İçerikler Nasıl Optimize Edilir?

0
Paylaşım
18
Görüntülenme

İçerikler Nasıl Optimize Edilir?

İçerik zenginliği açısından tüm unsurlara sahip olan bir içerik bile, arama motorlarının onu tanıyacağı şekilde optimize edilmemişse amaca hizmet edilmeyecektir. İçeriğinizi hazırlarken zamanınızı ve dikkatinizi ayrıca optimizasyona ayırmalısınız.

Bu makalede “İçerikler Nasıl Optimize Edilir?” sorusuna değineceğiz ve SEO için içerik optimizasyonu konusunda bilgi vereceğiz.

İçerikler Nasıl Optimize Edilir?

İçeriğinizi optimize etmek için, arama motorlarının dikkatini çekmelisiniz ve bazı anahtar kelimelerin yanı sıra önemli ve konuyla ilgili bağlantılar eklemelisiniz.

Bazı yazarlar, içeriği oluşturduktan sonra bağlantıları ve anahtar kelimeleri uygun olduğunu düşündükleri yerlere yerleştirirler. Fakat bu bazı durumlarda yanlıştır.

Çünkü tüm yazı oluşturulduktan sonra anahtar kelimeleri ve bağlantıları eklerseniz, öğeler büyük ihtimalle göze çarpacaktır. Okuyucular, doğal olarak içeriğin akışına uymayan ve rastgele eklenen bağlantıları gözden kaçıramazlar.

Yazarlar, makaleleri yalnızca optimize edebilmek için anlamsız anahtar kelimeler ve konuyla ilgisi bulunmayan bağlantılar ile doldurabiliyor. Fakat Google’ın 2011 yılında kurduğu Google Penalties platformu gözden kaçırılıyor. Google; yazarların oluşturduğu düşük kaliteli ve anlamsız anahtar kelimelerle doldurulmuş içeriklerin cezalandırılması adına böyle bir platforma ihtiyaç duymuştur.

Eğer doğal görünen ve ilgili bağlantılarla donatılmış yüksek kaliteli bir içerik yazmak istiyorsanız, yazma işlemine başlamadan önce hangi optimizasyon öğelerini eklemek istediğinizi bilmeniz gerekiyor.

Öncelikle yazınızla ilgili uygun anahtar kelimeleri bulabilmek için araştırma yapmalısınız. Tüm araştırma ve yazma süreci boyunca, uygun içeriği yazmanız için size ilham verecek bağlantılar bulun ve içerisine en çok dikkat çeken anahtar kelimeleri tespit edin.

Daha sonra bu optimizasyon öğelerini göz önünde bulundurarak, yazınıza doğal görünen bağlantılar ve anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

Okuyucu dostu biçimlendirmeler hazırlayın

İçeriğinizi, makaleyi okumaya ve bazı bağlantılara tıklamaya yetecek kadar uzun biçimlendirmelisiniz. İçeriğinizi optimize etmek ve okuyucuların dikkatini çekmek istiyorsanız, içeriğinizin sahip olması gereken birkaç unsura ihtiyacı vardır. Bunlardan birkaçı:

  • Ana anahtar kelimeyi içeren bir başlık koymak
  • Ana veya ilgili anahtar kelimelerden oluşan altyazılar eklemek
  • Başlıklar ve alt başlıklar için H1, H2, H3 meta etiketlerini kullanmak
  • İlk paragrafa ana anahtar kelimeyi yerleştirmek
  • Alt metne sahip görseller eklemek (Alt metin ilgili anahtar kelime içermelidir.)
  • Anahtar kelimeleri metne doğal ve eşit bir şekilde yerleştirmek

İçerik uzunluğuna ve içeriğin okunabilirliğine dikkat edin

Makalenin uzunluğunu dikkatlice ayarlamalısınız. İçeriğin yalnızca optimizasyon öğeleriyle dolu görünmemesi için yeterince bilgi yerleştirmelisiniz ve içeriği uzatmalısınız. Ancak bunu yaparken okuyucunun dikkatini kaybetmesine neden olacak kadar fazla yazmamalısınız.

Genel makale yazma ve okunabilirlik oranı için önerilen uzunluk en az 600 kelimedir. Bu miktarın makalenin içeriğine göre değişiklik gösterebileceğini unutmamakla beraber, bu miktara uymak içeriğiniz açısından olumludur.

Ayrıca makalenizi yayınlamadan önce bir yakın arkadaşınıza veya size bu konuda yardımcı olabilecek güvendiğiniz birine makalenizi okutmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede hem makalenizdeki yazım yanlışlarını düzeltmiş olursunuz hem de genel okunabilirlik oranını test etmiş olursunuz. Yazdıklarınıza farklı açılardan bakan başka bir okuyucuya sahip olmak, genel okuyuculara vermek istediklerinizi fark etmenizi sağlayabilir.

İçeriğinizi okuyacak kişi size doğal bir akış olup olmadığını veya bazı anahtar kelimelerin yersiz olup olmadığını bildirebilir. Bu, yüksek kaliteli SEO içeriği oluşturup oluşturamadığınızı öğrenmenin yararlı bir yoludur.

İçeriğinize sosyal medya öğeleri ekleyin

Sosyal medya, markanız ve neyi temsil ettiğiniz hakkında farkındalık yaratmak için harika bir araçtır. İçerik optimizasyonu söz konusu olduğunda ise gözden kaçırılmaması gereken önemli bir unsurdur.

İçeriğinizi tamamen optimize etmek istiyorsanız; makalenizin okunabilirlik seviyesinin yüksek olması, okuyucuların makaleyi yakın çevreleriyle hemen paylaşacakları anlamına gelmediğinin farkında olmalısınız.

İlginç sonuçları paylaşmak için en yaygın platformun sosyal medya olduğu bir gerçektir. Bu yüzden içeriğinizin uygun sosyal medya öğelerine ihtiyacı vardır. Bu öğeleri stratejik olarak içeriğin üst veya alt kısmı gibi okuyucunun dikkatini dağıtmayan, aynı zamanda görünür bir yere yerleştirmelisiniz.

Sosyal paylaşım öğeleri eklemek, SEO için faydalıdır. Çünkü daha fazla trafik oluşturmaya, daha fazla bağlantı tıklamasına ve SERP’in (arama sonucu sayfası) artırılmasına yardımcı olur.

Son olarak;

Bağlantı eklemek ve doğru anahtar kelimeleri doğru yerlerde kullanmak gibi olağan optimizasyon adımları çokça kez tartışıldı. Ancak bu adımların sizi ve içeriğinizi ileriye götüreceğinden emin olabilirsiniz. Doğru miktarda optimizasyonla yüksek kaliteli içerik oluşturmak için bu adımları uygulamanız yararınıza olacaktır.

Zamanınızı içerik optimizasyonu için ayarlamak, kesinlikle sıralamanızı iyileştirecek ve websitenize tıklama sağlayacaktır. Bu nedenle, bu yönergeleri takip etmeniz ve bunları oluşturduğunuz içerik türlerine göre uyarlamanız SEO açısından önemlidir.

Bu makalede “İçerikler Nasıl Optimize Edilir?” sorusuna değindik ve içerik optimizasyonu hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.