E-Ticarette Ürün Sayfaları Nasıl Olmalı?

0
Paylaşım
3
Görüntülenme

E-Ticarette Ürün Sayfaları Nasıl Olmalı?

Eğer bir e-ticaret websitesine sahipseniz, ürün sayfaları da websitenizin ana sayfası kadar özenilmiş ve kullanıcı dostu bir ton özellik içermelidir.

Çoğu kullanıcı, arama ve alışveriş yapma yöntemlerine göre büyük ihtimalle ana sayfanızı bile ziyaret etmeden direkt olarak ürünün sayfasını ziyaret edeceklerdir.

Bu makalede “E-Ticarette Ürün Sayfaları Nasıl Olmalı?” sorusuna değineceğiz ve ürün sayfalarının önemini anlatacağız.

E-Ticarette Ürün Sayfaları Nasıl Olmalı?

E-Ticarette Ürün Sayfaları Nasıl Olmalı?

Ziyaretçilerin özellikle sizin ürün sayfanızı görüntülemesi için SEO’dan yardım almanız gerekir. Ayrıca SEO, yeni mağaza sahipleri için göz korkutucu olabilir. Çünkü dikkate alınması gereken birçok unsur vardır ve Google gibi arama motorları siteleri dizine ekleme ve sıralama şeklini SEO’ya göre yapar. Herhangi bir yeni e-ticaret girişimcisinin SEO’nun temellerini öğrenmesi ve öğrenmek için mesai harcaması girişimin verimini arttıracaktır. Ürün sayfalarınızda optimize etmek isteyebileceğiniz bazı şeyler ise şunlardır:

Sayfa Hızı

Ürün sayfalarınızın yüklenmesinin ne kadar sürdüğünü kontrol ederken aklınızda bulundurmanız gereken iki şey vardır. Birincisi, ziyaretçilerinizin sayfanızı ilk kez ziyaret etmiş olabileceği ihtimalini unutmamalısınız. İkincisi ise, websitenizde herhangi bir sayfa 3 saniyeden daha uzun sürede yüklenirse bu ziyaretçiler için olumsuz bir durumdur. Websitenizdeki ürün sayfalarında yüksek çözünürlüklü ürün fotoğrafları veya kaliteli deneme videoları olabilir. Bu gibi durumlarda sayfa yükleme hızı elbette etkilenecektir. Bu gibi durumlarda Odeaweb’in yüksek performanslı WordPress Hosting hizmetini tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca daha iyi SEO sağlamak için atacağınız adımlara dikkat edip; görüntü formatlarını, görüntü boyutlarını ve görüntü indeksleme hakkında birkaç eğitime ihtiyacınız olabilir.

Anahtar Kelimeler

Üretici açıklamarını veya websitenizdeki diğer sayfalardaki açıklamaları kopyalayıp yapıştırarak zaman kazanmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu, arama motorlarındaki sıralamanızı geriye atacaktır. Her ürün sayfasının, alışveriş yapanların bu tür bir öğeyi aramak için kullandığı anahtar kelimeleri içeren kendi benzersiz açıklamasının olması gerekir. Bu hem SEO açısından değerlidir hem de özgün açıklamalarla tüketiciyi kendinize daha çok çekebilirsiniz.

Örneğin “Erkek İç Giyim” gibi temel anahtar kelimelerin ötesine geçmeyi deneyerek, insanların tam olarak satın almak için ne arattıklarını düşünebilirsiniz. Ya da bunun için etrafınızdaki insanlara da sorabilirsiniz. Anahtar kelimenizi iyi seçtiğinizde, tüketicilerin yaptığı aramalarda sizin sayfanız da üst sıralarda çıkabilir. Bu da hem websiteye trafik getirecektir, hem de gerçek potansiyel tüketiciler kazandıracaktır. Bu yüzden anahtar kelimeler konusunda dikkatli davranmak küçümsenmemeli.

Arka Planda SEO

Meta etiketler ve şema işaretlemesi, ziyaretçilerin görmediği ancak arama motoru tarayıcılarının algılayabildiği unsurlardır. Her sayfadaki meta etiketler ve açıklamalar, tarayıcılara sayfada ne olduğunu özetler. Bu sayede arama motorları sayfaları daha kısa sürede tarayarak yalnızca istenen kelimeleri işlerler. Arama motorlarının sayfanızı daha hızlı analiz etmesi demek, sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunması demektir.

Web Tasarım

Google’ın E-Ticaret için sunduğu eğitimlerinde, ürün sayfası iyileştirmeleri araştırmaya değer unsurlardır. Örneğin, her ürün sayfası müşterileri cezbedecek bir şeyler içermelidir. Bu ücretsiz kargo fırsatı, kupon kodu veya müşterilerin başka sayfalarda bulamayacağı indirimler olabilir. Bu konuda tamamen özgürsünüz, ne yaparsanız müşterilerin sizden alacağını düşünün ve onu websitenize uygulayın.

Ürün fiyatlarını öne çıkarmaktan çekinmeyin. Müşteriler ürün fiyatlarını açıkça görmek isterler. Google, ürün fiyatlarının ekranın üst kısmına yerleştirilmesini ister. Bir ziyaretçinin fiyatı görmek için sayfayı aşağıya kaydırmadan fiyatı görüntüleyebilmesini ister.

Açıklamalar

• Google, bunun gibi madde işaretli listeler önerir ve bu aynı zamanda ürününüzün bir özelliğiymiş görünümü katarak ayrı bir cazibe katabilir.

• Hiç kimse telefonunda ya da bilgisayarında ürün detaylarıyla ilgili dolu ve bilimsel bir paragraf okumak istemez, bunu olabildiğinde basit ve açık tutmalısınız.

• Müşteriler, ayrıntıları tek bakışta yakalayabilirse o ürünü satın alma olasılıkları yükselir.

Müşteri Geri Bildirimleri

Müşterilerin ürünler hakkında yaptığı ürün incelemelerini ürünün değerlendirmeler kısmına koymayı düşünebilirsiniz. Bu, her tür e-ticaret websitesi için önemlidir. Özellikle de mağazanızda birçok benzer ürün varsa kesinlikle atlanmaması gereken bir adımdır. Müşteriler yorumları bulmak için mağazanızdan ayrılmak zorunda kalmadan hangi seçeneğin kendisi için daha doğru olduğunu düşünebilmelidir. Bunu da diğer müşterilerin yaptığı geri bildirimler sayesinde sizin websitenizden ayrılmadan karşılaştırabilirler.

Ayrıca müşteri incelemeleri SEO konusunda yardımcı olabilir. Müşterilerin ürün hakkında yazdığı her yorum ve yorumlarda belirttiği ürün ismi ne kadar çok geçerse, websitenizin SEO’su da o derecede artacaktır. Bu da daha önce bahsettiğimiz gibi sizin websitenizi arama motorlarında öne atacaktır.

Bu makalede “E-Ticarette Ürün Sayfaları Nasıl Olmalı?” konusunu işledik ve e-ticarette istenen ürün sayfası hakkında ipuçları verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve ürün sayfaları hakkında kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.