Forum Oluşturmanın 5 Faydası

0
Paylaşım
5
Görüntülenme

Forum Oluşturmanın 5 Faydası

Bir işletme websitesi veya kişisel bir blog yönetiyor olsanız da, bir website oluşturmanın ana nedenlerinden biri insanlara ulaşmaktır. Ziyaretçilerin websitenizi düzenli olarak ziyaret etmesini istiyorsanız, hedefiniz ziyaretçileriniz arasında bir topluluk oluşturmak olmalıdır.

Bu hedefe kolayca ulaşamayacağınız gibi, websiteniz için bir forum oluşturarak bunu kolaylaştırabilirsiniz. Bir forum ziyaretçileriniz ve sizin aranızdaki iletişimi sağlayarak, yalnızca içeriğinizle ilgilenen değil, aynı zamanda kullanıcıların birbirleriyle etkileşime girmesine de olanak tanıyan aktif bir çevrim içi topluluk oluşturabilir.

Bu makalede “Forum Oluşturmanın 5 Faydası” konusuna değineceğiz ve websiteniz için bir topluluk oluşturmanın adımlarından bahsedeceğiz.

Forum Oluşturmanın 5 Faydası

Forum Oluşturmanın 5 Faydası

Bir forum ekstra çalışma gerektirir. Bu nedenle bir forum açmaya başlamadan önce websiteniz için iyi bir seçim olduğundan emin olmanız gerekiyor. İyi bir forum inşa ederseniz, websiteniz için daha verimli bir topluluk oluşturabilirsiniz. Aksi halde bir forum oluşturmak sadece zaman kaybından ibaret olabilir.

1) Topluluğun Büyümesi İçin Bir Yer Sağlar

Ziyaretçi çeken bir websiteye sahip olmak güzeldir, ancak ziyaretçileriniz hakkında öğrendiklerinizin çoğu Google Analytics istatistiklerinden ibaretse, ziyaretçileriniz hakkında bilmediğiniz çok şey olabilir.

Trafik almak, bir topluluğa sahip olmakla aynı şey değildir. Bir topluluk aktiftir ve websitenizle düzenli olarak etkileşime girer. Bir topluluğun üyeleri, websitenize geldiklerinde kendilerini bir grubun parçası gibi hissetmelidirler. Websiteyi ziyaret edip işi bittikten sonra çıkan bir ziyaretçiden çok daha fazlasıdırlar. Ayrıca topluluk, websitenizin genel başarısında değerli ortaklardır.

2) Yeni Ziyaretçilere Tekrar Gelmeleri İçin Bir Sebep Vermek

Birçok website, tek seferlik ziyaretçileri düzenli trafiğe dönüştürmekte zorlanmaktadır. Websitenizin forumuna katılan herkes, topluluktaki diğer kişilerin ne dediğini önemser. Oluşturduğunuz gönderilere verilen yanıtları görmek ve ilgilendiğiniz konulardaki konuşmaları takip etmek için bile bir forumun üyesi olmak isteyebilirsiniz. Bu da sizi konuşmanın bir parçası olmak için geri gelmeye devam etmeye itecektir.

3) Birlikte Bilgi Alışverişi Sağlar

Ziyaretçilerinize değerli içerik sağlamak için çok çalıştığınız gibi, topluluğunuz büyüdükçe sordukları soruları araştırıp cevaplamak isteyeceksiniz. Bazen, topluluktaki diğer insanların sizden daha iyi cevaplar verdiğini görünce daha fazla şey öğrenmiş olacaksınız.

Topluluk üyelerine doğrudan erişim vermek, özellikler karmaşık ürünler satan herhangi bir işletme için yararlı olabilir. Müşterileriniz, genel sorunlar için sorun giderme konusunda birbirlerine yardımcı olabilir ve bu işlem iş yükünüzü hafifletebilir. Yeni üyeler, deneyimli üyelerin yardımını alır ve uzun vadeli katılımcılar toplulukta bir yer edinerek saygınlık kazanırlar.

4) Ziyaretçilerinizin Nelere Daha İstekli Olduğunu Görebilirsiniz

İçerik pazarlaması yapıyorsanız, devamlı olarak kitlenizin umursadığı konuları araştırmak yorucu olabilir. Ancak, siz bir araştırma yapmak zorunda kalmasanız bile, bir forum ile kitlenizin ne hakkında daha çok soru sorduğunu ve ilgilendiğini tespit edebilirsiniz. Forum sayesinde, websiteniz ve ürünleriniz hakkında faydalı geri bildirimler de alabilirsiniz.

5) SEO’ya Katkı Sağlar

Özel forumlar, bir abonelik topluluğu veya ücretsiz bir üyelik ile oluşturulabilir. Ancak ücretli bir forum oluşturursanız alacağınız geri bildirim sayısı ve verim azalacaktır. Websiteniz için açık ve ücretsiz erişilebilen bir forum oluşturursanız, topluluk üyelerinizin oluşturduğu her yeni gönderi, gönderilerin altına yaptığı her yeni yanıt arama motorları tarafından dizine eklenecek yeni sayfalar oluşturacaktır.

Düzenli olarak yeni içerik SEO için faydalıdır. Aynı zamanda forumunuz giderek daha fazla konuyu kapsamaya başladıkça, forum sayfaları ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik aradığınız arama terimleri için ön sıralarda görünecektir.

Nasıl Bir Forum Oluşturmalısınız?

 Doğru web barındırma planını seçmelisiniz. İlk adımlarınızdan biri web barındırma sağlayıcınızın işe uygun olup olmadığını değerlendirmektir. Forumunuz, websitenize düzenli ziyaretçilerinden oluşan bir topluluk getirme hedefine ulaştığında website trafiğinde mutlaka bir artış göreceksiniz. Şu anda sahip olduğunuz web barındırma planının, kullanmayı seçtiğiniz forum yazılımını ve meydana gelebilecek trafik artışını destekleyebildiğinden emin olmalısınız.

 Doğru forum yazılımını seçmelisiniz. Forumunuzu oluşturmak için bir yazılıma ihtiyacınız olacak. En popüler seçeneklerin çoğu ücretsizdir ve açık kaynak kodlu yazılımlardır. İncelenmesi gereken en iyi çözümlerden bazıları şunlardır:

• phpBB

• MyBB

• Flarum

• Simple Machines

Forumunuzun hedeflerinize ulaşması için foruma bir strateji ile yaklaşmanız gerekir. Bu adım, forumunuzun gelecek vaat eden bir fikirden başarılı bir topluluk oluşturma aracına geçmesine yardımcı olacaktır.

Bu makalede “Forum Oluşturmanın 5 Faydası” konusuna değindik ve forumların ziyaretçilerinizle iletişimin en önemli adımı olduğuyla ilgili bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve forumlar konusunda kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.