Meta Açıklaması Nedir? Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?

0
Paylaşım
6
Görüntülenme

Meta Açıklaması Nedir? Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?

Google, arama sonuçlarında blogun en alakalı bölümünü vurgulamaz. Bunun için “meta” denen açıklamalar yazmalısınız ve potansiyel ziyaretçilerin neden sizi seçmesi gerektiğini aktarmalısınız. İçeriğinizi en ikna edici şekilde özetleyen o paragrafı mutlaka barındırmalısınız.

Bu makalede “Meta Açıklaması Nedir? Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?” sorularına değineceğiz ve meta açıklamaları hakkında bilgi vereceğiz.

Meta Açıklaması Nedir? Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?

Meta açıklaması nedir?

Meta açıklamalar, bir arama sonucunun mavi bağlantısının altındaki bilgi parçacıklarıdır. Amacı, sayfanın içeriğini aramayı yapan kişiye açıklamaktır.

Arama terimiyle eşleşen tüm kelimeler açıklamada kalın harfler yazılır. Buradaki ana hedef, arama yapan kişiyi websitenize tıklamaya yönlendirmek ve ikna etmektir.

Meta açıklama, okuyucuya ne bekleyebileceğini gösteren, konunun net ve özlü bir özeti olmalıdır. Google’da meta açıklamalarını 140 – 160 karakter uzunluğunda yazabilirsiniz.

Meta açıklaması neden önemlidir?

Meta açıklaması, Google’a web sayfanızın ne hakkında olacağını tanıtmanın bir yoludur. Google, meta açıklamanın içeriğini okuyabilir ve analiz ederek arama sorgularını yanıtlamak için sayfanızı sıralama konusunda daha kolay işler.

İçeriklerinize bir meta açıklaması eklemezseniz, Google sayfanızın ilk paragrafından bir metin parçacığını otomatik olarak görüntüler. Bu metinde bir anahtar kelime varsa, kalın yazılır. Fakat bunu şansa bırakmak çoğu zaman iyi bir seçenek değildir. Bir meta açıklama eklememek, tarayıcılara ilettiğiniz mesajı kişiselleştirme şansını kaçırmak anlamına gelir.

Meta açıklaması nasıl yazılmalıdır?

Meta açıklaması; web sayfanızdaki içeriğin hızlı, bir veya iki cümlelik özeti olmalıdır. Okuyucuya bağlantınıza tıkladıktan sonra ne bulmayı bekleyebileceklerini aktarmalıdır.

Bir meta açıklama; sunulan içerikte neyin bulunacağını, bilgileri kimin sunduğunu ve içeriğin okuyuculara neden yardımcı olacağını en doğru şekilde aktarmalıdır. Meta açıklamalar birkaç basit kuralı takip ederek oluşturulabilir. Kısa ve açıklayıcı olmakla beraber, anahtar kelime barındırmalıdırlar. Ayrıca meta açıklamalarını oluştururken kendi yararınıza sözcükler de barındırmayı düşünebilirsiniz.

Paylaştığınız içerik herkese hitap etmeyen, teknik bilgi barındıran bir içerikse çoğu temel ziyaretçi o içeriği okumak istemeyecektir. Ancak tarayıcılarla çekici bir meta açıklama ile iletişim kurarsanız, ziyaretçileri websitenize yönlendirebilirsiniz.

Okuyucular çoğu zaman arama sonuçlarının ilk sayfasını kontrol ederler. Bu nedenle, websitenizin sıralaması çok önemlidir. Meta açıklamalar, sıralamanızı belirleyen tek şey olmasa da sayfa içi SEO’yu optimize etmenize yardımcı olurlar. Başarılı bir meta açıklama, sonuçların ilk sayfasında görünme potansiyeline sahiptir.

Meta açıklaması yazmak için aşağıda bıraktığımız ipuçlarına göz atabilirsiniz:

1) Merak edilen soruyu yanıtlayın

İnsanların çoğu Google’da bir soruya yanıt arar. Bu konuda ziyaretçilerin kafasına girmeye çalışmalısınız ve içeriğinizin sorulan soruya kesinlike bir cevap olacağını düşündürmelisiniz. Sorulan soruya bir çözüm veya bir ipucu vererek meta açıklamanızı düzenleyin.

2) Bir çözüm sunacağınızı belli edin

Okuyucularınızın çözmek istediği zorluklara bir çözüm sunacağınızı gösterin. Örneğin, yararlı eklentiler hakkında bir içeriğe sahipseniz, gönderide kaç eklenti olduğundan ve bu gönderinin okuyucular için neden değerli olacağından bahsedin.

3) Açıklamayı kısa tutun

Sayfanızın gövdesi, hedef kitlenizi eğiteceğiniz yerdir. Bu nedenle meta açıklamalarınızı uzunca yazmamalısınız. Sayfanızın hızlı bir özetini veya sayfalanın okuyucular için öne çıkacak noktasını belirleyin. Meta açıklamalar, 160 karakteri geçmemelidir.

4) Aşırı anahtar kelime kullanımından uzak durun

Meta açıklamanız anahtar kelimeler içermekle birlikte, aşırı anahtar kelime içermemelidir. Anahtar kelimeleri yalnızca yüksek bir sıralama elde etmek için aşırı kullanmayı denerseniz, okuyucular meta açıklamanızı anlayamayabilir. Okunması zor bir açıklama, bir okuyucuyu websitenizden uzaklaştıracaktır.

5) Okurlar için ilgi çekici ve benzersiz olun

Meta açıklamalarınızı hedef kitlenize göre samimi yazın ve çekici hale getirin. Okuyucunun bir SERP’de (arama sonucu sayfası) gezinmesini durduracak çekicilikte bir metin yazmalısınız. Ayrıca meta açıklamanızdaki içeriğin tonunu eşleştirmelisiniz. Websitenizin içeriği samimi hazırlanmışsa meta açıklamanız basit bir şekilde eğlenceli hazırlanabilir.

6) Harekete geçirici mesaj kullanarak okuyucuları ikna edin

Okuyucuyu harekete geçmeye ikna etmek veya bir aciliyet duygusu yaratmak istiyorsanız, açıklamanızın sonuna bir harekete geçirici mesaj eklemeyi deneyebilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz harekete geçirici mesajları içeriğinize uygun olarak seçerek meta açıklamanıza ekleyebilirsiniz. “Daha Fazla Bilgi Edinin”, “Ücretsiz Deneme Edinin” gibi harekete geçirici mesajları deneyebilirsiniz.

Son olarak;

Meta açıklamanız, okuyucuları kazanma şansınızdır. Websiteniz için insanları önce içeriğinizi seçmeye ikna eden ilgi çekici meta açıklama oluşturduğunuzdan emin olmalısınız. Web sayfalarınız tarayıcılar için yararlı ve değerli olacak şekilde tasarlandığına göre, içerisindeki içerikler de bu amaç uğruna hazırlanmıştır.

Bu makalede “Meta Açıklaması Nedir? Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?” sorularına değindik ve meta açıklamaları hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.