Instagram Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
Paylaşım
6
Görüntülenme

Instagram Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bazı markalar hâlâ Instagram’a aşina olamamıştır. Fakat görüntü odaklı platformların en başında gelen platform olmasına rağmen, Facebook ve Twitter hakkında daha çok şey duyulur. Instagram, birçok marka için kesinlikle varlık gösterilmesi gereken bir yer.

Bu makalede “Instagram Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler” konusuna değineceğiz ve Instagram hakkında bilgi vereceğiz.

Instagram Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Markalar reklam vermek için neden Instagram’ı kullanmalı?

Instagram’da reklam verme konusunda kararsızsanız kararınızı vermenizi sağlayacak birkaç maddeyi aşağıda sıraladık:

Instagram’ın kullanıcı kitlesi çok büyüktür

Instagram’ın aylık 2 milyar aktif kullanıcısı bulunuyor. Tüm internet kullanıcılarının ise yaklaşık üçte biri bu platformda varlığını koruyor. Bu kadar büyük sayılardan bahsettiğimiz için hedef kitlenizden birinin Instagram’da olma olasılığı yüksektir.

Instagram’ın yeni kullanıcı oranı yüksektir

Facebook, dünya üzerindeki çoğu insan tarafından kullanılan bir sosyal medya platformu olduğundan dolayı dikkat çekerken, Instagram onu etkileşim konusunda geçer. Markalar Instagram’da, Facebook’ta olduğundan dört kat daha fazla etkileşim görmektedir.

Kitle etkileşimi genel olarak iyi görülse de Instagram’daki etkileşim tam anlamıyla bir eyleme yol açtığı için özellikle değerlidir. Instagram kullanıcılarının %75’i, bir markanın websitesini ziyaret etmek, marka hakkında arama yapmak, markadan bir ürün satın almak veya markayı bir arkadaşına önermek gibi platformdaki gönderilere yanıt olarak eylemlerde bulunur.

Instagram hangi işletmeler için uygun bir platformdur?

Pek çok farklı sosyal medya websitesi ve reklam platformu ile çoğu işletme her yerde var olmayı göze alamaz. Özellikle markanız için hangi platformların doğru bir seçim olduğundan emin olmalısınız. Instagram reklamcılığının markanız için olmazsa olmaz olup olmadığını belirlemek için göz önünde bulundurulması gereken iki neden vardır:

1) Sektörünüzün ilgisi

Instagram, markaların işleri için en iyi üretkenlik yazılımını araştırırken başvuracaklar bir platform değildir. Özellikle görsel olmayan ürünler yaratan markalar için platform kullanım amacına uygun olarak faydalı gelmeyebilir. Ancak çoğu marka için gereklidir.

Özellikle aşağıdaki sektörlerde bulunan markalar Instagram’da kesinlikle varlıklarını sürdürmeliler. Ürünleriniz ya da hizmetleriniz aşağıdaki kategorilerden birine giriyorsa Instagram, sosyal medya stratejinizin önemli bir parçası haline gelmelidir.

  • Moda
  • Gıda
  • Güzellik
  • Eğlence
  • Tasarım
  • Müzik
  • Üretim
  • Fotoğrafçılık
  • Sanat
  • Seyehat

Temelde görsel olan ve insanların görsellerini paylaşmak isteyebilecekleri hobiler ve ilgi alanları ile ilgili olan her şey Instagram için ana ilgi odağıdır.

2) Hedef kitlenizin ilgisi

Instagram’ın çoğunluğu gençlerden oluşuyor. 30 yaşın altındaki yetişkinlerin yaklaşık %60’ı Instagram kullanırken, 30-49 yaş arasındakilerin üçte biri ve 65 yaş ve üzerindekilerin %8’i Instagram kullanmaktadır. Eğer yaşlı kesim birincil hedef kitlenizse, Instagram sizin için o kadar önemli bir sosyal medya platformu olmayabilir. Fakat genç ve yetişkinler sizin birincil hedef kitlenizse, Instagram’da kesinlike var olmalısınız.

Ayrıca paltform, kadınlar tarafından erkeklere göre daha yoğun olarak kullanılmaktadır. Kadınların %38’i Instagram kullanırken, erkeklerin yalnızca %26’sı Instagram kullanmaktadır. Bu oranlara bakılarak erkeklere odaklanan bir markanın platformda olmaması gerektiği anlamına gelinmemesi gerekir. Ancak özellikle kadınlara satış yapan markaların Instagram’ı öncelik haline getirmesi gerekebilir.

Instagram Reklam Türleri

Markaların Instagram’da kullanabileceği dört farklı reklam türü bulunmaktadır.

1) Fotoğraf Reklamları

Fotoğraf reklamları, bir kullanıcının akışında görünecek bir fotoğraftan oluşur. Fotoğrafın altına basit bir metin yazılır ve insanları websitenize çeken bir bağlantı yerleştirebilirsiniz. Bu reklamlarda ayrıca harekete geçirici mesajlar eklenmesi önerilir.

2) Video Reklamları

Video reklamları 60 saniyeye kadar sürebilir ve fotoğraf reklamlarına benzer. Ancak fotoğraf reklamlarından tek önemli farkı bir videonun paylaşılmasıdır. Bu reklam türünde alt kısma bir metin ve gelen trafiği istediğiniz şekilde yönlendirmek için bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

3) Kaydırma Reklamları

Kaydırma reklamları, fotoğraf reklamlarına benzer fakat müşterilerin kaydırarak aralarında geçiş yapabilecekleri birkaç fotoğraf daha ekleme şansı verir. Ürünlerinizin birden çok açıdan çekimlerini ekleyebilirsiniz veya bu ürünleri hikayede göstermek için kullanabilirsiniz. Diğer reklam türlerinde olduğu gibi bu reklamların da altına belirlediğiniz metni ve bağlantıyı yerleştirebilirsiniz.

4) Hikaye Reklamları

Instagram Hikayeler özelliği günde yaklaşık 250 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Hikaye reklamlarında ana akıştaki reklamlara ek olarak, fotoğraf veya video reklamlarınızı diğer kullanıcıların hikayelerinin arasına yerleştirmenize olanak tanınır.

Son olarak;

Tüm reklam türlerini öğrendiğinize göre istediğiniz reklam türlerini denemek için Instagram ile anlaşabilirsiniz. Hangi tür reklamların sizin için en iyi performansı gösterdiğini anlayabilmek için bazı testler yapın. Daha iyi sonuçlar elde etmek içinse reklamlarınızın analizlerini denetleyin ve sonuca göre reklam türünüzde değişiklik yapın.

Bu makalede “Instagram Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler” konusuna değindik ve Instagram reklamcılığı hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.