İşletmelerin Müşterilerine Göndermesi Gereken E-Posta Çeşitleri

0
Paylaşım
4
Görüntülenme

İşletmelerin Müşterilerine Göndermesi Gereken E-Posta Çeşitleri

E-posta, markalar için en önemli iletişim kaynaklarından biridir. Dünyadaki markaların yarısından fazlası bir e-posta hesabına bağlı olarak çalışmaktadır.

E-postalar, doğrudan iletişim kanallarıdır. Diğer tüm kanallardan daha yüksek bir yatırım getirisine sahiptir ve diğer tüm kanallardan çok daha derin bir düzeyde güven ve sadakat ilişkileri oluşturulmasına yardımcı olur.

Bu makalede “İşletmelerin Müşterilerine Göndermesi Gereken E-Posta Çeşitleri” konusuna değineceğiz ve e-postalar hakkında bilgi vereceğiz.

İşletmelerin Müşterilerine Göndermesi Gereken E-Posta Çeşitleri

1) Hoş Geldiniz E-Postası

Ticarette ilk izlenim önemlidir. Bir hoş geldin e-postası ise kurulacak ilişkiye zemin hazırlar. Bu nedenle yeni müşterilerinizi hoş bir karşılama ile selamlayın.

Hoş geldiniz e-postaları, diğer toplu promosyonlara kıyasla 4 kat daha fazla görüntülenme ve 5 kat daha fazla tıklama oranı sağlamaktadır.

Ayrıca araştırmalar, hoş geldin e-postası alan abonelerin bir markayla uzun vadeli etkileşimlerini %33 oranında artırdığını bulmuştur.

Yeni müşterilerinizi selamlayın ve okuyucuların işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayın. Hoş geldin e-postalarında ayrıca gelecekte ne tür e-postalar alacaklarını da belirtebilişiniz.

Hoş geldin e-postasının zamanlaması da önemlidir. Müşterinin ürününüzü satın almasından veya bülteninize kaydolmasından hemen sonra bu e-postaları göndermelisiniz.

2) Teşekkür E-Postası

Müşterilerinizle ilişki kurmalısınız. Ekibinizin müşterilere değerli olduklarını hissettirmeleri, iyi bir işletme ile harika bir işletme arasındaki farkı belirleyebilir.

Müşterilere daha çok arkadaş gibi yaklaşmalısınız ve onların sizin için bir gelir kaynağı olması hissinden kurtarmalısınız.

Bir teşekkür e-postası göndermek, müşterilere onları takdir ettiğinizi gösterir. Sonrasında anlamlı bir bağ oluşması içinse basit bir jest yapmış olursunuz. Müşterilerin işlerini takdir ettiğinizi bildiklerini varsaymayın. Bunu gösterin.

3) Müşteri Geri Bildirim E-Postası

Müşteri memnuniyeti, işinizi sürdürmek için önemli bir faktördür. Alıcıların ürünlerinizden memnun olmasını sağlamalısınız.

Bazı araştırmalar, müşteriyi elde tutma oranındaki %5’lik artışın bir şirketin karlılığını %25 ila %95 oranında artırabileceğini gösteriyor.

Tüketicilerinizden geri bildirim toplamak için e-posta kullanmalısınız. Müşterilerinize hizmetleriniz hakkında neyi sevdiklerini ve neyi sevmediklerini sorarak bu verileri pazarlama stratejilerinizi iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Müşteri geri bildirimleri toplamak, iş sürecinizin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Olumlu ve olumsuz her türlü geri bildirimi almak, stratejileriniz için mükemmel kaynaklardır.

4) Promosyon E-Postası

Müşterilerinizi daha fazla harcamaya ikna etmelisiniz. İnsanlar, favori markalarının indirimlerini ve özel tekliflerini takip etmeyi severler.

E-postalarınız ilgi çekici indirimler içeriyorsa, müşterilerin bu ürünleri satın alma olasılığını yüksek oranda artırılacaktır.

“Özel Teklif” gibi kalıplar kullanmaya özen gösterin. Bu tür kalıplar, alıcıya özel olarak seçilmiş hissi yaratır. Bu yüzden promosyon e-postaları insanları indirimleri kendilerine sunulan özel fırsattan yararlanmaya teşvik eder.

Her gün promosyon e-postaları göndererek bu e-postaları etkilerini azaltmayın. Bu e-postaların amacı, özellik hissi yaratmalarıdır. Bu yüzden müşterilerin bunun bir promosyon olduğunu bilmeleri için net harekete geçirici mesajlarla oluşturmalısınız. Promosyon e-postalarında ürün avantajlarını vurgulayın, müşterileri sizden satın alma ikna etmeye çalışın.

5) Hatırlatma E-Postası

Yapılan bir araştırmaya göre, çevrim içi alışveriş sepetlerinin %68’i terk edilmektedir. Bu da çok fazla kaçırılan satış anlamına gelir.

Müşterileri websitenize çekmek için e-postaları kullanmalısınız. Nazik bir hatırlatma mesajıyla unutulmuş ürün veya hizmeti satın alma arzusunu ateşleyebilirsiniz.

Alışveriş sepetlerini terk eden alıcıların dörtte üçü, alışveriş yapmak için satıcının websitesine veya mağazasına dönmeyi planlamaz.

Ayırac müşterilere alışveriş sepetleri hakkında e-posta göndermemeye dikkat etmelisiniz. Onlara ürünlerin değerini hatırlatmalısınız. Müşterilerinize ürünü satın almalarının neden önemli olduğu hakkında bilgiler vermelisiniz.

6) Eğitim E-Postası

Müşterilerinizi eğitmek için çaba göstermelisiniz. Müşterilerinizin size bağlı kalmasını sağlamak için en etkili araç, onları size göre eğitmektir.

Sektörünüzle ilgili içerikler, müşteriyi kendileri için önemli konular hakkında bilgilendirmede yardımcı olur. Müşterilerin bilgilerini artırma ve onlara ürün ve hizmetlerle ilgili kritik bilgileri sunma, şirketlerin hizmet tekliflerini farklılaştırmasına ve müşterilerle güvene dayalı ilişkiler kurmak için güçlü bir temel oluşturmasına yardımcı olabilir.

Pazarlama materyallerini eğitmek amaçlı gizlemeyin, Pazarlama taktikleri müşterilerinizi geri çevirebilir. Bunu yapmak yerine, tüketicilere sektör hakkında bir şeyler öğretmelisiniz. Bunu bazen karşılıksız yapmak zorunda kalsanız bile müşterilerle kurduğunuz ilişkiler bile size ileride getiri sağlayacaktır. Ayrıca eğitimli müşteriler, en iyi marka elçileridir. Edindikleri yeni bilgileri markanızı referans göstererek başkalarıyla paylaşmaya istekli insanlardır.

Bu makalede “İşletmelerin Müşterilerine Göndermesi Gereken E-Posta Çeşitleri” konusuna değindik ve e-postalar hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.