Sosyal Kanıt ile Daha Fazla Müşteri Kazanın

0
Paylaşım
6
Görüntülenme

Sosyal Kanıt ile Daha Fazla Müşteri Kazanın

Sosyal medya ve inceleme websiteleri sayesinde işletmeniz hakkında fikri olan herkes bunu tüm dünyayla paylaşabilir. Bazen bu iyi bir şeyken, bazen ise işletmenizi karalayan bir şeydir. Sizinle iletişime geçen herkesin; websitenizde zaman geçiren insanların ya da bir ürününüzü satın alan birinin her zaman memnun olmasını bekleyemezsiniz.

Bu nedenle, bu görüşleri kendi elinize almalı ve websitenizde sosyal kanıt yayınlamalısınız. Bu kanıtlar hem olumlu hem de olumsuz olmalıdır. Bu sayede gerçek zamanlı olarak müşteri yorumlarına bağlı kalırken işletmenizin çevrim içi itibarı üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaksınız.

Bu makalede “Sosyal Kanıt ile Daha Fazla Müşteri Kazanın” konusunu işleyeceğiz ve sosyal kanıtın ne olduğuyla ilgili bilgi vereceğiz.

Sosyal Kanıt ile Daha Fazla Müşteri Kazanın

Sosyal Kanıt ile Daha Fazla Müşteri Kazanın

Sosyal kanıt, temelde bir kişinin bir şey hakkındaki görüşü üzerinde popüler görüşün hüküm sürdüğü andır. Sunduğunuz bir argümanın ne kadar ikna edici olduğu veya ürününüzün ne kadar çekici olduğu her zaman önemli değildir. Bazı tüketiciler için, sizin sözünüzden çok alıcının sözü daha önemlidir.

Çevrim içi pazarlamada görünüşlerin kelimelerden daha yüksek sesle konuştuğu zamanlar vardır. Websitenizin ziyaretçilerinin yapmak üzere oldukları seçimin doğru seçim olduğundan emin olmalarını istiyorsanız, sosyal kanıtlarına sunmalarına izin vermelisiniz. Bu bir ürün satın almak, üye olmak, başka bir hizmet veya abonelik için kaydolmak da olabilir. Sosyal kanıt, potansiyel müşterilere markanızın güvenilir olduğuna dair güvence verir.

1) Potansiyel Müşterileri Sayılarla Etkileyin

İşletmeniz veya websiteniz yeniyse, bu maddeyi henüz yapamayabilirsiniz. Ne kadar güvenilir bir şirket olduğunuzu gösteren sayılara odaklanmalısınız. Örneğin sayfanın bazı yerlerine şu sayıları sabitleyebilirsiniz:

• Bugüne kadar hizmet verdiğiniz müşteri sayısı

• Memnun müşteri sayısı

• Blogunuzun abone sayısı

2) Mevcut Durumunuzu Gösterin

Düzenli olarak güncellemek üzere mevcut istatistiklerinizi insanlarla paylaşmaktan çekinmeyin. Bu gerçek zamanlı durum göstergesinde ise şu maddeler olabilir:

• Bugün kaç müşteri bir ürün satın aldı

• Bugünün en çok okunan yazısı

• Ürünün bu haftaki paylaşılma sayısı

3) Müşterilerin Yorum Yapmasına İzin Verin

Websitenizin ürün envanterindeki incelemeleri ve derecelendirmeleri kabul etmesini sağlayabilirsiniz. Bu madde, bilinen en iyi sosyal kanıt biçimlerinden biridir. Ancak aynı zamanda, olumsuz geri bildirimler getirme potansiyeli en yüksek olduğu için son derece dikkatli olmanız gereken bir maddedir. Kendinizi aynı zamanda geliştirmenizi sağlar ve yapıcı eleştirileri dikkate alarak işletmenizi daha iyi yerlere taşıyabilirsiniz. Ayrıca diğer müşteriler, bu özgür yorumları gördükçe ürününüz hakkında daha fazla fikre sahip olacaktır.

4) Müşteri Referanslarını Kullanın

Bir müşteri, bir hizmet veya ürün satın alımından sonra size bir “teşekkür ederim” cümlesi gönderse bile bu büyük bir referanstır. Size sosyal medyadan yapılan her türlü övgü (yazılı veya videolu) inanılmaz derecede değerli bir sosyal kanıt biçimidir. Bu övgüleri websitenizde gösterebilirsiniz. Ayrıca, bu yorumların gerçek kişilerce yapıldığını kanıtlamak için kişinin rızası varsa isim ve fotoğraf da ekleyebilirsiniz.

5) Bir Ünlünün Onayını Almayı Deneyebilirsiniz

Yerel bir mağaza işletiyorsanız, yerel bir ünlüye bir destek karşılığında ürününüzü veya hizmetinizi ücretsiz olarak denemek isteyip istemeyeceğini sorabilirsiniz. Burada çıtayı yükseklere çıkarmaya gerek yoktur. Yerel bir ünlünün size destek vermesi demek, onu sevenlerin de bir ürün alacağı zaman sizi düşünmesi demektir.

6) Müşterileriniz Hakkında Övünün

Müşteri sayınız büyüdükçe, daha yüksek profilli müşteriler de gelecektir. Diğer potansiyel ticari müşterileri cezbetmek için bir markaya sahip, bir kitle tarafından tanınan şirket logolarını websitenizde gösterebilirsiniz.

7) Ortaklıklarınız Hakkında Övünün

Potansiyel bir müşterinin sizden satın almak istemesini sağlamak, duygularıyla başlar. Bu konuda güven ve sadakat aşılamak istiyorsanız ortaklarınızın logolarını sergilemeyi düşünebilirsiniz. Ortakların gerçek iş ortakları olmaları gerekmez. Kullandığınız güvenilir yazılım platformları da sizin ortaklarınız sayılırlar. Örneğin WordPress, cPanel, LiteSpeed logolarını websitenizde sergileyerek bu şirketlerle çalıştığınızı açıkça ilan edebilirsiniz.

8) Ödüllerinizi Sergileyin

Şirketiniz alanıyla ilgili herhangi bir ödül kazandıysa bunu sergilemelisiniz. Ya da ekibinizin, özellikle hedef kitlenizin çekici bulacağı özel bir sertifikası bulunuyorsa bu sertifikayı da sergileyebilirsiniz.

9) Medyaya Ulaşın

Şirketiniz, yöneticiniz, ürününüz veya hizmetiniz yakın tarihli saygın bir sosyal medya gönderisinde veya bir haber kaynağında vurgulandıysa bunu göstermekten çekinmeyin. Haber kaynağından veya saygın sosyal medya kuruluşundan bir logo ekleyerek ziyaretçilerinize bağlantı gönderin. Böylece insanlar, sizin yalnızca işinizi yapıyor olduğunuzu değil, büyümek istediğinizi ve dünyaya açılmak istediğinizi düşüneceklerdir.

Bu makalede “Sosyal Kanıt ile Daha Fazla Müşteri Kazanın” konusunu işledik ve sosyal kanıtın ne olduğuyla ilgili bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve sosyal kanıt hakkında kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.