Her Websitede Olması Gereken 5 Sayfa

0
Paylaşım
1
Görüntülenme

Her Websitede Olması Gereken 5 Sayfa

Website, bir şirketin önemli bir parçasıdır. Bir websiteniz olmazsa, potansiyel müşterileri kaybedebilir ve ekstra geliri kaçırabilirsiniz. Websitenizde herhangi bir konuda hizmet verdiğiniz fark etmez; kim olduğunuz, ziyaretçilerinize hangi konularda yardımcı olabileceğiniz, neler sunduğunuz ve insanların sizinle nasıl iletişime geçebileceği konusunda yeterli bilgiyi sağlamalısınız. Bu sanal karşılama, yeni ziyaretçilerin sizi tanımasını kolaylaştırır.

Bunu sağlıklı bir şekilde karşılayabilmek için en azından aşağıda sıralayacağımız 5 sayfanın websitenizde bulunması gerekir.

Bu makalede “Her Websitede Olması Gereken 5 Sayfa” konusuna değineceğiz ve ziyaretçilerinizi size daha çok bağlamak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Her Websitede Olması Gereken 5 Sayfa

Her Websitede Olması Gereken 5 Sayfa

1) Ana Sayfa

Ana sayfa, websitede tüm sayfalara geçiş yapılabilen yerdir. Ziyaretçilerin websiteye giriş yaptığında gördüğü ilk sayfa budur ve bir ziyaretçinin etrafa daha fazla göz atabileceğini gösterir.

Ana sayfanızı oluştururken müşterinin bakış açısından düşünmelisiniz. Gezinme çubuklarından gösterilecek resimlere kadar, ziyaretçilerinizin ilk izlenimi burada belirlenir. Ziyaretçiler, ana sayfanızın amacını sadece birkaç saniye içinde açıkça anlamalıdır. Bu sayfada özellikle logonuz ve sloganınız bulunmalıdır. Örneğin, hem kendi açıklayan bir başlık ve fotoğraf hem de yeni ziyaretçiler için kullanıcı dostu fikirler verebilirsiniz.

Ana sayfanızı birden çok alakasız resimle doldurmaktan kaçınmalısınız. Tasarımınızda sadeliği hedefleyerek işletmenizi iyi temsil edebilirsiniz. Yeni bir website oluşturuyor veya eskisini düzenliyorsanız, potansiyel ziyaretçilerinizden mutlaka geri bildirim alın. Ziyaretçilerinize küçük bir deneme sürümü sunarak ana sayfanızı geliştirme konusunda bolca fikir alabilirsiniz. Ayrıca ana sayfanız, ziyaretçilerinizin işletmenizi algılama şeklini iyileştirmelidir. Marka bilinirliğini artırmak ve daha fazla geri bildirim almak için bunu iyileştirmelisiniz.

2) “Hakkında” Sayfası

Hakkında sayfası, markanızın vizyonunu ve başarılarını detaylandırmak için bir fırsattır. Bu sayfayı hazırlarken ifadelerinizde cesur olun ve hedeflerinizin müşterilerinize ne gibi faydalar sağlayabileceğini yazın. Hikaye anlatımı da bu konuda devreye girer ve çok önemlidir. İyi bir hikaye anlatımı ile okuyucuların marka yolculuğunuza katılmasını ve mesajı aile üyeleri ve arkadaşlarıyla paylaşmasını bile sağlayabilirsiniz.

Hakkında sayfası, insanlarla duygusal olarak bağlantı kurabilmenize olanak tanır. Bu nedenle, bu sayfa aracılığıyla hayatlara nasıl dokunduğunuzu anlatan bir hikaye yazabilirsiniz. Bu hikayeyi dünyaya yüksek sesle haykırıyormuşçasına cesur bir şekilde yazmanız da yazının hissini arttıracaktır. Ayrıca hakkında sayfalarında kurucu ortakların neden markayı kurdukları da belirtilebilir ve kurucuların projelerine dair bitmek bilmeyen umutları açıklanabilir. En sonda ise okuyuculara açık uçlu bir soru sorulur ve okuyucunun kafasında merak edilen konular kalır. Hakkında sayfanızı hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre uyarlamalısınız. Yazıyı birden çok dilde yazmak veya bir zaman çizelgesi grafiğiyle okunmasını sağlayabilirsiniz.

3) Ürünler ve Hizmetler Sayfası

Ürünler ve hizmetler sayfası, çoğu websitenin can alıcı noktasıdır. Sıradan bir ziyaretçiyi sık alışveriş yapan birine dönüştürmelidir. Daha iyi müşteri deneyimi sağlamak için bu sayfayı geliştirmek için önemli ve yeteri kadar zaman harcadığınızdan emin olmalısınız.

Bir ürün açıklaması hazırlarken sadece özellikleri değil, faydalarını da yazmalısınız. Ürününüzü satın aldıktan sonra alıcıların nasıl hissedeceğini vurgulayan kısa bir metin de yazabilirsiniz. Bu sayede alıcı henüz ürünü teslim almadan önce ürünün bir parçası gibi hissedebilir.

Ayrıca hizmet satıyorsanız, aynı ayrıntılı açıklamaları tekrar yazmayın. Müşterilerinize hizmetlerinizi nasıl sunduğunuz konusunda bilgi vermelisiniz. Örneğin bir kuaför, hızlı hizmet ile dükkan içindeki samimi bir ortamın deneyimini müşterilerine sunabilir.

4) Blog Sayfası

Bloglar, markanızın müşterilerle doğrudan konuşabilmesi için önemli yazılardır. Ürün güncellemeleri paylaşabilir, son trendleri duyurabilir ve alıcıların sıkça sorulan sorularına cevap verebilirsiniz.

Blogunuz ziyaretçilerinizin dikkatini çekmeli ve onları benzersiz marka maceranıza yöneltmelidir. Örneğin, ziyaretçilerinize başarılı bir ürününüzün kamera arkasında nasıl geliştirildiğini gösterebilirsiniz. Bu merak edilebilecek bir konudur. Ya da ürününüzü almış mutlu bir müşterinin size gönderdiği referans videosunu da paylaşabilirsiniz. Bu aynı zamanda ürününüz için de pozitif bir deneyim izlenimi verecektir.

5) İletişim Sayfası

İletişim, müşterilinizle sağlam ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Ürünlerinizle ilgili olarak müşterilerinizin ihtiyaç ve isteklerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca kritik geri bildirimler de alabilirsiniz.

İletişim sayfanızı bir müşteri destek aracı olarak da düşünebilirsiniz. Önceliğiniz; ziyaretçinin nedeni ne olursa olsun mükemmel bir hizmet sunmak olmalıdır. İşletmenizin türüne bağlı olarak markanın fiziksel adresini, e-posta adresini veya telefon numarasını da bu sayfaya yerleştirebilirsiniz. Ayrıca canlı sohbet seçeneğiniz varsa, destek temsilcilerinin müsait olduğu saat dilimlerini mutlaka yazmalısınız. İletişim sayfanız kolayca erişilebilir olmalıdır. Müşterilerin işletmenizle bağlantı kurmak için beş farklı sayfaya ve bağlantıya yönlendirilmemesi gerekir. Ayrıca müşterilerinize yanıt sürenizi yazabilirsiniz ve bu sözünüzü yerinize getirmeniz gerekir.

Bu makalede “Her Websitede Olması Gereken 5 Sayfa” konusuna değindik ve marka olarak daha iyi bir izlenim yaratmanın kolay yollarını verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve işletme websitesi verimliliği ile ilgili kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.