Sosyal Medya Hikayeleri Neden Kullanılmalı?

0
Paylaşım
5
Görüntülenme

Sosyal Medya Hikayeleri Neden Kullanılmalı?

Facebook ve Instagram’ın sahip olduğu Stories (Hikayeler) özelliğini duymuşsunuzdur. Tüm kullanıcıların uygulamaya giriş yaptığında üst tarafında görünen kısa fotoğraf ve video görüntüleri barındırılmaktadır. Bu hikaye teknolojisinin tüm sosyal medya fenomenlerine yararı olduğu gibi doğru kullanıldığı zaman işletmelere de oldukça yararlıdır.

Bu makalede “Sosyal Medya Hikayeleri Neden Kullanılmalı?” konusuna değineceğiz ve sosyal medya platformlarının çıkartmış olduğu hikaye teknolojisi hakkında bilgi vereceğiz.

Sosyal Medya Hikayeleri Neden Kullanılmalı?

İşletmeniz için sosyal medya hikayelerini kullanmanız gerektiğini düşündüğümüz birkaç maddeyi aşağıda yazdık:

1) Hikayeleriniz takipçilerinizin her gün kontrol ettiği bir ekranda görüntülenir

Herhangi bir Instagram veya Facebook gönderisi attığınızda, bu gönderilerin diğer kullanıcıların önüne düşmesi algoritmaya bağlıdır. Siz yeni içerik yayınladıkça gönderileriniz insanların görme olasılığının daha düşük olduğu yerlerde daha da aşağılara doğru hareket eder.

Bu nedenle bu gibi platformlarda hikayeleri kullanmanızın en önemli nedeni, hikayelerin mevcut oldukları süre boyunca otomatik olarak kullanıcıların ana sayfa özet akışlarının en üstünde görünmesidir.

Ayrıca sadece bir Instagram veya Facebook hikayesi oluşturarak fazladan bir ödeme yapmak zorunda kalmadan optimize edilmiş bir reklam vermiş de olabilirsiniz.

Instagram için hhikayelerinizi öne çıkanlar bölümüne ekleyerek süreleri dolduktan sonra bile görünür tutabilirsiniz. Bu hikayeler profil sayfanızın en üstünde, profil resminizin hemen altında yer alacaklar.

2) Hikayelerinizi takipçilerinizin merak ettikleri ile doldurabilirsiniz

Güvenli bir sosyal ilişki kurmanın yolu olarak takipçilerinizin merak ettiklerinizi hikayelerinizde yayınlayabilirsiniz. Bu işletmenizdeki bir sunucu odası veya ürünlerinizi nasıl hazırladığınızı gösteren bir video olabilir. Müşterilerinize sizi takip etmedikleri zaman göremeyecekleri bir şey göstermek, işletmenize ilgi çekebilir.

3) Hikayelerinizi insanların sizinle iletişim kurması için kullanabilirsiniz

Takipçileriniz hikayelerinizi akışlarının en üstünde gördüklerinde sizinle iletişime geçme gereksinimi duyabilirler. Bu hikayeleri kullanarak ürünlerinizi ve hizmetlerinizi pazarlamak için bir strateji geliştirebilirsiniz.

Instagram kullanan insanların çoğu, gönderilerle girdikleri etkileşimden çok hikayelerle etkileşime girerler. Bu etkileşimlerden birini örnek vermek gerekirse anketlere daha fazla yanıt verilmesi sayılabilir.

4) Hikayeleriniz websitenize gelen tıklama oranlarını artırabilir

İnsanlar hikayelere ilgi göstererek daha fazlasını öğrenmek isterler. Hikaye içeriği oluştururken ilgi çekici bir konu hakkında bahsedin ve insanları websitenize yönlendirin. Emin olun websitenizdeki trafik artışı ve tıklanma oranları oldukça artış gösterecektir. Tabii bunun olabilmesi için önce işletme profilinizde yeteri kadar takipçiniz ve yeteri kadar etkileşiminiz bulunması gerekiyor.

Takipçi sayınızı artırdıkça tıklamalarınızı artırabilecek daha fazla özelliğin kilidini açmayı deneyebilirsiniz. Örneğin Instagram için, 5.000 takipçiye ulaştığınızda standart bir Instagram gönderisinde yapamayacağınız bağlantı ekleme özelliğini hikayelerinize ekleyebilirsiniz.

10.000 takipçide ise hikayelerde yukarı kaydırma özelliğini hikayelerinize ekleyebilirsiniz. Bu sayede takipçileriniz doğrudan eklediğiniz bağlantıya ulaşabilirler.

5) Hikayeler minimum bütçeyle ses ve video pazarlaması sunar

Çoğu tanıtım videosu, ürün portföyü ve podcast’in aksine; hikayeler ile düşük kaliteli üretim materyalleriyle bile başarılı olunabilir. Hikayeler teknolojisinin ana fikri telefon ile çekilen bir görüntünün sunulmasıdır. Bu yüzden bir grafik tasarımcıya veya video yapımcısına yatırım yapmanıza gerek kalmaz. Tabii bunları yapabilecek bütçeye sahipseniz ve bunları hikayelerde pazarlarsanız çok daha iyi verim alabilirsiniz.

Hikayelerde neler yapılmalı?

1) Hikayelerinizi kısa tutun

Hikayeler 15 saniye ile sınırlı olduğundan 15 saniyeye sığacak kadar kısaltarak bir pazarlama videosu hazırlamalısınız. Ya da videoyu hazırladıktan sonra 15 saniyelik anlamlı kısımlara bölerek ayrı sayfalar olarak şekilde yayınlayabilirsiniz.

2) Birden fazla medya içeriği paylaşın

Hikayelerinizde video ve hareketsiz görüntüleri karıştırarak eşleştirin. Her bir hikayede birkaç medya kullanarak görüntülenmeleri artırabilirsiniz. Ayrıca hikayelerinizin sıkıcı olmamasını sağlamanıza yardımcı olur.

3) Hikayelerinizi dikey hazırlayın

Instagram ve Facebook gönderilerinin kare biçimleri vardır. Hikayeler ise telefon ekranlarını dolduracak şekilde dikey biçimde gönderilir. Hikayelerinizde barındıracağınız videoların, fotoğrafların ve diğer medya biçimlerinin dikey şekilde hazırlanması gerekiyor. Aksi halde görüntüleriniz kalitesiz görünecektir ve göze hitap etmeyecektir.

4) Hikayelerinizi markalaştırarak pazarlayın

Markalaşma her zaman ve her yerde önemlidir. Bulunduğunuz her sosyal platformda marka bilinciyle profesyonelce davranmalısınız. Hikayelerde diğer yazı tiplerini ve renkleri tercih etmek yerine markanızın veya logonuzun renklerini ve yazı tiplerini tercih etmeniz verimi artıracaktır. Bunu yapmak için ücretsiz gönderi hazırlama platformlarını kullanarak markanıza uygun gönderiler hazırlayabilirsiniz.

Bu makalede “Sosyal Medya Hikayeleri Neden Kullanılmalı? konusuna değindik ve sosyal medya hikayelerinin öneminden bahsettik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.