Neden Düzenli Website Yedeği Alınmalı?

0
Paylaşım
1
Görüntülenme

Neden Düzenli Website Yedeği Alınmalı?

Büyük ihtimalle neden bilgisayarınızdaki dosyaların yedeğini tutmanız gerektiğini acı yollardan öğrenmişsinizdir. Peki aynı önlemi websiteniz için de alıyor musunuz?

Bu makalede “Neden Düzenli Website Yedeği Alınmalı?” sorusuna değineceğiz ve website yedeği almanın neden önemli olduğunu aktaracağız.

Neden Düzenli Website Yedeği Alınmalı?

Websitenize verdiğiniz onca emekten sonra yüklediğiniz içerikler ve websitenizin içindeki verilerin tümünün silinmesi önemli bir kayıp olmaz mıydı? Bir website de en az bir bilgisayar kadar tehditlere karşı savunmasızdır.

Düzenli yedeklemelere yatırım yapmak, websitenizi korumak için atmanız gereken önemli bir adımdır. Eğer tüm önlemlere rağmen kötü bir durumla karşı karşıya kalırsanız, websitenizi kurtarmak için sıfırdan başlamanız gerekmez. Websitenizi en yakın tarihte alınan yedekle geri döndürebilirsiniz.

Neden Düzenli Website Yedeği Alınmalı?

Bir website yedeklemesi, websitenizdeki tüm verilerin bir kopyasının alınmasıdır. Yedekleme alanının kapsamı, çevrim içi yedekleme sağlayıcınıza (Odeaweb) bağlı olarak değişecektir. Normal olarak, website yedeklemesine ne kadar veri dahil edilirse website yedeklemesi o kadar kapsamlı olacaktır. Özellikle websiteniz WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi (CMS) üzerinde çalışıyorsa; websitenizin tüm dosyalarına, içeriğine, medyasına ve veri tabanlarına kadar tekrar çalışır duruma getirmeye ihtiyacınız olduğunda başvuracağınız bir seçenektir.

Website Ne Sıklıkta Yedeklenmeli?

Website yedeklemeleri, bilgisayar yedeklemeleri gibi düzenli yapılmalıdır. En azından haftalık yedeklemeler yaparak websitenizi hangi aralıklarla güncelliyorsanız bu içerikleri yedeklemelisiniz. Odeaweb olarak Web Hosting müşterilerimize haftalık ücretsiz yedekleme hizmeti sağlıyoruz.

Website Neden Yedeklenmeli?

Website yedeklemek, içerisindeki tüm çalışmalarınızı kaybetmekten korunmanın en verimli yollarından biridir. Sıfırdan yeni bir website oluşturmak zorunda kalarak zamanınızı ve duruma göre paranızı kaybedersiniz. Bu emek vermiş biri için küçük bir masraf değil. Websitenizde çok sayıda sayfa veya blog varsa, üzerinde çok çalıştığınız içeriklerin bir kısmını yeniden oluşturamayabilirsiniz ya da websitenizin bir kısmı tamamen geri dönüştürülemez.

Bir işletme websitesi işletiyorsanız, websitenizin çevrim dışı olduğu süre boyunca gelir kaybedersiniz. Bir e-ticaret işletmesi için bu süreç büyük bir kayıp olabilir. Özellikle bir hizmet sağlayıcı için, bozuk bir website en iyi ihtimalle profesyonel görünümünüze zarar verir ve ayrıca işletmenizin websitesi çöktüğünde gelecek potansiyel müşteriler de sizi bulamayacak.

Zaman ve parayla ilgili kötü sonuçların yanı sıra, önlem alınsaydı önüne geçilebilecek bir acil durumu çözmeye çalışmanın stresi, hayal kırıklığı ve utancıyla başa çıkmak zorunda kalacaksınız. Websitenizi yedeklemediğiniz için kaybetmenin duygusal zararını ölçmek zor olabilir, ancak kesinlikle yedek alma konusunda indirim yapılmamalıdır.

Website Yedekleme Hizmeti Nasıl Çalışır?

Website yedekleme hizmetleri, websitenizin çok az işlem gücü harcayarak gerçekleştirdiği ve çoğu yedekleme işlemini otomatik hale getirerek sunar. Websitelerde, yalnızca websitenizin doğru şekilde yüklenmesi için gereken çok sayıda parça ve çeşitli dosyalar bulunur. Önemli bir dosyayı yedeklemeyi unuttuğunuzda websiteniz yüklenmeyebilir ya da doğru çalışmayabilir. Eğer daha önce bir website sayfası kodladıysanız, muhtemelen tek bir kod satırının websiteyi nasıl çevrim dışı hale getirdiğini deneyimlemişsinizdir. Bu yüzden yedeklemenin eksiksiz olarak yapılması en önemli adımlardan biridir.

Çevrim içi bir yedekleme hizmeti (Odeaweb) ile her bir website öğesini ayrı ayrı yedekleme ve dosyalama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Servis bunu arka planda otomatik olarak uygular. Ayrıca yedekleme hizmeti, her bir dosyanın yedeklemeye dahil edilmesine yardımcı olur ve acil bir durum olduğunda tek bir tıklamayla websitenizi geri yükleyebilirsiniz.

Yedekleme Hizmeti Kullanmanın 3 Faydası

Çevrim içi yedekleme hizmeti, birkaç ana yolla hayatınızı kolaylaştırır ve websitenizi daha güvenli hale getirir.

1) Yedeklemeler Zahmetsizdir

Odeaweb’in haftalık otomatik yedekleme hizmeti sayesinde, yedekleme işini yapılacaklar listesinden güvenle kaldırabilirsiniz. Siz websitenizi geliştirmeye odaklanırken, websitenizdeki tüm değişikliklerin ve güncellemelerin sessizce yedeklendiğine güvenebilirsiniz.

2) Gelişmiş Güvenlik Protokelleri

Websitenizi elle yedekliyorsanız ve temel bir depolama alanında saklıyorsanız, güvenlik düzeyiniz bir bulut yedekleme çözümü kadar yüksek olmayacaktır. Temel depolama alanında yedek tutmak; dosyalarınızdaki verileri bozabilir, ayrıca herhangi bir depolama arızasında ya da fiziksel hasarda yedeklerinizi kurtaramayabilirsiniz.

Çevrim içi yedekleme hizmetinde dosyalarınızı korumak için birden çok güvenlik katmanı kullanılırve ayrıca yedek sunucularda depolanır. Bu, websitenizin dosya kopyalarının birden çok fiziksel sunucuda depolandığı anlamına gelir. Bir tanesi zarar görse bile diğerini kullanarak rahatça işlemlerinize devam edebilirsiniz.

3) Hızlı Website Kurtarma

Çevrim içi yedekleme hizmeti kullanmanın en büyük avantajlarından biri, websitenizi anında eski bir sürüme geri yükleyebilmenizdir. Hızlı website kurtarma ve geri yükleme süreleri ile kısa bir süre içinde websitenizin yedeklenmiş haline dönebilirsiniz.

Bu makalede “Neden Düzenli Website Yedeği Alınmalı?” sorusuna değindik ve website yedeği almanın neden önemli olduğunu aktardık. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve aklınızdaki website yedeği hakkında oluşan sorular giderilmiştir.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.