İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

0
Paylaşım
3
Görüntülenme

İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

İçerik pazarlama, en iyi promosyon stratejilerinden biridir. İşletmenizin ve websitenizin henüz bir içerik pazarlama stratejisi yoksa, mutlaka oluşturmalısınız.

Bu makalede “İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?” sorusuna değineceğiz ve içerik pazarlama hakkında ipuçları vereceğiz.

İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmadan önce bilmeniz gereken ilk şey, hangi hedef kitleye ulaşmaya çalıştığınızdır. Hedef kitle müşterileriniz hakkında ne kadar bilgili olursanız, onlara hitap eden içerik oluşturma konusunda daha verimli çalışırsınız.

Hedef kitlenizin hangi müşteri gruplarından oluştuğunu öğrenmek için genel olarak aşağıdaki soruları sorabilirsiniz. Ancak yine de bazı durumlarda özel sorular sormak gerekebilir.

 • Yaş ve cinsiyet dağılımı nedir?
 • Coğrafi konum nedir?
 • Ortalama yıllık gelirler nedir?
 • Eğitim seviyeleri nedir?
 • Kişisel ilgi alanları nedir?
 • İnanç dağılımları ve kişisel öncelikler nedir?
 • Çevrim içi alışkanlıklar ve etkinlikler nedir?

Bu verileri elde edebilmek için websitenizin analitik verilerine başvurabilirsiniz. Ya da müşteri anketleri yapabilirsiniz veya Twitter gibi herkese açık sosyal medya platformlarında takipçilerinizin davranışlarını takip edebilirsiniz. Bu gibi eylemler takipçileriniz ve hedef kitleniz hakkında size bilgi verecektir.

Doğru Platformları Kullanın

Hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edindikçe, zamanlarını çevrim içi olarak nasıl geçirdiklerine dair bir fikir elde etmelisiniz. Bu önemli bilgi, içerik tanıtım faaliyetlerinizin temelini oluşturacağından en aktif oldukları sosyal medya platformlarını kullanmalısınız.

İçeriğinizi Facebook ve Twitter’da tanıtmak yeterli olmayabilir. Müşterilerinizi araştırma çabalarınız hiçbir zaman tükenmemelidir. Müşterilerinizin kullandığı en aktif sosyal medya platformlarında varlığınızı göstererek hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

Üreteceğiniz İçerik Türlerine Dikkat Edin

İyi bir içerik pazarlama stratejisinin bir diğer önemli bileşeni, üreteceğiniz içerik türlerini dikkatli seçmenizdir. Aynı zamanda bu içerikleri belirli bir zaman diliminde yayınlayacağınızı gösteren bir yayın takvimi oluşturabilirsiniz.

Örneğin müşteri araştırmalarınız, hedef kitlenizin videolara veya uzun biçimli yazılara kıyasla, infografik ve liste türü blog gönderilerini paylaşmayı tercih ettiğini gösterebilir. Böyle bir senaryoda daha sık infografik ve liste biçimli blog gönderileri paylaşmalısınız. Ayrıca bu paylaşacağınız türleri yayın takvimine de eklemelisiniz.

İçerik pazarlama başarısı için tutarlı katılımın çok önemli olduğunu unutmayın. İçeriklerinizi düzenli aralıklarla yayınlayarak markanızın itibarını artırmaya devam ederken, aynı zamanda website ziyaretçilerinizin geri gelme oranlarını yükseltmiş olacaksınız.

Tutamayacağınız Sözler Vermeyin

Yayınlama programınızı oluştururken olağanüstü içerikler eklemeyin. Çok fazla blog gönderisi göndermeyi amaçlamıyorsanız, içerik türlerine odaklanmanız ve sektörünüz hakkında bilgisi olan dışarıdan bir yazar tutmanız gerekebilir. Aynı zamanda düzenli gönderiler hazırlamak ve bu gönderileri zamanında yayınlamak için vaktiniz yoksa da bir editör kiralamayı düşünebilirsiniz.

Bu hedeflerinizin potansiyel sonuçları konusunda iyimser düşünmek iyidir. Fakat doğru yapmadığınız her bir adımda tam tersi etki göstereceklerdir. Bu yüzden tamamen bu adımlara güvenmeden değerli içerikler geliştirmek için sürekli bir araştırma içerisinde olmalısınız. Gereken kaynakları elde etmelisiniz ve tanıtım çabalarınızı baştan sona düzenlemelisiniz.

İçerik Pazarlamada Hedefler Ne Olmalı?

İçerik pazarlama stratejinizin tam olarak neyi başarmasını istediğiniz konusunda kendinize karşı net olmalısınız. Zamanınıza veya paranıza yatırım yapacaksanız, pozitif bir yatırım getirisi elde edip etmediğinizi belirlemenin bir yolu olması işletmeniz açısından önemlidir.

İçerik pazarlama stratejiniz için potansiyel hedefler şunlar olabilir:

 • Satışları arttırmak
 • Website trafiğini arttırmak
 • Marka itibarını güçlendirmek
 • Sosyal medya platformlarında takipçi kazanmak
 • E-posta abone listesini genişletmek

Bu gibi hedefleri kendinize belirleyerek bir yöntem ve yol oluşturduğunuzdan emin olmalısınız. Ayrıca bu hedefler net olmalıdır. Hedefiniz örneğin; “Satışlarımızı arttırmak için içerikler paylaşacağız.” yerine “Satışlarımızı her ay 10 satış daha arttırmak için içerikler paylaşacağız.” olmalıdır. Hedef belirlerken en önemli adım hedefin tam olarak ne olduğudur. Üstü kapalı hedefler belirleyerek yalnızca hedeflerin gerçekleştirilme olasılıklarını düşürmüş olursunuz. Sayılarla güçlendirilmiş net hedefler belirlerseniz, bu hedefleri gerçekleştirebilmek için kendinize bir şart koşmuş olursunuz. Hedefleri tam olarak belirledikten sonra ise düzenli olarak ne kadar ilerlediğinizi kaydetmelisiniz. Bunu belirlemenize olanak tanıyan bir sistem kurmalısınız. Örneğin her günün sonunda düzenli olarak satışları kontrol edebileceğiniz bir tablo hazırlayabilirsiniz.

Son olarak; içerik pazarlama stratejinizin başarısını düzenli olarak değerlendirmelisiniz. Stratejiniz konusunda bazı yerlerde değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Ya da stratejinizin işe yaramadığı durumlarda bunu bilmelisiniz. İçerik pazarlama stratejinizi sürekli olarak ölçerek ve yeniden değerlendirerek, güçlü bir içerik pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz.

Bu makalede “İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?” konusuna değindik ve içerik pazarlama stratejisi hakkında ipuçları verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

 

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.