İşletmenizin Sosyal Medya Hesabına İhtiyacı Var mı?

0
Paylaşım
10
Görüntülenme

İşletmenizin Sosyal Medya Hesabına İhtiyacı Var mı?

Sosyal medya, günümüzde çevrim içi dünyada en çok konuşulan konulardan biridir. Sosyal medya uzmanları tarafından önerilen stratejilerin uygulanması konusunda endişeleriniz olabilir.

Sosyal medya çokça vakit harcanabilen bir yerdir ve yanlış stratejiyi uygularsanız boşa vakit kaybetmiş olacaksınız.

Bu makalede “İşletmenizin Sosyal Medya Hesabına İhtiyacı Var mı?” sorusuna değineceğiz ve işletmelerin sosyal medyadaki varlığının değerini aktaracağız.

 

İşletmenizin Sosyal Medya Hesabına İhtiyacı Var mı?

Sosyal medya, şu anki internet dünyasının trendi olmuş durumda. İşletmeler için sosyal medyanın kafa karıştırıcı olmasının asıl nedeni ise, işletmeler üzerinde etkili olabilecek çok sayıda farklı kanalın olmasıdır.

Her kanaldaki iletişim yolları büyük ölçüde farklılık gösterebilir ve kemik müşteri grubunuz; hedef kitle oluşturmaya çalıştığınız sosyal ağı kullanmıyor olabilir.

Bu konuda senaryo çok değişik yerlere gidebilir. Kullandığınız ağlara ve bunları kullanma nedenlerinizi gözden geçirmeniz gerekir. Harcadığınız zaman, verimli bir şekilde geri dönüş yapmazsa harcanan onca zaman boşa gitmiş olacaktır.

Birçok işletmenin sosyal medya kullanması, bu eylemin işletmeniz için doğru bir hareket olduğu anlamına gelmez. Yeni işletmeler için ilk etapta sosyal medyaya giriş yapmamak daha iyidir. Yeni işletmelerin henüz sosyal medya stratejileri bulunmaz ve belli bir müşteri grubu olmadan sosyal medyayı ilerletmek mümkün değildir.

Bazı İşletmelerin Sosyal Medya Kullanması Gereksizdir

İşletmenizin sosyal medyaya ihtiyaç duyma nedenini araştırmalısınız. Sosyal medyayı müşterilerinize mesaj iletmek için bir araç olarak düşünebilirsiniz. Eğer bu eylem, müşterilerinizle iletişime geçmede başarısızsa sosyal medya kullanmamalısınız.

Bazen çevrim dışı pazarlama, belli iş kolları için daha uygundur. Örneğin, yalnızca köylere hizmet veren bir iş yapıyorsanız, çevrim içi pazarlama stratejisi için kaynak ve vakit harcamak gereksiz olacaktır.

Sosyal medya, işletmeniz için bir çevrim içi pazarlama aracıdır. Ancak pazarlama yaptığınız hedef müşteri kitlesi sosyal medya kullanmıyorsa, işletmeniz için bir sosyal medya hesabı oluşturmanın anlamı yoktur.

Ancak, yine de her işletme gibi bir büyüme stratejisi istiyorsanız dikkate almaya değer birkaç konu var. Sosyal medyayı yalnızca müşterilerinize ulaşmak ve duyuru paylaşmak için değil, reklam için de kullanabilirsiniz. Sosyal medya günümüz internet dünyasında en kolay reklam platformudur. Sosyal medyada işletmenizin ürünlerini, hizmetlerini ve başarılarını sergilerseniz; işletmenizi hiç duymayan insanlar bile bu haberleri görmüş olacaklar. Elbette, bu hem müşteri kazandıracaktır hem de kurumsal imajınızı tazeleyecektir.

Etkili Sosyal Medya Stratejisi

Sosyal medyayı işinizin bir destekleyici kolu olarak düşünün. Dolayısıyla eğer bir ilham kaynağı işine sahipseniz, sosyal medya kullanmanız yararınıza olacaktır.

İşletmeniz için bir sosyal medya hesabı kurmaya karar verdiyseniz, dikkat etmeniz gereken birkaç madde aşağıdadır:

1) Tutarlılık

Sosyal medya platformlarında iletişim kurarken, mesajınızın ve tonunuzun aynı kaldığından ve her zaman dürüst olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu şekilde insanların size güvenlerini tazelersiniz ve size karşı daha hassas yaklaşırlar.

Eski paylaşımlarınızı düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Eski paylaşımlarınızla çelişecek yeni açıklamalar yapmamalısınız. Bu çelişki gelecekte fark edildiği zaman, işletmenizin kurumsal imajına oldukça zarar verecektir. Bu sorunu düzenli kontrollerle çözüme ulaştırabilirsiniz.

2) Pazarınıza Göre Davranın

Kitlenizin kullandığı sosyal medya platformlarında hesap açmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Sizden ürün alan müşterilere ulaşmak istiyorsanız, onların kullandığı sosyal medya platformunu tercih etmelisiniz.

Bazı sosyal medya platformlarında insanları daha arkadaş canlısı ve sıcak karşılayabilirsiniz. Bazı sosyal medya platformları ise ciddi iş konuşmaları için daha uygundur. Aynı zamanda kullandığınız platformun iletişim standartlarına uygun davrandığınızdan da emin olmalısınız.

3) Benzersiz Olun

Kimse sosyal medyada uzun ve teknik bir yazı okumak istemez. Dürüst olmanız ve sizi rakiplerinizden farklı kılan şeyleri göstermeniz yeterli olacaktır. Kendinize ait açıklamalar, ürünlerinize ait fotoğraflar ve aldığınız başarı ödüllerini sergilemek isteyebilirsiniz. Bunları işletmenizin sosyal medya hesabınızda göstererek aktif olarak iş yaptığınızı ilan etmiş olursunuz.

Bazı iş gruplarının sosyal medya kitlesi biraz daha heyecanlıdır. Bu yüzden sosyal medya platformuna göre hareket etmekle birlikte, müşteri topluluğunuzun istediği şekilde davranmanız da çoğu zaman yararınıza olacaktır. Daha önceden belirttiğimiz gibi, bazı sosyal medya platformlarında daha cana yakın ve daha sıcak kanlı davranmanız, size müşteri kazandıracaktır. Bunu yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şey ise, herkese sıcak kanlı davranmamanızdır. Bazen insanlar işletmenizi kötülemek isteyeceklerdir ve bazen bu konuda ciddi açıklamalar yapmanız gerekebilir.

Bu makalede “İşletmenizin Sosyal Medya Hesabına İhtiyacı Var mı?” sorusuna değindik ve işletmelerin sosyal medyadaki yüzlerine göz attık. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.