Google Analytics Kullanmak İçin 7 Neden

0
Paylaşım
2
Görüntülenme

Google Analytics Kullanmak İçin 7 Neden

Eğer bir websiteye sahipseniz Google Analytics kullanıyor olmalısınız. Bu eşsiz araç, her website sahibi için faydalı ve önemli bir araçtır. Website sahiplerine yeni bir website açarken yapmalarını söylediğimiz ilk adımlardan biri, Google Analytics kurulumudur.

Peki bu araç neden bu kadar önemli?

Bu makalede “Google Analytics Kullanmak İçin 7 Neden” konusunu işleyeceğiz ve tüm website sahiplerinin bilmesi ve kullanması gereken Google Analytics hakkında bilgi vereceğiz.

Google Analytics Kullanmak İçin 7 Neden

Google Analytics Kullanmak İçin 7 Neden

Google Analytics, yeni website sahipleri için kullanması kolaydır ve birçok değerli bilgi sağlar. Aracın sunduğu en önemli avantajlardan bazılarını sizler için derledik.

1) Ziyaretçilerin Deneyimini Görün

Şu anda çevrim içi olarak 1 milyardan fazla website bulunmaktadır. Her biri internetin aşırı kalabalık dünyasında dikkat çekmek için yarışmaktadır.

Google Analytics’in websitenizi ziyaret edenlerin websitenizi nasıl bulduğu hakkında size bilgi sağlamaya ayrılmış bir bilgi bölümü vardır. Google, arama sonuçlarında (organik sonuçlar baz alınarak) bir bağlantıya tıkladıktan sonra websitenize kaç kişinin geldiğini, sosyal medyada paylaşılan bağlantılardan, diğer websitelerden, ücretli reklamlardan ve websitenizi doğrudan aramaya yazarak kaç kişinin geldiğini takip ederek bu bilgiyi sizlere sunar.

Websitenizin bilinirliğini artırmak için herhangi bir pazarlama yapıyorsanız, bu bölüm size hangi yatırımlarınızın işe yaradığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

2) Ziyaretçilerinizin Websitenizde En Çok Neyle Etkileşime Geçtiğini Görün

İnsanları websitenize çekmek, websitenizi büyütürken karşılaştığınız ilk büyük engeldir. Ancak ziyaretçilerin websitenizde zaman geçirdikten sonra çıkış yapıp, geri gelmelerini sağlamak çok önemlidir. Google Analytics bu bilgileri izleyerek gerekli istatistikleri size sunar.

Google Analytics’teki bir bölüm daha, insanların websitenizde sıklıkla hangi sayfalara giridğini, hangi sayfalara tıkladığını ve websitenizde ne kadar zaman harcadıkları hakkında bir bilgi sağlar.

Bu bilgiler, websitenizin hangi bölümlerinin başarılı bir şekilde ilgi gördüğünü anlamanıza ve insanları daha uzun süre websitenizde tutmak için tasarımı yeniden işlemeniz veya içeriğinizi iyileştirmeniz gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

3) Websitenizi Kimlerin ve Nasıl Ziyaret Ettiğini Görün

Çoğu websitenin herkese ulaşması gerekmez. Muhtemelen sizin için en değerli olan belirli bir ziyaretçi kitlesi vardır. Google Analytics, websitenizi ziyaret eden kişilerin demografik, coğrafya ve genel ilgi alanları açısından kimler olduğu hakkında bilgi sağlar.

Ayrıca, ziyaretçilerinizin hangi tarayıcıları kullandıklarını ve hangi cihazlardan websitenize bağlandıklarını görebilirsiniz. Websiteniz bir cihazda veya tarayıcıda diğerinden farklı bir deneyim sunuyorsa, bazı ziyaretçileri kaybediyor olabilirsiniz. Websitenizi mobil cihazlarda kaç kişinin ziyaret ettiğini görmek, websitenizi bu kişiler için de optimize etmenin ne kadar önemli olduğunu fark etmenizi sağlar.

4) Websitenizdeki En Popüler Sayfaları Görün

Hemen hemen her websitede diğerlerinden daha fazla trafik alan bazı sayfalar bulunur. İnsanları websitede tutan veya diğerlerinden daha fazla trafik sağlayan sayfalara mutlaka sahip olacaksınızdır.

Sıralaması yüksek olan veya çok fazla paylaşılan ve trafiğinizin orantısız miktarını sağlayan bir içeriğiniz varsa, Google Analytics bunu kolayca tespit etmenize olanak sağlar. Daha da önemlisi, bazı sayfalar ziyaretçileri e-posta abonelerine veya müşterilere dönüştürmede başarılıysa, Google Analytics bunları da belirlemenize yardımcı olmaktadır.

Çeşitli hedefleriniz için en iyi sonucu veren sayfaları tam olarak belirleyebildiğinizde, bunların neden işe yaradığını analiz edebilir ve websitenizin geçmişteki başarılara dayalı olarak ilerlemesi için bir strateji oluşturabilirsiniz.

5) Strateji Oluşturabilirsiniz

Farklı websitelerin, ziyaretçilerinin en çok yapmasını istedikleri farklı eylemleri bulunmaktadır. Bir form doldurmak, e-posta listesine kaydolmak veya satın alma yapmak gibi ziyaretçilerin yapmasını en çok istediğiniz işlemlere dayalı olarak websiteniz için Google Analytics’te strateji planlayabilirsiniz.

Çoğu website için bu veriler, websitenin ana işini yapıp yapmadığının en önemli ölçüsü olacaktır. Google Analytics, dönüşüm elde etmek için websitenizde neyin işe yaradığını ve neden işe yaradığını ölçmenize yardımcı olur.

6) Google Analytics Ücretsizdir

Sınırlı bir bütçeniz varsa, bu listedeki her şeyi Google Analytics ile ücretsiz kullanabilirsiniz. Google Analytics %100 ücretsizdir. Bütçeniz ne olursa olsun, bu devasa istatistik hizmetine yalnızca vaktinizi harcayacaksınız.

7) Kullanması Kolaydır

Teknoloji konusunda çok bilgili değilseniz; bazı araçları kullanmada zorluk çekebilirsiniz. Ancak Google Analytics, temel düzeyde teknik becerilere sahip acemi website sahipleri için bile çok sezgiseldir ve kolayca anlaşılabilir.

Bu makalede “Google Analytics Kullanmak İçin 7 Neden” konusuna değindik ve website sahiplerinin oldukça işine yarayabilecek bu ücretsiz hizmeti tanıtmaya çalıştık. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve Google Analytics hakkında kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.