İç Bağlantılar Neden Önemlidir?

0
Paylaşım
3
Görüntülenme

İç Bağlantılar Neden Önemlidir?

Yeni bir website oluşturmanın ve yayınlamanın zor olacağını düşünmüş olabilirsiniz. Ancak artık website oluşturucuları sayesinde website oluşturmak ve yayınlamak o kadar da zor değil. Hatta bir websiteye sahip olmanın en kolay kısmı websiteyi oluşturmak ve yayınlamak oldu.

Daha zor olan kısım ise websitenizin işini etkili bir şekilde yapacak şekilde tasarlandığından emin olmaktır. Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin websitenizi bulabilmesini sağlamak da hedeflerinizden biri olacaktır.

Bu iki maddeye faydalı olabilecek birçok faktör devreye giriyor. Her iki maddede de yardımcı olabilecek önemli ancak nispeten kolay bir yöntem ise iç bağlantı kullanmaktır.

Bu makalede “İç Bağlantılar Neden Önemlidir?” konusuna değineceğiz ve iç bağlantıların günümüzde neden kullanıldıklarını aktaracağız.

İç Bağlantılar Neden Önemlidir?

İç bağlantıların neden önemli olduklarına geçmeden önce, iç bağlantıların ne olduğuna kısa bir değinelim.

İç bağlantılar ya da dahili bağlantılar, aynı alan adı içerisindeki bir sayfayı hedef gösteren bağlantılardır. İç bağlantılar genelde bir sayfanın ana menüsündeki tüm bağlantılara kolayca erişmek için, bir sayfanın altbilgi bölümündeki bağlantılara erişmek için ve bir sayfanın veya bir websitenin diğer bölümlerine trafik çekmek için kullanılır. Dahili bağlantılar hem websiteye hem de içeriklere dağıtılabilir.

Dahili bağlantılar, insanların websitenizi deneyimleme biçiminde ve arama motorlarının websitenizi analiz etmesinde önemli rol oynarlar.

İç Bağlantılar Neden Önemlidir?

Website sahipleri için iç bağlantılar, websitenin kullanılabilirliğini artırmak ve websitenin SEO’sunu (arama motoru optimizasyonu) güçlendirmek için önemli bir araçtır. Bir websiteyi yayına almadan önce bir dahili bağlantı stratejisi oluşturmak, gidişatı verimli yönde etkileyecektir.

1) Dahili bağlantılar, ziyaretçileri websitenizdeki ek sayfalara yönlendirir

Yeni açılan bir websiteye hemen ziyaretçi çekmeye başlamak oldukça zordur. Dahili bağlantılar, websitenizin bir sayfasındaki ziyaretçileri ilgilenebilecekleri diğer sayfalara yönlendirmeye başarılıdır. Ayrıca iç bağlantılar, websitenizdeki ziyaretçilerin kendi ilgi alanlarına en uygun sayfaları bulmalarını kolaylaştırır. Bu, ziyaretçiler için daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratır ve websitenizde daha fazla zaman harcadıkları için websitenizi daha iyi keşfedebilirler.

2) Dahili bağlantılar, yeterli bir website yapısı oluşturmanın önemli bir parçasıdır

İyi web tasarımı, yeterli bir kullanıcı deneyimi oluşturmayı gerektirir. Website ziyaretçilerinin websitenizde aradıkları bilgileri bulmalarını mümkün olduğunca kolaylaştırmak istiyorsanız, dahili bağlantıları kullanmalısınız.

Websitenizin en önemli sayfalarının bağlantılarını belli yerlere sabitlemek, insanların onları hızlı ve kolay bir şekilde bulmasını sağlar. Websitenizi net bir menü ve kullanışlı kategoriler etrafında düzenleyerek websitenizde gezinmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

3) Dahili bağlantılar, arama motoru algoritmalarının websitenizi daha iyi analiz etmesine yardımcı olur

Google ve diğer arama motorları, her arama terimi için sonuç sayfasının en üstüne koymak için hangi sayfaların arama terimine en iyi oturduğunu bulmak amacıyla karışık algoritmalar kullanır. Algoritmalar websiteleri analiz ederken birçok farklı faktörü tartar. Bir web sayfasının arama terimiyle alaka düzeyini ve değerini ölçmenin en iyi yollarından biri bağlantılardır.

Dış bağlantılara (diğer websitelerin size gönderdiği bağlantılar) genelde sıralamada dahili bağlantılardan daha fazla ağırlık verilir, ancak dahili bağlantılar yine de önemlidir.

4) Dahili bağlantılar, sayfalarınız için bağlantı metnini seçmenize olanak tanır

Bağlantı metni, bir sayfayı hedef gösteren köprülü terimlerdir. Bir sayfanın ne hakkında olduğunu sayfaya gitmeden anlamak için arama algoritmalarının kullandığı farklı bir faktör daha budur.

Harici bir bağlantıdaki ilgili bağlantı metni daha güçlü bir sıralama faktörü olsa da harici bağlantıları siz kontrol edemezsiniz. Bu yüzden bir website sahibi olarak; her dahili bağlantı için bağlantı metnini seçmek, en önemli sayfalarınızı istediğiniz anahtar kelimelerle ilişkilendirebilmeniz için diğer websitelere birçok fırsat sunabilirsiniz.

Dahili Bağlantıları En İyi Nasıl Kullanırsınız?

Websiteniz birkaç basit sayfayla başlasa da zaman geçtikçe büyüyecektir. Oluşturmak istediğiniz website yapısını piramit gibi görselleştirebilirsiniz. En üstte, websitenin diğer tüm sayfalarına bağlanmasını istediğiniz ana sayfanızı koymanız gerekiyor. Bir alttaki seviyede, ana menüye eklediğiniz en önemli sayfalar veya kategoriler koyulacaktır. Websiteniz daha fazla sayfa içerecek kadar büyüdüğünde ise, kategori sayfalarının altında türe göre gruplandırma yapabilirsiniz.

Website yapısıyla ilgili gerçekleştirilmesi istenen şey ise, websitenizdeki herhangi iki sayfa arasında gereken tıklama sayısını minimum tutmak istemenizdir. Genel kategori isimleri seçmek ve karışık olmayan bir menü oluşturmak bu konuda size yardımcı olacaktır. Ziyaretçiler websitedeki bir sayfadan başka bir sayfaya kolayca ve çok fazla tıklama yapmadan geçebilirlerse, ziyaretçilerin kullanıcı deneyimini iyileştirmişsiniz demektir.

Bu makalede “İç Bağlantılar Neden Önemlidir?” konusuna değindik ve iç bağlantılar hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

 

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.