Reseller Bayi Hosting Nedir?

0
Paylaşım
26
Görüntülenme

Reseller Bayi Hosting Nedir?

Bayi hosting hizmetinin diğer adı Reseller ( doğrudan satış – bayi ) hosting’dir. Bu hosting türünde birbirinden farklı kaynaklardan oluşturulmuş birçok web adresi tek bir hostingde barındırılır. Genellikle birden fazla web sitesine sahip olan orta ve büyük ölçekli işletmeler tarafından kullanılır.  Bu işletmeler sahip oldukları her web sitesi için ayrı bir hosting satın almak yerine reseller hosting hizmetini seçerek maliyetlerini kısarlar.

Yeniden ve doğrudan satış anlamına gelen reseller kelimesini Türkçeye bayi olarak çevirmek doğru olmasa da reseller hosting’in işlevi ve yerine getirdiği görevi göz önüne alındığımızda bayi kelimesini kullanmak doğru olacaktır. Çünkü reseller hosting hizmeti, birden fazla web adresi bulunan firmaların farklı adresleri aynı anda barındırmasına ve bir bayiymiş gibi hizmet vermesine yarar.

Reseller Bayi Hosting’in Özellikleri Nelerdir?

 • Reseller bayi hosting hizmetinin birçok özelliği diğer hosting hizmetleriyle benzerlik gösterir. Ancak diğer hosting hizmetlerinden farklı olarak reseller bayi hosting hizmeti, web sitesi sahiplerine birden fazla alan adını birlikte barındırma imkânı sunar.
 • Her web sitesinin kesintisiz veri akışı yapması ve ziyaretçiler için ulaşılabilir olması için güçlü bir sunucuya ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç için reseller hosting hizmetinde fiziksel ve ya ana sunucundan bölünmüş sanal sunucular kullanılabilir.
 • Üçüncü bir özellik olarak, ihtiyaçlarınız doğrultusunda satın alacağınız reseller hosting hizmetine karar verebilirsiniz. Yani reseller hosting ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirlenir hatta kişileştirilebilir. Örneğin sahip olduğunuz web sitesinin özelliklerine bakarak bu özelliklerle uyumlu bir reseller hosting paketi alabilirsiniz.
 • Son olarak reseller hosting hizmetinin HDD, Ram ve CPU gibi birbirinden farklı donanım özellikleri de bulunur.

Reseller Bayi Hosting’in Avantajları Nelerdir?

Reseller bayi hosting hizmetinin en büyük avantajı şüphesiz farklı yönetim panellerini kullanmadan birden fazla hostingin tek bir panel üzerinden yönetilebiliyor olmasıdır. Tek bir panel kullanılmanın avantajı ise karışıklığın ve trafiğin engellenmesidir. Bu sayede daha kolay bir hosting yönetimi sağlanır. Reseller hosting kullanmanın öne çıkan bir başka avantajı ise hosting paketindeki birçok özelliğinin değiştirilebiliyor olmasıdır. Yani Reseller bayi hizmetinde kullanılan tüm kaynakları ihtiyaçlarınız doğrultusunda kişileştirebilirsiniz. Seçtiğiniz reseller bayi hosting paketinin kaynaklarını dilediğiniz an yükseltip düşürme şansına sahip olursunuz. Ayrıca reseller hosting hizmetinde tüm web siteleri tek bir panel üzerinden birbiriyle bağlandığından birden fazla site için ödeyeceğiniz tek bir ücret bulunur. Ayrı ayrı birçok hosting hizmeti için para vermenize gerek kalmaz.

Reseller bayi hosting hizmetinin tüm avantajlarını şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Birden fazla web sitesine sahip kişi ve kurumlar için en uygun ve maliyeti en az olan hosting türüdür.
 • Kolay kullanım ve yönetim imkânı sunar. Birçok web sitesinin tek bir kontrol paneli üzerinde yönetilmesini sağlar.
 • Paketiniz yetersiz geldiğinde yükseltme fazla geldiğinde de düşürme imkânı verir.
 • Hosting satışı yapmak isteyenler için reseller hosting türünden başlayarak deneyim elde etmek en doğru tercih olacaktır.

Odeaweb’in Sunduğu Reseller Bayi Hosting Hizmetinin Farkı

 • Odeaweb sunucularının sahip olduğu altyapılar ile web sitelerinizin yüksek performansta çalışmasını sağlar.
 • Web sitelerinin hızlı ve güvenli bir şekilde yayınlanabilmesi için kesintisiz internet erişimi ve hızlı internet bağlantısı sağlar.
 • Hostinginizin mobil uyumlu panelleri sayesinde web sitenize her cihazınızdan kolayca erişim sağlayabilirsiniz.
 • Aynı panelden ücretsiz veri taşıma imkânı sağlar.
 • Her hafta ücretsiz veri Yedekleme hizmeti sunar.
 • Dış tehditlere karşı spam ve anti virüs koruması mevcuttur.

Reseller Bayi Hosting Paketlerinin Genel Özellikleri

Reseller bayi hosting paketleri sahip olduğu alan adı, dosya sayısı, site ve e posta barındırma hakkına, Ram, işlemci ve disk alanı genişliğine son olarakta subdomain desteğinin olup olmamasına göre farklılıklar gösterir. Reselller hosting paketlerinde limitsiz disk alanı, internet trafiği subdomain desteği, e posta oluşturma hakkı, SSL Sertifikası, veri taşıma ve cpanel kontrol paneli bulunur. Ayrıca bu hosting türünün paketleri 2 Gb Ram ve 2 core işlemci ile %99.8 uptime çalışır. 7/24 aktif teknik destek ekibinin sunduğu hizmetler, ücretsiz hazır scriptler ve DDOS Korumaları ile kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarına anında cevap verilmeye çalışılır.

Bayi Hosting Paketleri

Odeaweb’in sunduğu 4 farklı bayi hosting paketi bulunur. Bu paketler sırasıyla TR cPanel Bayi 10, TR cPanel Bayi 20, TR cPanel Bayi 30 ve TR cPanel Bayi 40’dır.paketlerin fiyat aralığı 36,99 TL ile 126,99 TL arasında değişmektedir. Ram işlemci ve site barındırma limitleri paketten pakete farklılık gösterse de aylık trafik ve disk alanları tüm paketler için limitsiz olarak belirlenmiştir. En yüksek fiyata ve kaynağa sahip olan TR cPanel Bayi 40 paketinde 2 GB Ram, 2 Core işlemci ve 40 adet site barındırma hakkı bulunur. Bu paketler sınırsız disk alanına sahip olması nedeniyle kullanıcılarına depolama yönünden büyük bir avantaj sağlar.

Bayi Hosting Paketlerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Reseller bayi hosting paketlerinin birçok ortak özelliği vardır. Bu özellikler sırasıyla;

 • Tüm reseller hosting paketlerinde aylık trafik sınırsızdır.
 • Disk alanı birinci paket hariç diğer paketlerde sınırsızdır. Birinci pakette ise sınırlandırılmış olarak bulunur. (20 GB sınırı vardır.)
 • Tüm paketlerde 2 GB Ram ve 2 Core işlemci bulunur
 • Yine tüm paketlerde ücretsiz subdomain desteği bulunur.

Hangi Reseller Bayi Hosting Paketini Satın Almalıyım?

Reseller bayi hosting paketi seçerken nelere ihtiyacınız olduğunu dikkatlice düşünmelisiniz. Çünkü sadece ihtiyaç duyduğunuz kaynakları belirleyerek paket seçmek sizin için en doğru tercih olacaktır. Reseller hosting paketlerinin birçok farklı özelliği bulunur.  Bu özelliklerden en önemlisi hesap açma limitidir. Her paketin birbirinden farklı hesap açma limiti bulunur. Örneğin TR cPanel Bayi 10 paketinde 10 adet hesap açma ve barındırma limiti varken TR cPanel Bayi 40 paketinde 40 adet hesap açma ve barındırma limiti bulunur.  Bu yüzden kaç tane hesap açmaya ihtiyacınız varsa o ihtiyacı karşılayacak site barındırma limitine sahip paketi seçmelisiniz. Henüz başlangıç aşamasındaysanız ve fazla hesap açmaya ihtiyacınız ve isteğiniz yoksa en düşük limite sahip paketi seçmelisiniz. Daha sonra paketiniz sizin için yetersiz geldiğinde limitlerinizi üst bir pakete geçerek kolaylıkla artırabilirsiniz. Paket değişikliklerinde herhangi bir ek ücret talep edilmemektedir.

En Uygun Bayi Hosting Seçimi

Disk alanı ve site barındırma ihtiyacınıza göre reseller hosting paketlerinden size en uygun olanı seçebilirsiniz. Örneğin büyük ve orta ölçekli işletmelerin, birçok farklı kolda faaliyet gösteren kuruluşların ihtiyaç duydukları hesap sayısı oldukça fazladır. Bu tarz işletme ve kuruluşların yüksek limitlere sahip paketleri tercih etmesi gerekir. Öteki taraftan küçük ölçekli işletmelerde çok fazla hesaba ihtiyaç olmayacağı için başlangıç paketlerini tercih edebilirler.

İhtiyaçlarınız doğrultusunda birçok farklı fiyata reseller bayi hosting hizmeti alabilirsiniz. Genel olarak reseller bayi hosting paketlerinin fiyatlarını sahip olduğu özellikler ve kaynaklar belirler.  Fazla hesap açma ve barındırma hakkına ihtiyacınız yoksa düşük fiyatlı bir reseller hosting paketi seçmelisiniz. Ancak tek bir panelden çok fazla site barındırmayı hedefliyorsanız fiyatı daha yüksek olan reseller hosting paketlerine yönelebilirsiniz.

ÖnerilenYazılar

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.