SEO ve PPC Karşılaştırması

0
Paylaşım
8
Görüntülenme

SEO ve PPC Karşılaştırması

SEO ve PPC iki farklı pazarlama stratejisidir. İkisinin de alanında avantajları ve dezavantajları vardır. Ancak artılarını ve eksilerini incelemeden önce, bu iki pazarlama stratejisinin ne olduğuna kısaca değinelim.

Bu makalede “SEO ve PPC Karşılaştırması” konusuna değineceğiz ve bu iki farklı pazarlama stratejisinin avantajlarıyla dezavantajlarını karşılaştıracağız.

SEO ve PPC Karşılaştırması

SEO Nedir?

SEO (arama motoru optimizasyonu), websiteyi oluşturduktan sonraki süreçte web sayfalarının organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlar.

SEO arama sonuçlarını iyileştiren tek strateji değildir, website sıralamalarını iyileştirmek için kullanılan bir stratejiler toplamasıdır.

Organik bir arama sonucu stratejisini başarılı bir şekilde uygulamak için teknik optimizasyonları tamamlamanıza, içeriklerinizi geliştirmenize ve web sayfaların içinde bağlantılar oluşturmanıza ihtiyaç vardır.

PPC Nedir?

PPC (tıklama başına ödeme), şirketlerin anahtar kelimelere teklif vererek arama sonuçlarının en üstüne çıkmalarını sağlayan bir reklam modelidir.

Google gibi arama motorlarında, reklam veren işletmeler ne kadar ödeme istediklerini belirtirler ve her kullanıcı başına reklamlarına tıklandığında ücret verirler.

Reklamlar, arama sonuçlarında organik listelemelerden önce görünür. Ancak bu, PPC’nin en iyi yöntem olduğunu göstermez. Kararınızı vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken avantajlar ve dezavantajlar listesini incelemenizde fayda var.

SEO ve PPC’ye Genel Bakış

Sadece yukarıdaki açıklamaları okuyarak bazı avantajları ve dezavantajları fark etmiş olabilirsiniz.

Organik listelemelerin üzerinde, arama sonuçlarının en üstünde ücretli reklamlar bulunur. Bu bir avantajdır. Fakat dezavantajı ise, her tıklamanın bir bedeli olmasıdır. SEO’da organik trafik tamamen ücretsiz gelir ve bunu ne kadar başarılı yaptığına göre değişiklik gösterir.

SEO Artıları

SEO, içerik oluşturmaya ve geri bağlantılar oluşturmaya başladığınızda başlarda yavaştır ve zordur. Ancak zamanla daha kola hale gelir ve sonuçlar iyileşir.

1) Uzun vadede daha tasarruflu

Tüm SEO’yu kendiniz hazırlarsanız, zamanınızdan ve birkaç ücretsiz SEO aracından başka bir şeye mâl olmaz. Sonuçlar iyileştikçe maliyetiniz çoğu zaman sabit kalacaktır.

SEO’da çoğu zaman şu maliyetleriniz olacaktır:

1.1) Teknik Denetimler

SEO uzmanlarını websitenizi denetlemesi ve bir geliştiricinin değişiklikleri uygulaması için ödeme yapmanız gerekebilir.

1.2) İçerik Yazma

Başarılı bir SEO stratejisinin gerekli parçalarından biri içerik yazmaktır. SEO işinde uzman yazarlar kiralamanız gerekebilir. Çoğu zaman bu ödemeniz de sabit kalacaktır.

2) Ziyaretçilerinizle doğrudan ilişki kurarsınız

Hedef kitlenizin okumaktan zevk aldığı konular etrafında yüksek kaliteli faydalı içerik oluşturursanız, güvenilir bir kaynak haline gelirsiniz. Ek olarak, yazdığınız her içerik SEO aracılığıyla websitenize trafik çekmenize yardımcı olur ve alanınızda rakiplerinizle rekabetinizi güçlendirir.

SEO Eksileri

1) Sonuçları görmek uzun zaman alabilir

Bir SEO stratejisine girişirken gerçekçi beklentiler içinde olmalısınız. Organik arama trafiğini artırmak birkaç ay, hatta yıllar alabilir.

Bunun nedeni, SEO’nun belirli “hedef anahtar kelimeler” için içerik oluşturmaya odaklanması ve yüksek kaliteli içerik oluşturan uzman kişilerle çalışıldığında bile zaman almasıdır.

2) Karışık ve zaman alıcı

SEO, ücretli arama göre biraz daha karışık ve zaman alıcıdır. PPC’nin de kendine göre karışıklıkları vardır, ancak ikisini karşılaştırdığımızda SEO’nun daha karmaşık olduğu söylenebilir.

2.1) Teknik SEO

Teknik SEO, arama motorlarının içeriğinizi okuması için websitenizin nasıl kurulduğuna odaklanır. Teknik SEO, websitenizi Google ve diğer arama motorları için daha kolay taranmasını sağlayacak “robots.txt”, başlık etiketleri, XML website haritaları, website hızı, yapılandırılmış veriler, dahili bağlantı ve tasarım öğelerini optimize etmeyi içermektedir.

PPC Artıları

1) Hızlı sonuçlar

SEO’dan farklı olarak PPC, stratejiyi uygulamaya başladığınız andan birkaç dakika içinde çalışmaya başlar. Reklamlarınız, hedef anahtar kelimeleriniz için neredeyse anında arama sonuçlarında görünecektir. Bu, olası satışları çok kısa süreler içinde almaya başlamanız anlamına gelir.

2) Ayrıntılı analiz

Tıklama başına ödeme reklamcılığı hızlı ve verimlidir. Birçok reklam platformu; ister telefon araması, ister olası satış veya satın alma olsun, sonuç başına tam olarak ne kadar ödediğinizi takip etmenize olanak tanır.

Müşterilerin doğrudan websitenizden ürün satın alabileceği bir e-ticaret işletmesi işletiyorsanız, daha da ayrıntılı izlemeleri görebilirsiniz.

PPC Eksileri

1) Para kazanmak için para harcamalısınız

PPC’ye yatırım yapmak için paranızın olması gerekir. Ayrıca tek ödemede bu işi tamamen halledemezsiniz. Stratejinizi optimize edene kadar ilk birkaç hafta, hatta birkaç ay boyunca kâra geçme garantiniz yoktur.

2) Maliyetler gittikçe artar

Stratejilerinizi ne kadar hassas düzenlerseniz düzenleyin, yine de maliyetlerinizde istikrarlı bir artış göreceksiniz. Rakipleriniz stratejilerini optimize edip tekliflerini artırdıkça, onlarla rekabet etmek için daha fazla ödeme yapmanız gerekecektir.

Bu makalede “SEO ve PPC Karşılaştırması” konusuna değindik ve iki farklı pazarlama stratejisinin artıları ve eksilerini aktardık. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.