Görseller İçin SEO Rehberi

0
Paylaşım
8
Görüntülenme

Görseller İçin SEO Rehberi

SEO’yu (arama motoru optimizasyonu) birçok farklı ana başlık oluşturur. Meşgul işletme sahipleri için website için SEO ile ilgili küçük adımlardan bazılarını atlamak gerekli görülebilir. Ancak websitenizin SEO’sunu güçlendirmek için yapabileceğiniz en ufak bir madde bile fark yaratır.

Görsellerinizi SEO’ya uygun bir şekilde optimize etmek için zaman ayırmak, websitenizi arama motorlarında daha rekabetçi hale getirmek için basit ve önemli bir adımdır. Ayrıca görselleri SEO’ya göre optimize ederseniz; arama motoru sonuç sayfalarında hedef anahtar kelimelerinizi yakalamada size rekabet avantajı sağlayacaktır.

Ayrıca birçok SEO uygulamasında olduğu gibi görsel SEO’larda da yer alan adımların çoğu ziyaretçi deneyimini iyileştirir. Dolayısıyla bu ufak gibi görünen SEO çalışması, insanların websitenizi bulma şansını arttıracaktır.

Bu makalede “Görseller İçin SEO Rehberi” konusuna değindik ve görselleri SEO’ya göre nasıl optimize edebileceğinizi inceleyeceğiz.

Görseller İçin SEO Rehberi

SEO, çoğu zaman metin ve anahtar kelimelerle ilgili bir terimdir. Ancak görüntülerin de bu ortamda oynayacağı bir rol bulunuyor. En önemlilerinden biri ise kullanıcı deneyiminin büyük bir parçasını oluşturmalarıdır.

Yıllar boyunca araştırmacılar, görsellerin insanların bilgileri daha hızlı işlemesine ve daha etkili bir şekilde hatırlamasına yardımcı olduğunu doğrulayan çalışmalar yapmışlardır. Görselleri kullanarak websitenizin içeriğini daha güçlü ve ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Google algoritması, hemen çıkma oranları ve ziyaretçilerin bir web sayfasında geçirdikleri süre gibi kullanıcı deneyimini yansıtan davranışsal metriklere dikkat etmektedir. Bu yüzden kullanıcı deneyimini artıran her bir eylem websitenizi bir adım öne çıkaracaktır.

Ayrıca görseller, SEO’yu doğrudan artırmak için optimize edilebilir. Websitenize gelen çoğu ziyaretçi, yalnızca görselin kendisini görür. Ancak arama motoru tarayıcıları, dizine eklemek istediğiniz anahtar kelimeleri gömebileceğiniz görselin arkasındaki metni görür.

Aşağıda görselleri kullanarak SEO’nuzu geliştirebileceğiniz maddeleri görüntüleyebilirsiniz:

1) Yüksek kaliteli ve konuyla ilgili görseller kullanın

Saufada içerikle ilgisi olmayan bir görsel, kullanıcının kafasını karıştırır. Ya da bulanık veya kötü kırpılmış bir görsel, sayfanızın kötü ve amatörce görünmesine neden olacaktır. Kullandığınız her görüntünün sayfada bulunanlarla net bir ilişkisi olduğundan ve yeteri kadar kaliteli göründüğünden emin olmalısınız.

Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şey haklarına sahip olmadığınız herhangi bir görseli kullanmamak olacaktır. Ücretsiz görseller sağlayan kaynakları tercih etmelisiniz.

2) Dosya adlarını özelleştirin

Websitenize bir görsel eklemeden önce dosya adını özelleştirmek için birkaç saniyenizi ayırın. Dosya adlarını görselle alakalı bir şeyler değiştirmeyi deneyebilirsiniz ya da mümkünse sayfa için hedef anahtar kelimelerinizden birini içermesini sağlayabilirsiniz.

Çoğu ziyaretçi dosya adını görüntülemez, ancak arama motorlarına sayfada ne olduğu ve onunla ilişkilendirilecek en iyi anahtar kelimeler hakkında biraz daha fazla bilgi sağlanır. Bu sayede de SEO yükselmiş olur.

3) Alternatif metinleri boş bırakmayın

Web sayfadaki çoğu ziyaretçinin göremediği, ancak arama motoru tarayıcılarının göreceği başka bir SEO yükseltme aracı olan alt metin ya da alternatif metinleri doldurmadan geçmeyin. Websitenize eklediğiniz her görsel için tarayıcınız yüklemede sorun yaşıyorsa veya ziyaretçiniz ekran okuyucu kullanıyorsa, görsellerin yerine görünecek alternatif metinler sağlayabilirsiniz.

Bu alternatif metinler, sayfanın ne hakkında olduğunu arama motorlarına bildirmek için kullanabileceğiniz sayfanın bir parçasıdır.

4) Görüntülerin boyutlarını küçültün

Genelde bir görselin dosya boyutu, websitenizde gösterileceği boyut için olması gerekenden çok daha büyüktür. Görseli websiteye yüklemeden önce, dosya boyutunu küçültmek için birkaç saniye ayırmanız websitenizin yavaşlamasını engelleyecektir.

Website hızı da SEO’da bir sıralama faktörüdür. Bu nedenle ziyaretçilerinizin websitenizdeki bir sayfanın yüklenmesi için bir süre beklemesi gerekiyorsa, bu kullanıcı deneyimi önem taşır ve SEO’nuzu belirler.

5) Website haritanıza (sitemap) görseller ekleyin

Google, website sahiplerini sayfalarını daha iyi taramasına ve dizine eklenmesine yardımcı olmak için onları bir website haritası (sitemap) oluşturmaya teşvik eder.

Google’a websitenizdeki görseller hakkında net bilgiler vererek, bu bilgilerin Google Görsel Arama’da görünme olasılığını artırırsınız. Bu sayede websitenizin genel bulunabilirliği artar.

6) Görselleri kendi sunucunuzda barındırın

Fazladan depolama alanı kazanmak için görselleri üçüncü taraf websitelerde barındırmak uygun gelse de, bunu uygulamak gerçek bir risk içerir. Bu websiteler aşırı yüklendiğinde (overload) görselleriniz düzgün gözükmeyebilir. Bu da websitenizde kafa karıştırıcı bir deneyim yaratır ve markanızın kötü görünmesine neden olur.

Bu makalede “Görseller İçin SEO Rehberi” konusuna değindik ve SEO’yu artırabilmek için görselleri nasıl optimize edebileceğini gösterdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.