PPC Pazarlaması Nedir?

0
Paylaşım
1
Görüntülenme

PPC Pazarlaması Nedir?

Çevrim içi pazarlamada yeni olan biri için terimlerin kısaltmalarını bilmek önemlidir. PPC, SEM, SEO, CTA veya diğer birçok yaygın pazarlama kısaltmasını bilmek ve bu stratejiler hakkında bilgilenmek websitenize katkıda bulunmanın bir yoludur.

Bu makalede “PPC Pazarlaması Nedir?” sorusuna değineceğiz ve PPC hakkında bilgi vereceğiz.

PPC Pazarlaması Nedir?

PPC, internet ortamında verilen reklamlara tıklayan kişi kadar ödeme yapıldığı popüler bir çevrim içi reklam faturalandırma modelini tanımlamak için kullanılan tıklama başına ödeme stratejisinin kısaltmasıdır.

Ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgilenen ve ilgilenmeyen çok sayıda insana ulaşmak ve bu insanlardan bazılarının reklamınıza ilgi göstermesini bekleyerek toplu ödeme yapmak isteyebilirsiniz. Ancak PPC pazarlaması sayesinde, işletmeler yalnızca tüketiciler doğrudan etkileşime geçtiğinde ödeme yapılmasının mümkün kılar. Bu da bir noktada tasarruf anlamıan gelir.

PPC, milyonlarca kişinin reklamınızı görüntülemesini garantilemez fakat reklamınızdaki hizmete veya ürüne ilgi gösterebilecek kitleye ulaşmada başarılıdır. Ayrıca sadece reklamınızla etkileşime geçen kişi kadar ücret ödersiniz.

PPC Pazarlama Türleri

Reklamverenlerin tercih edebileceği iki ana PPC pazarlama türü bulunmaktadır.

1) Ücretli Arama Reklamları

Ücretli arama reklamlarında reklamlar organik sonuçlar listesinin üstünde, sağında veya altında görüntülenebilir. Ücretli arama reklamlarında arama terimine ve reklamverenin reklam vereceği yeri seçmesine bağlı olarak reklam verilir.

2) Sosyal Reklamlar

Ana sosyal medya platformlarının çoğu, arama motorlarına benzer bir PPC modeli kullanarak reklam seçenekleri sunar. PPC sosyal medya reklamcılığı, günümüzde LinkedIn, Facebook, Twitter ve Instagram’da mümkndür.

Popüler sosyal medya platformlarında bir milyondan fazla kullanıcı bulunur ve bu kullanıcıların çoğu platformu günde birkaç kez ziyaret eder. Bu yüzden Sosyal medya PPC reklamcılığı, hedef kitlenizin geri kalanına ulaşmak için güçlü bir seçenektir.

Bilinmesi Gereken PPC Pazarlama Terimleri

PPC dijital pazarlamaya birçok stratejik eylem dahildir. Stratejilerin içeriğine odaklanmadan önce bu pazarlama dünyasında yaygın olarak kullanılan dili öğrenmenizde fayda var. Bazı terimlerin kısaltması piyasada bazen değişikliğe uğrayabiliyor. Ama çoğu birbirine yakın şekilde değişiklik gösterir. Bilmenizde fayda olan birkaç PPC pazarlama terimini aşağıda sıraladık:

  • İBM (İşlem Başına Maliyet): Bazı PPC platformlarında sunulan ve her tıklama için ödeme yapmak yerine, e-posta listesine kaydolma veya satın alma gibi belirli istenen eylemler için ödeme yaptığınız bir stratejidir. Kısacası bu stratejide kesin olarak bir müşteri kazandığınızda ödeme yaparsınız.
  • TBM (Tıklama Başına Maliyet): TBM’de anahtar kelimelere ne kadar otoriter olduklarına bağlı olarak bir değer atanır. Bu nedenle belirli bir anahtar kelime için rekabet eden çok sayıda işletme varsa o anahtar kelime otorite kazanır. Reklamverenler bu anahtar kelimelere daha fazla reklam verir çünkü çok daha fazla insan bu anahtar kelimelerle arama yapar.
  • GBM (Gösterim Başına Maliyet): Görünürlüğün eylemden daha önemli olduğu reklam türlerinde GBM kullanılır. Gösterim başına maliyet stratejisinde reklamınıza yapılan eylem kadar değil, reklamınızı gören insan sayısı kadar ödeme yaparsınız.
  • HGM (Harekete Geçirici Mesaj): Harekete geçirici mesajlar her tür pazarlamada yaygın olarak kullanılan bir stratejidir. PPC’de de önemli bir rol oynamaktadır. Yazdığınız her metin bazlı reklama net bir harekete geçiric mesaj eklemek iyi bir HGM örneğidir. Harekete geçirici mesajlara “Buraya tıklayın”, “Daha fazla bilgi edinmek için reklama tıklayın” gibi söylemler örnek verilebilir.
  • TO (Tıklama Oranı): Tıklama oranı, gösterim sayısının aldıkları tıklama sayısına bölünmesiyle hesaplanan bir ölçümdür. Reklamlarınızın ve kampanyalarınızın performansını ve kalitesini bu sayede ölçebilirsiniz.

Hem arama hem de sosyal platform PPC reklamları, demografik kategoriler ve çevrim içi hareketlere bağlı olarak reklamlarınızı kimlerin göreceğini sınırlamanıza olanak tanır. Bu sayede ürününüzün hedef kitlesine reklamınızı göstererek verdiğiniz reklamdan daha çok verim alabilirsiniz.

PPC reklamları, zengin istatistik üretmekle de yükümlüdür. Oluşturduğunuz her PPC kampanyası; hedef kitlenizin kimler olduğunu, çoğunlukla hangi dili kullandıklarını ve ne tür mesajlara daha ilgili olduğunu anlamanıza yardımcı olacak veriler sunar. Bu bilgileri yalnızca PPC kampanyanızın performansını iyileştirmenizle değil, aynı zamanda diğer pazarlama çalışmalarınızda da kullanabilirsiniz. PPC pazarlamanızda edindiğiniz verilere dayanarak SEO stratejinizi, sosyal medya pazarlamanızı ve içerik pazarlama planlarınızı geliştirebilirsiniz.

Son olarak;

Güçlü bir PPC pazarlama stratejisi, hedef kitlenizle birlikte piyasada daha fazla görünürlük kazanmanıza ve bu ilgiyi değerli dönüşümlere çevirmenizde yardımcı olabilir. PPC’yi etkili bir şekilde uygulamak için sıkı çalışma gerekebilir. Bu durumda yetenekli PPC profesyonellerine ulaşarak bu insanlarla çalışmak, hem bu iş yükünü sizden alır hem de bilgili insanlar sayesinde daha kaliteli sonuçlar alırsınız.

Bu makalede “PPC Pazarlaması Nedir?” sorusuna değindik ve PPC pazarlaması hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.