşünebilirsiniz, ancak bu istenmeyen e-postalar klasörüne düşmenin en iyi yoludur. Ayrıca yasal değildir.

Katılım odaklı, kendinize ait bir e-posta listesi büyütmeyi amaçlamalısınız. E-posta listesine kayıt olan herkes, sizden e-posta almak isteyen kişilerden oluşur. Bu kişiler, websitenizi tekrar ziyaret etme ve satın alma yapma olasılığı en yüksek olan kişilerdir. Bu makalede ise e-posta listenizi yasal bir şekilde nasıl oluşturacağınıza ve nasıl büyüteceğinize dair birkaç ipucu hazırladık.

1) Listeye kaydolanlara indirim sunun

E-Ticaret işletmeleri için daha önce denenmiş ve verimli sonuç veren bir taktiktir. E-posta listenize kaydolan insanlara karşılığında ilk siparişlerinde indirim kuponu vermeyi deneyebilirsiniz. Websiteden zaten bir ürün almayı düşünen herkesin büyük olasılıkla memnun olacağı basit bir teşviktir.

Bunu websitenizdeki bir açılır pencere aracılığıyla ziyaretçilerinize iletebilirsiniz. Ya da sayfaların yan taraflarına e-posta listesine kayıt olunabilecek bir form ile teklifinizi yazmanız yeterli olacaktır.

Ziyaretçiler listeye kaydolduğunda, onlara bir indirim kodu göndermeyi otomatikleştirebilirsiniz. İndirimler, ziyaretçilerin geri dönüp tekrar alışveriş yapma şansını arttırır. Ayrıca bu kod ile teklifiniz sonucunda kaç satın alma geldiğini kolayca analiz edebilirsiniz.

2) Ana sayfanıza harekete geçirici mesaj ekleyin

Websitenize gelen herhangi bir ziyaretçinin nasıl iletişimde kalacağını hemen görmesini sağlamak için atabileceğiniz en kolay adımlardan biridir. Harekete geçirici mesajlar oldukça basit görünse de, ana sayfaya kolay kayıt seçeneği koymak kayıt olanların sayısını arttıracaktır.

3) E-posta listenizi sosyal paylaşımlarda tanıtın

Sizi sosyal medyada takip eden herkes markanıza, ürünlerinize ve içeriğinize ilgi duyduğunu gösterir. Bu onları e-posta listeniz için birincil hedef kitle haline getirir.

Bu nedenle, takipçilerinizi e-posta listenize kaydolmaya teşvik eden sosyal gönderiler paylaşın. Kaydolduklarında ise ne elde edeceklerini belirtmek amacıyla görecekleri özel fırsatların ve habersiz fırsatların olacağını bildirin.

4) Facebook reklamlarıyla e-posta listenizi tanıtın

Facebook’un 2.6 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır ve bu kullanıcıların yaklaşık 1.7 milyarı Facebook’u her gün kullanmaktadır. Bu, hedef kitlenizin hem platformda olma hem de düzenli olarak gezinme olasılığını arttırmaktadır. Ürünlerinizi tanıtmak için zaten Facebook reklamları kullanıyor olabilirsiniz, ancak bu reklam hizmetini aynı zamanda e-posta listenizi büyütmek için de akıllıca hazırlanmış reklamlar ile kullanabilirsiniz.

5) İçeriğe erişmek için formu şart koşun

Başarılı çevrim içi pazarlama stratejilerinin büyük bir kısmı, websitenize giren herkesin kullanımına sunduğunuz ve hedef kitleniz için faydalı içerik oluşturmayı içerir. Ancak, herkesin bulması için içeriğe koyduğunuz şeylere ek olarak, e-posta listenizi büyütmek için akıllıca bir strateji izleyebilirsiniz. Özenle hazırlanmış içerikleri bir formun arkasına koymayı düşünebilirsiniz.

Bu tarz içeriklere kapılı içerik adı verilir. Çünkü formlar, içeriğe ulaşmayı zorlaştırmaktadır ve bir nevi kapı görevi görmektedir.

Sağladığınız bilgiler yeterince değerli olduğu sürece, birçok ziyaretçi bu bilgilere erişmek için e-posta adreslerini vermekten çekinmeyeceklerdir.

Bu kapılı içeriklerin, kalite veya kullanışlılık açısından yayınladığınız ücretsiz içeriklerden bir adım üstünde olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca içeriğe erişmek için şart koştuğunuz formu kısa tutmalısınız. Genelde bir isim ve e-posta adresi yeterli olacaktır. Formu gereksiz uzatarak ziyaretçileri fazla oyalamak istemezsiniz.

Bu makalede “E-Ticaret Websiteleri İçin E-Posta Abonesi Kazanmanın 5 Yolu” konusuna değindik ve e-posta listesi için yasal ve kolay yoldan nasıl abone kazanabileceğinizi aktardık. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.