Müşteri İncelemeleri Neden Önemlidir?

0
Paylaşım
4
Görüntülenme

Müşteri İncelemeleri Neden Önemlidir?

Ürünü satın almış müşteriler tarafından yapılan çevrim içi incelemeler, potansiyel müşterilerin bir ürün veya hizmetten ne bekleyebilecekleri hakkında bir fikir edinmelerinin mükemmel bir yoludur.

İşletmeler içinse markanın ve ürünlerin dünyada daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayan masrafsız bir reklam biçimidir.

Bu makalede “Müşteri İncelemeleri Neden Önemlidir?” konusuna değineceğiz ve dijital ürün incelemeleri konusunda bilgi vereceğiz.

Müşteri İncelemeleri Neden Önemlidir?

Müşteri incelemeleri oldukça güçlüdür. Yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin %82’sinin yerel işletmelerle ilgili çevrim içi ortamda yapılan yorumları okuduğunu ve işletmeye güvenebileceklerini hissetmeden önce ortalama on inceleme metni okudukları bulundu.

Müşteri İncelemelerinin 5 Faydası

Müşteri incelemeleri, potansiyel müşterilere satın alma sürecinin araştırma aşamasında yardımcı olmasının yanında işletmelere de bir dizi faydada bulunur.

1) Tüketiciler başka insanların deneyimlerine güvenir

Markanızın ve pazarlamanızın geliştirmeleri sonucunda sağladığınız deneyimin doğru ve güvenilir bir şekilde verildiğini düşünebilirsiniz.

Ancak çoğu insan bir noktada dolandırıcılık, kötü bir ürün veya kötü bir hizmet ve olumsuz bir müşteri hizmetleri deneyimi yaşamıştır. Bu noktada küçük çaplı işletmeler, büyük işletmeler kadar kendilerini ifade etmede iyi olabilirler. Bir tüketici için başka bir müşterinin deneyimini dinlemek kadar inandırıcı ve güvenilir bir durum yoktur.

Bir müşterinin bakış açısı, bir işletmenin sözünden çoğu zaman daha güvenilirdir. Çünkü bir müşterinin bir işletmeyi veya bir ürünü överek kazanabileceği hiçbir şey yoktur. Bu noktada tamamen doğrular konuşulur ve insanların deneyim hakkında ne hissettiği aktarılır. Bir işletmeden ürün satın almış müşteriler, tarafsızdır. Bir ürünün son kullanıcısı olarak diğer tüketicilere doğrudan bilgi verebilecek deneyime sahip olurlar.

2) Müşteri incelemeleri sosyal kanıt sağlar

Sosyal kanıt, birçok potansiyel müşterinin zaten satın almaya karar verdiği takdirde, bu insanların bir sosyal kanıt ile satın alma hareketine geçmesini sağlar. Sosyal kanıtlar, her biçimiyle markalar için değerli bir araçtır. Müşteri incelemeleri ise, sosyal kanıtın en güçlü yöntemlerinden biridir. Bunun nedeni, müşterilerin orijinal olduklarının bilinmesidir. Her türden insan alışveriş yaptığı için, bir grup insanın bir ürünü satın almaya karar vermesi diğerlerini de teşvik eder.

Bu insanların ürünle ve hizmetinizle ilgili sevdikleri ve sevmedikleri belirli şeyleri özetleyen bir müşteri incelemesi görmek, birden fazla ürün seçeneği arasında birkaç adım öndedir.

Sosyal kanıt, sahip olduğunuz inceleme sayısıyla ilgili olarak değerlidir. İnsanlar, iki yorum yerine ortalama beş yüz yorumdan oluşan bir ürün incelemesini arıyorsa yıldız derecelendirmeleri daha önemlidir. Bu nedenle, müşteri incelemelerinin içeriği önemli olsa da, ürünlerinizi kaç kişinin satın aldığı ve satın aldıktan sonra yıldızlar ile ürün veya hizmetin kalitesini derecelendirmeleri daha önemlidir.

3) Müşteri incelemeleri SEO kalitesini artırır

SEO (arama motoru optimizasyonu), websitenizin arama motorlarında ilk sıralarda görünme şansını artırmak için kullanabileceğiniz tüm taktiklerin toplandığı bir pazarlama stratejisidir. SEO genel olarak karmaşıktır ve arama motorları, arama motoru sonuç sayfasının birinci sayfasına hangi bağlantıların yerleştirileceğine karar verirken birçok farklı sıralama faktörünü dikkate alır.

SEO, özellikle küçük işletmelerin büyümesi için önemli bir rol oynamaktadır.

Çok sayıda inceleme almak sizi tek başına Google’ın zirvesine çıkarmasa bile, bu incelemeler websitenizin büyümesinde büyük bir fark yaratabilir. İşletmeniz SEO’ya önem veriyorsa daha fazla müşteri incelemesi almaya çalışmak stratejinize dahil etmek için kullanabileceğiniz akıllıca bir taktiktir.

4) Müşteri incelemeleri dönüşümü artırır

Müşteri incelemeleri, websitenizdeki ürünlerle ilgilenen potansiyel müşteriler tarafından kolayca erişilebilir olmalıdır. Anonim insanlar tarafından yapılan çevrim içi incelemeler, ürünü satın almaya karar vermeye çalışan insanlar için büyük bir karar değiştiricidir. Websitenizde bir ürünün verilen paraya değip değmeyeceğine karar vermeye çalışan biri, başka müşterilerin ürün hakkında fikirlerini rahatça görebilirse satın alma işlemini gerçekleştirme olasılığı çok daha artacaktır.

Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre, müşteri incelemeleri satışlarda %18’lik bir artışa yol açmaktadır. Şaşırtıcı olan ise, bu artışa sebep olan müşteri incelemeleri sadece iyi yorumlardan oluşmuyor. Kötü yorumlar ürünün satın alınmasında olumsuz etki sağlasa da dönüşüm oranını %67 oranında artırmaktadır.

İşletme olarak bir ürün hakkında kötü yorum görmek iç açıcı olmayabilir. Ancak bir müşteri olarak düşünürdeniz, bir ürün hakkında iyi ve kötü yorumların karışımı görülebilirse bu incelemeler daha samimi gözükür.

Bu makalede “Müşteri İncelemeleri Neden Önemlidir?” konusuna değindik ve müşteri incelemelerinin potansiyel müşterilere nasıl etkileri olabileceğini anlattık. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.