Harekete Geçirici Mesajlar Hakkında Bilgilendirmeler

0
Paylaşım
4
Görüntülenme

Harekete Geçirici Mesajlar Hakkında Bilgilendirmeler

Websitenizi sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde yayına aldıysanız ve hâlâ satış yapamıyorsanız birkaç şeyi eksik bırakmış olabilirsiniz. Websitenizin ana sayfasında pazarlamacıların harekete geçirici mesaj olarak adlandırdığı mesajlardan olduğuna emin misiniz? Bu harekete geçirici mesajları en can alıcı yerlere yerleştirmelisiniz.

Bu makalede “Harekete Geçirici Mesajlar Hakkında Bilgilendirmeler” konusuna değineceğiz ve harekete geçirici mesajlar hakkında bilgi vereceğiz.

Harekete Geçirici Mesajlar Hakkında Bilgilendirmeler

İnsan psikolojisinde insanların ne yapmalarını istediğinizi bilmelerini sağlarsanız, insanların yapmalarını istediğiniz şeyi yapma olasılıkları daha yüksek olur. İnsanlardan e-posta listenize katılmalarını, son podcastinizi dinlemelerini, kitlenizi oluşturmak için sosyal medya gönderilerinizi paylaşmalarını veya sizden bir şey satın almalarını isterseniz, bunları gerçekleştirme olasılıkları yükselir. Bunlar gibi her durumda, ziyaretçilerinizden bir şeyler yapmalarını isteyerek yönlendirmeniz gerekmektedir.

Bir satış isteme eylemi, harekete geçirici mesaj (CTA) olarak adlandırılır. Özellikle çevrim içi pazarlamada CTA’lar önemlidir. Çünkü çoğu insan her gün o kadar çok bilgiyle karşılaşır ki, hepsini birlikte öğrenebilir. Bir websiteyi ziyaret etme veya bir blogu takip etme deneyimi, büyük bir markete girip, bir şeyler satın alıp çıktıktan sonra ne aldığınızı unutmak gibidir. Özellikle de website bilgilerle doluysa ve gezinme detaylıysa. Bu yüzden bu istekler, düşünüldüğü kadar kafa yorucu ve zor istekler değildir.

Websitenize gelen ziyaretçilerin bazı siparişler vermesini veya e-posta kayı açılış sayfanıza gelen ziyaretçilerinizin kaydolmasını istediğinizin oldukça açık olduğunu düşünseniz de bunları ayrıca belirtmelisiniz. Oluşturduğunuz her bir içerik parçasıyla neyi başarmak istediğinizi insanlara söylemelisiniz.

İçeriklerin amacı ne olmalı?

Websitenizdeki bir sayfa, blog yazısı, video, sosyal medya gönderisi veya başka bir içerik oluşturduğunuzda, okuyucunun veya izleyicinin ne yapacağını bilmesini sağlayan bir harekete geçirici mesaj içermelisiniz. Harekete geçirici mesajlarınız, işinize ve hedef kitlenize bağlı olarak açıkça istekler belirtmelidir.

Website içindeki harekete geçirici mesajlar

Amacınız, ziyaretçilerinizin çevrim içi mağazanızda ürünlere göz atmaya başlamasını sağlamaktır. Açılış sayfanızda, ürünlerinizin hakkında bilgiler ve satışa nasıl hazırlandığı hakkında bazı bilgiler yerleştirilebilir. Ürününüzün detaylı ve özenle çekilmiş kaliteli bir fotoğrafının altına bir düğme eklemelisiniz. “Ürünü İncele” gibi bir yazıya bu düğmeyi özelleştirebilirsiniz. Bu düğme, ziyaretçilerinizi çevrim içi öğelerinize yönlendiren bir harekete geçirici mesajdır.

Blog gönderilerinde ve videolardaki harekete geçirici mesajlar

Blog gönderileri ve videolar, harekete geçirici mesajların en yüksek oranda işe yarayabileceği yerlerdir. Ürünleriniz veya markanız hakkında ilgi çekici yazılar ve videolar hazırlayıp bu yazıların içine ve videoların sonuna insanların daha detaylı bilgi almaları için “Daha Fazlasını Keşfet” ya da “Mağazayı Ziyaret Edin” gibi butonlar konulabilir.

Diğer içeriklerdeki harekete geçirici mesajlar

Mağaza sayfalarındaki “Şimdi Satın Al” veya “Sepete Ekle” düğmeleri, harekete geçirici mesajlara girer. Bu butonların gözden kaçmasını sağlamak için diğer metinlerden daha büyük tasarlanması gerekir. E-posta bültenleri, özel günler ve bayram günlerinde satın alma etkinlikleri düzenlemek gibi dönemsel harekete geçirici mesajlar da bulunur.

En iyi harekete geçirici mesaj uygulamaları

Harekete geçirme ifadesi, ziyaretçilerinizi hızlı bir şekilde harekete geçirmeye sevk eden, basit bir eylem mesajlarıdır. Tipik website ziyaretçileri bir websitede 10 – 20 saniye gibi vakit geçirirler ve metinlerin %25’inden fazlasını okumazlar. Bu yüzden harekete geçirici mesajlarınız ziyaretçilerin dikkatini hemen çekmeli ve bağlantıda kalmalarını sağlayacak bir şey yapmalarını sağlamalıdır. Genelde e-posta listenize katılma veya bloğunuza abone olmalarını istemek gibi eylemlerle ziyaretçilerinizle bir ilişki kurabilirsiniz. Daha fazla dönüşüm elde edebilmek için aşağıdaki maddeleri takip edebilirsiniz:

1) Ana sayfaya mutlaka harekete geçirici mesaj ekleyin

Sadece ana sayfanızda bir harekete geçirici mesaj bulundurarak bile çoğu websitenin önüne geçmiş olacaksınız. Harekete geçirici mesajlar, işletmelerin potansiyel müşterilerle ilişkiler kurmasına ve aradaki güvenin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bunu yapmanın en basit yolu ise daha fazla iletişim yolu sağlamaktır.

2) Hedef kitlenize hizmet eden harekete geçirici mesajlar ekleyin

Örneğin bir bloğun amacı, ziyaretçilerin ücretsiz eğitimleri denemelerini sağlamak olabilir. Her gönderinin yanındaki kenar çubuğunda gösterilecek harekete geçirici mesaj bununla ilgili olmalıdır. İnsanların e-posta adreslerini toplayabilirsiniz ve karşılığında bazı teklifler sunabilirsiniz.

3) Harekete geçirici mesajlarınızı çekici şekilde hzırlayın

“Listeye kaydolun!”, “Hemen satın al!” gibi CTA’lar hiç yoktan iyidir. Fakat ziyaretçileri harekete geçmeye motive etmek için yapabileceğiniz çok daha kibar yöntemler bulunuyor. Daha çekici harekete geçirici mesajlar hazırlamayı denemelisiniz. Örneğin “Birinci adım: ürünü keşfedin” gibi. Bu harekete geçirici mesaj, insanların şimdiden bir şeyler başardığını hissetmesini sağlar.

Bu makalede “Harekete Geçirici Mesajlar Hakkında Bilgilendirmeler” konusuna değindik ve harekete geçirici mesajlar hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.