Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmanın 10 Yolu

0
Paylaşım
4
Görüntülenme

Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmanın 10 Yolu

Sürekli değişen sosyal medya ortamında değişmeyen sosyal medya stratejinizle geride kalabilirsiniz. Yeni güncellemeler, özellikler ve website akımları; herhangi bir işletme sahibinin işi arasında uğraşamayacağı şeyler gibi görünebilir. Sosyal medya trendlerini kaçırmamanın yolları vardır. Sosyal medya stratejinizi güncelleyerek sosyal medyanın zirvesinde kalmaya devam etmelisiniz.

Bu makalede “Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmanın 10 Yolu” konusuna değineceğiz ve sosyal medyaya uyum sağlamanın yollarını aktaracağız.

Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmanın 10 Yolu

1) Yeni Trendleri Takip Edin

Mobil internetteki gezinme istatistikleri, insanların interneti nasıl kullandıkları ve en çok neye ilgili oldukları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Örneğin Meta şirketi (eski adıyla Facebook), 2012 yılında yalnızca mobil cihazlara yönelik bir reklam programı bile başlatmıştır. Bu, mobil reklam stratejisini kullanmayı bilen bir şirket için çok kazançlı olabilecek bir yatırımdır. Sosyal medya, teknolojideki trendlere uyum sağlama eğiliminde olduğundan bu trendlere sosyal medya stratejinizin de uyum sağlaması gerekir.

2) Güncellemeleri Unutmayın

Sosyal medyadaki büyük şirketleri takip ederek en çok neye ilgili davrandıklarını analiz edin. Bu şirketlerin ilgili olduğu konuları bularak sosyal medya stratejinizi bu konuda güncellemeyi ihmal etmeyin. Sizi ilgilendirmeyen bir konu olsa bile, sosyal medya çok büyük bir ortamdır ve her türden kitlenin sizi öğrenmesi yararınıza olacaktır.

3) Sosyal Medyayı Amacı Doğrultusunda Kullanın

Bazı küçük işletmeler, sosyal medyayı yalnızca sosyal medyada varlığını korumak için kullanır. Ancak çoğu durumda bu yanlış bir tercihtir. Müşteri hizmetleri konusunda şirketinizi geliştirmek istiyorsanız ya da yeni bir şubenizin konumunu insanlara bildirmek istiyorsanız sosyal medya buna yardımcı olabilir. Sosyal medyayı müşterilerinizle bir iletişim aracı olarak kullanmalısınız. Ancak bu aşamaya geçmeden önce sosyal medyayı ne amaçla kullanmak istediğinizi bilmelisiniz.

4) Farklı Sosyal Medya Platformlarında da Yer Alın

İşletme olarak sadece Facebook ve Twitter’da var olmak yetmez, potansiyel müşterilerle bağlantı kurabilmek için yeni fırsatları kaçırmamalısınız. Pinterest, YouTube, Instagram gibi websiteler uygulamalar da her gün on milyonlarca trafik almaktadır. En çok kullanılan sosyal medyaları tespit ederek sosyal varlığınızı bu sosyal medya platformlarında da sürdürmelisiniz. Sosyal medya faaliyetleriniz yalnızca iki sosyal medya platformu ile sınırlıysa, erişmek istediğiniz insan sayısı da o ölçüde azalacaktır.

5) Takipçilerinizle Etkileşime Girin

İnsanların fikrine ihtiyaç duyduğunuz bir içerik yayınladıysanız bunu gerçekten dikkate almalısınız. Kanallarınız aracılığıyla sevenleriniz ve potansiyel müşterilinizle iletişim kurmak önemlidir. Geri bildirim almak, şikâyet almak ve öneri almak gibi önemli dönüşleri kaçırmamalısınız. Takipçilerinizle etkileşime girmekten kaçınmadan, dertlerine çözüm bulmalısınız.

6) Sosyal Medyaya Rahatsızlık Vermeden Varlığınızı Koruyun

İnternette ticaret yapma çağı gittikçe büyüyor. Bugünün interneti, her şeyden çok konuşma, bilgi aktarımı ve alışveriş için kullanılıyor. Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız son birkaç gönderiyi gözden geçerek yeni paylaşımlar yapın. Spam yapmaktan kaçının. İşletmenizi bir bot hesap olarak algılayabilecek her türden davranıştan kaçınarak varlığınızı korumalısınız. Ayrıca sürekli reklam vermekten de kaçınmalısınız. Bir işletme hesabından aynı reklamı birden fazla kez yayınlarsanız, bu da takipçi kaybetmenize neden olacaktır.

7) Etkileşimi Yönetin

İşletmenize güzel yorumlar gelebileceği gibi saldıran içerikli ya da spam içerikli yorumlar da gelecektir. Bunların kontrolünü ele almalısınız. İşletmenizin sosyal medya hesabıyla kimse ilgilenmiyormuş gibi gözükmemesi için bu gibi yorumları dikkate alarak cevaplandırabilirsiniz. Spam içerikli yorumları ise gönderinizden kaldırmayı deneyebilirsiniz. Aynı şekilde işletmenizin gelen kutusundaki mesajlara belli bir davranış şekli ile yaklaşın. Ziyaretçiler ve potansiyel müşterileri kazanmak için yazım kurallarına dikkat ederek, aktarmak istediğinizi profesyonel bir dille aktarın.

8) Varlığınızı Abartmayın

Sosyal medyadaki varlığınızı sürdürmek için vakit harcasanız da bu varlığı abartmayın. Sık güncellemeler ve duyurular paylaşmayın. Bu yalnızca işletmenizin kurumsal imajına zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda takipçi kaybetmenize neden olur. Yalnızca önemli duyuruları ya da müşterilerinize faydası olabileceğini düşündüğünüz gönderiler paylaşmalısınız.

9) Özgün Olun

Kitlenize aktarabileceğiniz orijinal mesajları aktarın. Diğer işletmelerle aynı dili kullanmamaya özen göstererek aynı cümleleri kullanmaktan kaçının. Kitlenize karşı belli bir davranış şekli geliştirerek bu davranış şeklini korumaya özen gösterin. Sosyal medyada özgün olmak çok önemlidir, sosyal medyada bir işletmenin ön plana çıkması için gerekli olan en önemli adımlardan biridir.

10) Kötü Yorumlara Karşı Profesyonelliğinizi Kaybetmeyin

İşletmenizdeki gönderilere gelen kötü yorumlarda profesyonelliğinizi kaybetmeyin. Sorunun ne olduğunu anlamak istediğinizi ve bunu çözmek için elinizden geleni yapmak istediğinizi belirtin. Bu sayede hem kızgın müşterilere yumuşak yaklaşmış olursunuz hem de kendinizi her konuda geliştirmek istediğinizi gören potansiyel müşterileri tarafınıza çekmiş olursunuz. Aynı zamanda yapıcı eleştirileri ciddiye alarak sorun gördüğünüz kısımları düzeltmeye çalışın.

Bu makalede “Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmanın 10 Yolu” konusuna değindik ve işletmelerin sosyal medyadaki varlığı hakkında ipucu verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.