Müşteri Tavsiye Stratejisi Nedir?

0
Paylaşım
7
Görüntülenme

Müşteri Tavsiye Stratejisi Nedir?

Pazarlamada yaptığınız yatırım kadar müşterilerin alışverişten memnun kalması da önemlidir.

İnsanlar, arkadaşlarının ya da aile üyelerinin gerçekten sevmedikleri bir ürün hakkında kötü konuşacağını bilir. Fikirlerine güvendikleri birinden gelen coşkulu tavsiye güçlü bir karar belirleyicidir. Eğer insanlar, arkadaşlarının markanızla doğrudan deneyime sahip olduğunu bilirse bu arkadaşlarının tavsiyelerini daha da inandırıcı hale getirir.

Ağızdan ağıza veya tavsiye pazarlaması, var olan en ikna edici pazarlama stratejilerindendir. Ancak bu stratejiyi değerli kılan şeylerden biri de kolay olmamasıdır. Birçok pazarlama biçiminin zaman ve paraya yapılan bir yatırıma bağlı olduğu durumlarda, tavsiye pazarlaması basitçe ödeyebileceğiniz bir şey değildir. Bu stratejide gerçekten memnun müşteriler edinmelisiniz.

Müşteri tavsiye pazarlamasında, genel olarak mevcut müşterilerinizi markanızı ve ürünlerinizi hedef kitlenizdeki diğer insanlara tanıtmaya teşvik edeceksiniz.

Bu makalede “Müşteri Tavsiye Stratejisi Nedir?” konusuna değineceğiz ve değerli pazarlama stratejilerinden birini paylaşacağız.

Müşteri Tavsiye Stratejisi Nedir?

Müşteri tavsiye stratejisi, müşterileri pazarlama ve promosyon çalışmalarınıza dahil etmenin en iyi yollarından biridir. Müşterileri hâlihazırda kullandıkları bir ürün veya hizmeti arkadaşlarına ve tanıdıklarına yaymaya teşvik ederek hem mutlu müşteriler hem de bu müşterilerin getirdiği yeni satışlar elde edersiniz.

Müşteri Tavsiye Stratejisinin 3 Faydası

1) İnsanlar tanıdıkları insanların tavsiyelerine güvenir

Bir kantar araştırması, tüketicilerin %93’ünün ürünler hakkında en güvenilir bilgi kaynağı olarak arkadaşlarının ve yakın çevresinin olduğunu buldu.

Bu, çoğu insanın zaten sezgisel olarak hissettiği bir durumdur. Arkadaşlarımızın, ailemizin veya değer verdiğimiz insanların bizi yanlış yönlendirmeyeceğine inanırız. Bir ürün veya şirketle ilgili deneyimlerinin iyi olduğunu söylerlerse, bizim deneyimimizin kötü olacağı hakkında endişelerimiz nispeten azalır.

Ayrıca birçok tüketici, güvendiği kişilerden tavsiyeler isteyerek yeni bir ürün arayışına başlar. Günümüzde çoğu tüketici, bir ürün veya hizmeti sıfırdan araştırmak yerine çevresindeki insanlara bu ürünü veya hizmeti alıp almadığını soruyor. Bu kişinin cevabına göre ise ürün veya hizmeti almak ya da almamak arasında bir karar veriyor. Bu yüzden müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Tüm tüketiciler genel bir araştırma yaparak markanızın ne kadar başarılı olduğuyla ilgilenmez. Bazıları yalnızca çevresine güvenerek alışveriş yapar ve yeni ürün arayışlarına bu düşünceyle çıkarlar.

2) Yönlendirme doğal olarak gelişir

Pazarlamacılar, hedef kitlelerine nasıl ulaşacaklarını araştırırken çok zaman ve kaynak harcarlar.

Büyük ihtimalle hedef kitlenizdeki mevcut müşterileriniz, yine hedef kitlenizdeki potansiyel müşterilerle ilişki kuruyor. Hedef kitlenize ulaşmak yerine mevcut hedef kitlenizdeki müşterilerinize kaliteli ve memnun oldukları bir deneyim sunarsanız, haliyle yine hedef kitlenizdeki diğer insanlarla da etkileşime girmiş olacaksınız. Çünkü çoğu insan, kendilerininkine benzer beğenileri ve ilgileri olan başka insanlarla vakit geçirirler. Sonuç olarak bu insanların bağlantıları sizin hedef kitlenizdeki diğer insanlar olacaktır.

3) Tavsiye pazarlaması doğru kullanıldığında verimlidir

Reklamlar, SEO ve içerik pazarlaması ile bir müşteriyi çekmek için yaptığınız tüm çalışmalar, yalnızca ürün satın alımlarında işe yaramaz. İnsanlar haber yaydıkları için mevcut müşterilerinizi ödüllendiren bir tavsiye programınız olduğunu gördüklerinde, çevrelerine markanızdan ve ürünlerinizden bahsedeceklerdir.

Bunu duyan potansiyel müşterilerden sadece birkaçı bile sizi denemeye, ürününüzü sevmeye ve tavsiye programınıza aynı şekilde yanıt vermeye karar verse bile, ürününüzü tüm arkadaşlarına tanıtan yeni birkaç müşteriniz daha olmuş olur. Bu sayede kendinizi doğal olarak büyüyen ve gelişen bir pazarlama stratejisinin içinde bulursunuz.

Müşteri Tavsiye Programı Nasıl Başlatılır?

Müşteri tavsiye stratejisini gerçekleştirmek için yapmanız gereken iki madde var.

1) Bir strateji belirleyin

Müşteri tavsiye programınızın ayrıntıları üzerinde çalışmadan önce, başarmayı umduğunuz şeyi netleştirmek için kendinize biraz zaman ayırın. Programınızı nasıl oluşturacağınızı dikkatlice düşünürseniz ve seçimlerinizi net hedeflere dayandırırsanız programınızdan daha fazla verim alabilirsiniz. Hedef kitleniz ve davranışları hakkında şu anda sahip olduğunuz tüm araştırma verilerine göz atmalısınız. Müşterileriniz genelde indirim mi istiyor? Yoksa özel tekliflerden mi hoşlanıyorlar? Bu gibi verileri analiz ederek müşterilerinizin en çok ilgi duyduğu alanda çalışma yapabilirsiniz.

2) Tekliflerinizi belirleyin

Tavsiye programlarının çoğu, ürününüz hakkında haber yaymak karşılığında müşterilere bir şeyler sağlamaya dayanır. Verimli sonuç almak istiyorsanız, müşterilerinizin sizinle konuşmalarına değer vermeniz; hem onların arkadaşlarıyla bir tavsiye paylaşma olasılığını arttıracak hem de markanıza daha fazla müşteri çekecektir. Doğru ödül, başarılı bir tavsiye programı oluşturmanın en önemli parçalarından biridir. Müşterilerinizi katılmaya teşvik edecek neler sunabileceğinizi düşünmelisiniz.

Bu makalede “Müşteri Tavsiye Stratejisi Nedir?” konusuna değindik ve müşteri tavsiye stratejisi hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.