Sosyal Medya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
Paylaşım
100
Görüntülenme

Sosyal Medya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnsanlar sosyal medya platformlarıyla etkileşime girdiğinde, insanların kullandığı platformların her birinde ne gibi değişikliklerin işe yarayacağı konusu merak edilir. İşletmelerin, sosyal medya pazarlamalarını verimli bir şekilde uygulayabilmek için sosyal medya platformlarında yapılan değişimlere ve oluşturulan trendlere dikkat etmeleri gerekir.

Bu makalede “Sosyal Medya Hakkında Bilmeniz Gerekenler” konusuna değineceğiz ve sosyal medya hakkında bilgi vereceğiz.

Sosyal Medya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1) Sosyal medya platformları işlevsellik açısından birbirine benzer

Bir sosyal medya platformu trend olan bir özellik yayınladığında, diğer sosyal medya platformları bu özelliği kendilerine göre uyarlayarak yayınlarlar.

Örneğin Hikayeler özelliği Snapchat platformu üzerinde ilgi gördüğünde Facebook, temelinde aynı olan özelliği hem Facebook’da hem de Instagram’da yayınladı.

Sosyal medya platformları, zaman geçtikçe benzersiz olmaya daha az önem veriyor. Benzersiz olmaya daha az önem vermekle beraber, insanların diğer sosyal medya platformlarında neden daha çok vakit geçirdiklerine odaklanıyorlar.

İşletmeler içinse bu, sosyal medya stratejinizi hedef kitlenizin her websitede kullandığı özelliklere göre uyarlanmasını sağlamak anlamına gelir. Pek çok kullanıcının, bir uygulamada zaten kullanabileceği “yeni” özelliği kullanma olasılığı daha düşüktür. Bu nedenle, popüler özellikleri kopyalamaya yönelik bir girişim yapmayı planlıyorsanız, başarısız olma ihtimaliniz yüksektir.

Bu yüzden hedef kitlenizin bulunduğu sosyal medya platformuyla nasıl etkileşime girmek istediğinizi denetlemek için her zaman vakit ayırmalısınız.

2) İçerik üreticileriyle çalışmak, önemli bir sosyal medya pazarlamasıdır

Sosyal medya platformlarında kitlenize ulaşmak çoğu küçük marka için büyük bir zorluktur. Bu nedenle, birçok şirketin kullanmaya başladığı en güçlü tercihlerden biri, içerik üreticisi pazarlamasıdır. Bulunduğunuz ortam daha rekabetçi hâle geldikçe ve daha fazla marka sosyal medyada içerik üreticileriyle çalışmaya başladıkça bu pazarlamaya olan ilgi de artacaktır.

Markalar içerik üreticisi pazarlamasıyla çoğu zaman başarılı olurlar. 2017 yılında yapılan bir ankete göre, içerik üreticisi pazarlamasını kullanan markaların %94’ünün bu pazarlamayı verimli bulduğu ortaya çıkmıştır.

İçerik üreticileriyle çalışmak, hedef kitlenizin daha büyük bir kısmına ulaşmanızda size yardımcı olur ve birlikte çalıştığınız içerik üreticiye zaten güvenen ve onu seven herkes, markanızı ve ürünlerinizi beğendikleri içerik üreticileriyle ilişkilendirir. İçerik üreticilerinin sahip olduğu güvenilirlik ve sempati, markanıza yeni insanlar bile getirebilir.

3) Mesajlaşma platformları, sosyal medya pazarlama stratejisinin büyük bir parçasıdır

Halihazırda ana sosyal medya websitelerinde çok sayıda insan vardır. Ancak günümüzde her gün mesajlaşma uygulamalarını kullanan daha fazla insan vardır. Müşterilerinizin çoğu Messenger, WhatsApp ve Skype gibi platformlarda sosyal medya websitelerinde harcadığı vakitlerden daha fazla vakit harcarlar. Dünyanın en büyük uygulamalarından biri, Çin’de yaklaşık 1 milyar kullanıcıyla WeChat’tir.

Bu uygulamalar birçok pazarlamacı için kullanılmayan bir fırsattır. Şirketler mesajlaşma uygulamaları içinde çalışan sohbet uygulamaları geliştirdikçe ve hedeflenen kullanıcılara gösterilen reklamlar veya sponsorlu mesajlar satın aldıkça mesajlaşma platformlarının önemi de artacaktır. Sosyal medya pazarlamasında ana amaç; hedef kitlenizin en çok vakit geçirdiği yerlerde var olmaktır ve internetin büyük bir çoğunluğu mesajlaşma uygulamalarını kullanır.

4) Facebook’un reklam politikası değişmedikçe sosyal medya etkisini artıracaktır

Facebook’un algoritmasında marka sayfalarının platformdaki erişimini azalan değişiklikler yapmasından itibaren birkaç yıl geçti. Pazarlamacılar bundan şikayet etse de bu değişiklikler karşısında dünyanın en büyük sosyal medya platformlarında nasıl ilgi çekeceklerini de araştırıyorlar.

Facebook, markalardan ve medya şirketlerinden gelen içeriğin artık websitedeki insanlara ulaşmada daha zorlayıcı olacağını açıkça bildiren bir duyuru yayınladı. Genel içeriğe oranla arkadaşlardan ve aile üyelerinden gelen geri bildirimlere öncelik vermek için algoritmasında ince ayarlar yaptı.

Facebook, uyguladığı her politikaya rağmen hala açık ara en popüler sosyal medya platformudur. Bu nedenle markalar Facebook’ta varlıklarını sürdürmeye devam edeceklerdir. Fakat diğer sosyal medya platformlarının Facebook’un bu politikasına karşın yanıtını beklemek üzere daha fazla zaman ve bütçe ayıracağı günleri beklemelisiniz.

Son olarak;

Sosyal medya dünyasında önümüzdeki günlerde mutlaka sürprizler olacaktır. Her zaman olduğu gibi işletmeler, dikkat etmesi gereken sosyal medya özelliklerini takip etmelidir. Fakat her şeyden önce, hedef kitlenizin çoğunlukla nerede vakit geçirdiğine ve hangi sosyal medya platformlarına ilgi duyduğuna dikkat etmelisiniz. Sosyal medya trendleri bir yana, en iyi sosyal medya stratejisi her zaman kendi şirketinize ve müşterilerinize özel tasarlanmış olandır. Bu yüzden şirketinizin gidişatını ve hedef kitlenizin odağını harmanlayarak kendinize özel pazarlama stratejileri oluşturmalısınız.

Bu makalede “Sosyal Medya Hakkında Bilmeniz Gerekenler” konusuna değindik ve sosyal medya pazarlaması hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.