Satışa Katkı Sağlayacak 7 Pazarlama Stratejisi

0
Paylaşım
2
Görüntülenme

Satışa Katkı Sağlayacak 7 Pazarlama Stratejisi

Çevrim içi bir mağazaya sahip olan her işletme sahibi, satışlarını artırmak için birçok yöntem keşfetmektedir.

Bu makalede “Satışa Katkı Sağlayacak 7 Pazarlama Stratejisi” konusuna değineceğiz ve satışlarınıza katkıda bulunacağını düşündüğümüz pazarlama stratejilerini sunacağız.

Satışa Katkı Sağlayacak 7 Pazarlama Stratejisi

1) Her zaman için en iyi kullanıcı deneyimini sunmayı amaçlayın

Çoğu müşteri alışveriş ürünleri konusunda rahatına düşkündür. Müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz websitenizi güvenilir ve gezinmesi kolay bulmazlarsa, kendilerine kaliteli hizmet sunan farklı bir mağazaya geçiş yapmak isteyeceklerdir.

Websitenizin organik arama sonuçları listesinde daha üst sıralarda yer almasını sağlamanın en iyi yolu, daha hızlı sayfa yükleme süresi ile mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlamaktan geçiyor. Websitenizin yüklenme hızı satışlarınızı etkilemektedir. Bunun sebebi ise potansiyel müşterilerin ve ziyaretçilerinizin beklemekten hoşlanmamasıdır. Satışlarınızı artırmak için mutlaka website hızını artırmaya dayalı yatırımlar yapmalısınız.

Bu konuda Google, hızlı websitelerin yavaş websitelerden genelde daha üst sıralarda yer aldığını ve bu nedenle her zaman website hızını iyileştirmeye odaklandığını belirtmiştir.

Website hızını artırmak için birçok etkeninizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bunlardan en temeli ise size en iyi web barındırma olanaklarını sağlayan (Odeaweb) bir web barındırma şirketi kiralamaktan geçiyor. Bu konuda Odeaweb, gereksinimlerinize göre paylaşılan web barındırma, VPS barındırma veya VDS barındırma hizmetleriyle birçok firmanın yıllardır tercihi olmuştur.

Website hızını arttırmanın bir diğer yolu ise websitede bulunan medyaları daha hafif hale getirmek için sıkıştırmaktır.

2) İçerik pazarlaması yapmayı unutmayın

Websitenize ait blogunuz için yüksek kaliteli içerik oluşturmaya zaman ayırmak yalnızca trafiği artırmakla kalmaz, aynı zamanda ürün veya hizmetlerin daha fazla tıklanma almasına yol açan sosyal paylaşımları da iyileştirir. İçeriklerinizi okuyucularınızın ve hedef kitlenizin beklentilerine uygun, tutarlı, yüksek kaliteli oluşturmalısınız.

İçeriğinizde aşırı anahtar kelime kullanmak, dil bilgisi hataları yapmak veya yazım hataları yapmak gibi kullanıcıları rahatsız edebilecek içerikleri yayınlamadan önce kontrol etmelisiniz.

3) İçeriklerinizi oluştururken stratejileri takip edin

Her işletmenin websitesi için ikna edici ve hedef odaklı bir içeriğe ihtiyacı vardır. Kullanıcının dikkatini çekmek ve potansiyel müşterileri satın alma kararı vermeye ikna etmek için kaliteli metinler oluşturmalısız.

Bu konuda takip edebileceğiniz strateji; müşterilerinizin umutlarını, hayallerini, sosyal tutumlarını incelemek ve net bir anlayışa sahip olduğunuzda hedef kitlenizle uyuşan içerikler oluşturmaktır.

4) Pop-up teklifleri uygulamayı deneyebilirsiniz

Websitenizdeki insanları bir satın alma yapılmadan önce ziyaretçilerin ve potansiyel müşterilerin görebileceği bir pop-up teklifiyle karşılayabilirsiniz. Bu teklif ikna edici olmalıdır ve herhangi bir zamanda gönderilebilir.

Pop-up teklifleri, marka bilinirliğini artırdığı ve genel alışveriş deneyimini iyileştirdiği için satışlarınızı artırmada size yardımcı olabilir. Dünya çapında birçok e-ticaret websitesi, satış rakamlarını bir ay içinde hızlıca artırmak istediğinde durumdan duruma değişecek şekilde pop-up tekliflerini kullanıyorlar.

Bir pop-up teklifi oluşturmadan önce takip etmeniz gereken iki ipucu bulunuyor:

  • Teklifte bir süre olmalı, belirli bir süre sonra teklif sona ermeli
  • Geri sayım sayacıyla birlikte bu teklifi kullanmanın avantajları vurgulanmalı

Pop-up tekliflerinde mümkün olduğunca ikna edici davranmalısınız. Ürünün müşteriye nasıl bir fayda sağlayacağını en etkili dilde aktarmayı denemelisiniz. Bu faydaları ürünün özelliklerini vurgulayarak aktarmayı tercih edebilirsiniz.

5) Aciliyet duygusu yaratın

Müşteriler aciliyet duygusuna sahip olmadıkça herhangi bir işlem yapmak için zorlayıcı bir ihtiyaç hissetmeyeceklerdir. Pop-up tekliflere veya referanslara sahip olsanız bile, e-ticaret mağazanızda bir aciliyet duygusu yaratmadığınız sürece bu stratejiler pek işe yaramayabilir.

Aciliyet duygusunu ise FOMO (Kaybetme korkusu) kullanarak yapabilirsiniz. Örneğin; “Teklif bugün sona eriyor” gibi cümleler kullanarak müşterileri acele etmeye teşvik etmelisiniz.

6) Websitenizdeki ürünleri güncel tutun

Ürünleri güncel tutmak yalnızca daha fazla sayıda insanı mağazanıza çekmekle kalmaz, aynı zamanda bu insanları son trendlere ve alıcının tercihlerine göre ideal bir satın alma kararı vermeye ikna eder.

Ayrıca müşterilerin teslimat süresi hakkında herhangi bir şüphe duymaması için kullanacağınız kargo şirketini ve nakliye bilgilerini de güncel tutmalısınız.

Hedef kitleniz hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Bu nedenle ürün açıklamalarını alıcının tercihleri, ilgilendikleri markalar ve aradıkları özellikler ile güncel tutmalısınız.

7) Sosyal medya paylaşım butonları ekleyin

Websitenize sosyal medya butonları eklemek; ziyaretçileriniz Facebook ve Twitter gibi sosyal medya websitelerinde arkadaşları veya takipçileri için faydalı olabilecek ürünleri kolayca paylaşma seçeneği sunacaktır.

Müşterilerin yeni ürünler ve indirimler ile ilgili güncellemelere abone olabilmesi için websitenize bir e-posta aboneliği butonu eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Bu makalede “Satışa Katkı Sağlayacak 7 Pazarlama Stratejisi” konusuna değindik ve satışlarınızı artıracağına inandığımız pazarlama stratejilerini sunduk. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.