Nasıl ve Neden Bir Sitemap Oluşturulur?

0
Paylaşım
0
Görüntülenme

Nasıl ve Neden Bir Sitemap Oluşturulur?

Bir website işletmek, çoğu website sahibi için sürekli büyüyen bir yapılacaklar listesine sahip olmak anlamına geliyor. Yapmanız gereken çok şey olacak ve bazen gerçekten hangisine zaman ayırmanız gerektiğine karar veremeyeceksiniz. Bir website haritası (sitemap) oluşturmak, zaman ayırmaya değer şeylerden biridir.

Bu makalemizde “Nasıl (ve Neden) Bir Sitemap Oluşturulur?” sorusuna değineceğiz ve bir website haritasının (sitemap) neden oluşturmaya değer olduğunu, nasıl yapılacağını ve yaptığınızda ne işe yarayacağını aktaracağız.

Nasıl (ve Neden) Bir Sitemap Oluşturulur?

Nasıl ve Neden Bir Sitemap Oluşturulur?

Website haritası (sitemap), websitedeki sayfalar, dosyalar ve bunların birbiriyle nasıl ilişkili olduğu hakkında ayrıntılı bilgi veren bir haritadır. Website haritaları için en yaygın biçim, Google’a gönderilmesi en kolay tür olan XML’dir (Genişletilebilir İşaretleme Dili). Ayrıca, ziyaretçileriniz için daha kullanışlı olan bir HTML (Hiper Metin İşaretleme Dili) website haritası da oluşturabilirsiniz.

Neden Bir Website Haritası Oluşturmalısınız?

Websiteniz için bir sitemap oluşturmanın temel nedeni SEO (arama motoru optimizasyonu) amaçlıdır. Arama motorları, website içeriğini görmek için websiteyi tamamen tarayarak arama sonuçlarına ekleyebileceği sayfaları analiz eder. Ancak bu tarama aşaması çok geniştir ve arama motoru algoritmaları ne kadar güçlü olursa olsun tüm websiteyi taramak çok uzun zaman alabilecek bir işlem gücü demektir. Bir sitemap, arama motorlarının websitenizde hangi sayfaların bulunduğunu, hangi sayfaların taramalarda öncelik verilmesinin daha önemli olduğunu ve bu sayfalara hangi içeriklerin dahil edildiğiyle ilgili bazı temel bilgileri görmesini kolaylaştırır. Bir sitemap oluşturup Google’a göstermek, arama motorlarının sayfalarınızı analiz etmesini kolaylaştırarak ilk sayfalarda çıkmanızı sağlama sürecini hızlandıracaktır.

Sitemap, algoritmaların ve teknik SEO’ların ötesinde kullanım alanlarına da sahiptir. HTML website haritası oluşturmak, website sahipleri için büyüdükçe kolayca organize olmayı sağlar. Sahip olduğunuz tüm web sayfalarını tek bir belgede görüntüleyebilirsiniz ve sayfaların arasındaki ilişkileri kolayca anlayabilirsiniz. Ayrıca website haritasına aktarılan bir footer (sayfanın en altı) hazırlarsanız, ziyaretçileriniz için ekstra bir gezinme aracı sağlamış olursunuz. İşin meraklısı için her ihtimale karşı ek bir seçenek sunmaktan zarar gelmeyeceği gibi, size birçok yararı olacaktır.

Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Bir sitemap oluşturmaya karar verdiyseniz, iyi bir sitemap oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç araç bulunuyor. İşte size iki seçenek:

1) Yoast Eklentisi:

WordPress kullanıyorsanız Yoast eklentisinin ücretsiz sürümü, websiteniz için XML biçiminde bir sitemap oluşturan bir özellik sağlar. Eklentiyi indirip etkinleştirdikten sonra, website haritalarını otomatik oluşturacak şekilde ayarlayabilirsiniz. WordPress’in yan menüsünde SEO butonuna tıklayın, Özellikler sekmesine geçiş yapın. Ardından XML website haritaları seçeneğinin açık olduğundan emin olun. Bu şekilde otomatik website haritalarının oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

2) AIOSEO Eklentisi

WordPress kullanıcıları için alternatif olarak hepsi bir arada (All in One) AIOSEO eklentisini önerebiliriz. Yoast’ta olduğu gibi, bir dizi SEO özelliği içeren hem ücretsiz hem premium sürümü bulunmaktadır. Website haritası oluşturucu ücretsiz sürüme dahildir. AIOSEO eklentisi, her zaman güncel olan dinamik olarak oluşturulmuş website haritaları sağlar ve Google ve Bing’e uygun güncel website haritalarıyla otomatik olarak günceller.

AIOSEO eklentisi WordPress içinde yüklenip etkinleştirildikten sonra, WordPress menüsünde AIOSEO’ya tıklayıp, çıkan sayfada Sitemaps Activate butonun açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sitemap Oluşturulduğunda Ne Yapılmalı?

Website haritanız hazır olduğunda, onu arama motorlarına tanıtmalısınız.

Bir WordPress eklentisi kullandıysanız, eklenti muhtemelen website haritanızı otomatik olarak websitenizin içine aktarmıştır. Eğer aktarılmamışsa, bunu elle yapmanız gerekecek. Bu işlemi bir FTP (Dosya Aktarım Protokolü) istemcisi ile veya cPanel’inizin içindeki Dosya Yöneticisi’ni kullanarak yapabilirsiniz. (cPanel’de kök klasör genellikle public_html şeklindedir.) Website haritanızı bu klasöre yükleyin ve adını not alın.

Artık website haritanızı websitenize yüklediniz, şimdi sıra bu haritayı Google’a tanıtmaktır. Sitemap’i Google’a göndermenin en kolay yolu Google Search Console kullanmaktır.

Sitemap’i Google Arama Konsolu’na Göndermek

Henüz bir Google Arama Konsolu hesabınız yoksa, bir hesap oluşturmalısınız. Google Arama Konsolu’nda oturum açtıktan sonra menüden Sitemaps’i seçin. Website URL’ini website haritanızın adıyla tamamlayarak sitemap’inizi Google’a gönderebilirsiniz.

Sitemap’i Bing’e Göndermek

Website haritanızı Bing’e göndermek için Bing Web Yöneticisi Araçları’nda bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Eğer website haritanızı Google’a gönderdiyseniz, Bing sizin için bir kolaylık yapıp Google Arama Konsolu’ndan Bing Web Yöneticisi Araçları’na aktarmanız için bir seçenek sunar. Bu seçeneği kullanarak Google Arama Konsolu’nda sahip olduğunu tüm website haritalarını kolayca Bing’e aktarabilirsiniz.

Son olarak;

Bu makalemizde “Nasıl (ve Neden) Bir Sitemap Oluşturulur?” sorusuna değinmeye çalıştık ve website haritaları (sitemap) hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve websitenizin SEO’su için gerekli olan website haritaları hakkında bilgi alabilmişsinizdir.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.