Nasıl İş E-posta Hesabı Açılır?

0
Paylaşım
19
Görüntülenme

Nasıl İş E-posta Hesabı Açılır?

Doktor, avukat ya da CEO olun hiç fark etmez, içinde bulunduğunuz işin türü ne olursa olsun profesyonellerden aldığınız e-postaların çoğu iş e-posta adreslerinden gelir.

Bir iş e-posta adresi, en azından e-postayı alanların gözünde sizi amatörlerden ayırır. İşiniz hakkında profesyonel bir imaj oluşturmaya yarar. Yeni işletme sahipleri veya çevrim içi bir kitle oluşturmakta yavaş olan website sahipleri için iş e-postası aynı zamanda bu süreci hızlandırmanın önemli bir parçasıdır. Ayrıca bir iş e-postası oluşturmak kolaydır ve nereye giderseniz gidin işiniz hakkındaki profesyonelliğinizi korumanızı sağlar.

Bu makalede “Nasıl İş E-posta Hesabı Açılır?” sorusuna değineceğiz ve neden bir iş e-posta adresine sahip olmanız gerektiği konusunda bilgi vereceğiz.

Nasıl İş E-posta Hesabı Açılır?

Nasıl İş E-posta Hesabı Açılır?

İş e-postası, bir işletme tarafından gönderildiğini açıkça belli ederek ve hangi işletmeden geldiğini bildirecek şekilde markalanmış bir e-posta adresidir. Genelde ö[email protected]örnekişletme.com şeklinde oluşturulur. Teknik olarak bu şekilde açılmış bir e-posta hesabı, şirketin alan adıyla açıldığını göstererek o şirkete ait bir personel olduğunuzu açıkça bildirir.

4 Adımda İş E-postası Nasıl Oluşturulur?

1) Alan Adı Kaydı

Alan adınız, insanların websitenize ulaşmak için tarayıcıya yazacakları URL’dir. Alan adınızı kaydettirmek, hem websitenizin olmasını istediğiniz alan adına sahip olmanızı sağlar hem de size iş e-posta adresinizin son parçası olacak adı sağlar. En popüler alan adı uzantılarından biri olan “.com” içeren birçok seçenek zaten alınmış olacağından, doğru alan adını bulmak zor olabilir. İşletmenizi temsil eden en iyi kelimeleri sıralayarak beyin fırtınası yapın ve hangi alan adının daha doğru olduğunu tespit edebilmek için bir alan adı arama aracı kullanın. Beğendiğiniz bir alan adına karar verdiğinizde alan adı kaydınızı yapabilirsiniz. İşletmenizin adını içeren “.com” uzantılı alan adı zaten alınmışsa, alan adına sahip kişiye WHOIS bilgileri üzerinden ulaşarak alan adı transferi için başvuru yapabilirsiniz. Bu da reddedilirse “.net” ve “.biz” uzantılarını düşünmeye başlayabilirsiniz.

2) Web Barındırma

Alan adınızla bir e-posta adresi oluşturmak için gerekli araçlara erişmeniz gerekir. Bunun için de bir web barındırmaya (web hosting) ihtiyacınız vardır. Bir iş e-postası kurmaya ek olarak websitenizi çevrim içi hâle getirmek için de bir web barındırmaya sahip olmanız gerekir. Web barındırma planı seçeneklerini incelerken plan dahilinde ne kadar e-posta hesabı açabileceğine de dikkat etmelisiniz. Odeaweb üzerinde 5 adetten, sınırsıza kadar e-posta hesabı açmanız için paketlerimiz bulunmaktadır. Ayrıca bazı web barındırma firmaları, websitenizde e-posta hesabı açabilmeniz için sizden ekstra ücretler isteyebilir. Bunlara da dikkat etmelisiniz. Odeaweb üzerinde web barındırma planları dahilinde e-posta hesabı açmak ücretsizdir.

3) İş E-posta Hesabı Açmak

Bu adımdaki çoğu madde varsayılan olarak bu şekilde devam etse de web barındırma sağlayıcınıza göre değişiklik gösterebilir.

Odeaweb ile iş e-posta hesabınızı nasıl kuracağınızı aşağıdaki maddeleri takip ederek öğrenebilirsiniz:

• cPanel’e giriş yapın. E-posta bölümünü bulun ve E-posta Hesapları’na tıklayın.

• Görüntülenen formda, E-posta alanına iş e-postanız için istediğiniz adı yazın.

• İş e-posta adresine eklenecek alan adını seçin.

• İş e-postanız için güvenli bir parola oluşturun. Yeterince güvenli bir parola oluşturduğunuzdan emin değilseniz, internet üzerindeki rastgele karakterli parola oluşturucularını kullanabilirsiniz.

Hesap Oluştur’a tıklayın.

İş e-postanız kullanıma hazır.

4) E-posta İstemcinizi Seçin

Artık iş e-postanız kullanıma hazır olduğuna göre, iş e-postanıza nereden erişeceğinize karar verebilirsiniz. Web barındırma hesabınız büyük ihtimalle gelen kutunuzu kontrol etmek ve doğrudan cPanel üzerinden e-posta göndermek ve almak için kullanabileceğiniz temel bir web posta seçeneğiyle gelir. Bu web posta seçeneği, web barındırma planıyla ücretsiz olarak gelir. Ancak çoğu profesyonel şirket, e-postalarını üçüncü parti bir e-posta istemcisi kullanarak yönetir. E-posta istemcileri arasında birkaç popüler seçenek G Suite, Office 365 ve Mac Posta’dır.

Resmî bir iş e-posta hesabınız olduğunda iletişime geçtiğiniz her kişi ve size gönderilen her e-posta, websitenizin ya da işletmenizin ününü yayacaktır. Çünkü yapılan bir araştırmaya göre insanların %69’u, bir e-postanın kimden geldiğine bakarak onu açmaya karar verir. Bu şekilde işletmenizin adını ya da websitenizin adını kolay bir şekilde birilerine bildirmiş olacaksınız. İşletmenizin adının ya da websiteniz için hedef kitle oluşturmada büyük kolaylık sağlayan iş e-postalarını bu şekilde kurup, yönetip, kullanabilirsiniz.

Bu makalede “Nasıl İş E-posta Hesabı Açılır?” sorusuna değindik ve iş e-posta hesabı kullanımının neden bu kadar önemli olduğuyla ilgili bilgi verdik. Umarım makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve aklınızdaki iş e-postaları hakkında soruları cevaplandırabilmişizdir.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.