SSL Sertifikaları Nedir?

0
Paylaşım
16
Görüntülenme

SSL Sertifikaları Nedir?

SSL İngilizce açılımıyla Secure Sockets Layer sertifikaları olarak adlandırılmaktadır. Türkçe anlamı ise güvenli yuva katmanlarıdır. Burada kastedilen güvenli yuva bir web sitesidir. Güvenli yuvanın katmanları ise web sitesindeki veri akışını sağlayan kanallardır. SSL sertifikaları öncelikle web sitelerinin adreslerini kontrol eder ve doğruluğunu inceler. Daha sonra sitede bulunan iki nokta arasında şifreli kanallar ile veri akışını sağlar. Bu veri akışının şifreli kanallar üzerinden yapılması oldukça önemlidir. Aksi takdirde bu bir güvenlik zafiyetine sebep olabilir. SSL sertifikaları maalesef tek başına bir web sitesinin ya da internet portalının güvenliğini sağlayabilecek altyapıya sahip değildir. Ancak şifreli kanallar ile güvenli bir şekilde veri iletilmesini sağlar.

SSL sertifikaları veri akışını sağlamak amacıyla sunucularda kullanılır. Her bir SSL sertifikası kullanıldığı sunucuya gönderilen bilgilerin şifrelenmesinden sorumludur. SSL sertifikaları ile şifrelendirilen bilgiler dijital sertifikalara dönüşür. Ve bu sertifikalar şifreleme anahtarı olmadığı sürece asla okunamaz. Bu yüzden SSL sertifikalarını web siteleri için birer kapı ve ya dolap şifresi olarak düşünebiliriz. Doğru şifreyi bilmeyen hiç kimse bu teknolojiye zarar veremez ya da bilgi hırsızlığı yapamaz. Özellikle büyük firmalara ve kuruluşlara ait web sitelerinde SSL sertifikaları kullanılarak güvenlik önlemleri alınabilir. Çünkü SSL sertifikalarına sahip tüm web sitesi kullanıcıları internet ortamında güvenli bir kullanım alanına erişecektir.

Odeaweb’in SSL Sertifikaları İçin Sunduğu Avantajlar

 • Odeaweb 7/24 aktif teknik destek ekibiyle tüm kullanıcılarına anında SSL teslimatı yapabilmektedir.
 • Ücretiz kurulum imkânı sunar.
 • Diğer tüm hosting sağlayıcılarına göre en uygun fiyat aralıklarını sunar.
 • Odeaweb’in sunduğu tüm SSL sertifikaları tüm mobil cihazlarla uyumluluk gösterir.
 • Modern ara yüzü ile hem kurumsal hem de kurumsal olmayan bir çok farklı çözüm sunar.
 • %100 Seo uyumlu kaynaklar kullanır.

SSL Sertifikalarının Genel Özellikleri

Web sitelerinin ve bu siteleri ziyaret eden müşterilerinin güvenliğini sağlamak isteyen tüm kişi ve kurumlar SSL sertifikalarına sahip olabilir. Şüphesiz SSL sertifikaları markaların güvenilirliğini arttırmak için en doğru tercih olacaktır. Odeaweb’in sunduğu SSL sertifika hizmetinin genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • SSL sertifikaları ile hem web sitenizin hem de ziyaretçilerinizin hem de markanızın verilerini güvende tutabilir, müşteri memnuniyet oranınızı ve marka itibarınızı aynı anda artırabilirsiniz.
 • Tüm SSL sertifikaları mobil cihazlarla uyumlu çalışabilmektedir.
 • Jet hızında kurulum imkânı sunar. Bu sayede web sitelerinin beklemesine ve ya vakit kaybetmesine gerek kalmaz.
 • SSL sertifikaları tüm veri alışverişini güçlü şifreleme teknolojisi ile güvence altına alır.
 • Müşterilere ait üyelik ve kredi kartı bilgilerinin çalınmasını engeller.
 • Daha fazla mutlu müşteri için anında teslimat hizmeti sunulur.
 • 7/24 ücretsiz teknik destek hizmeti verilir.

SSL Sertifikasının Avantajları Nelerdir?

Birçok farklı SSL sertifika çeşidi bulunur. Ancak ne çeşit olursa olsun SSL sertifikaları verilerin üçüncü kişiler tarafından çalınmasını ya da ele geçirilmesini engeller. Tüm SSL sertifika çeşitleri ihtiyaç halinde web sitelerindeki veri akışını şifreler ve erişime kapalı hale getirir. Böylece tüm veriler güvence altına alınmış olur.  Hem müşteriler hem de web sitesi sahipleri herhangi bir saldırıya mahuruz kalmadan internet ortamında bilgi paylaşımı yapabilir.  Tüketicilerin alışveriş yapmadan önce kullanıldıkları web sitelerinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığı kontrol etmesi oldukça önemlidir. SSL sertifikasına sahip olmayan web sitelerinden alışveriş yapılmamalı ve bilgi girişi gerçekleştirilmemelidir. Kredi kartı ve kimlik bilgisi gibi önemli verilerin üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi büyük problemlere neden olabilir. Bu nedenle tüketicilerin mutlaka bu konuda bilinçlendirilmesi gerekir. 

SSL sertifikasını kullanan web siteleri hem verilerinin güvenliğini sağlar hem de arama motorlarında önerilen güvenli siteler arasına girer. Arama motorlarında üst sıralara taşınmak marka itibarını ziyaretçi sayısını ve dolaylı olarak satış miktarını artırır. Bu nedenle kullanımı büyük, küçük tüm işletmeler için oldukça avantajlıdır.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

SSL sertifikaları yükleme işlemi sırasında web sitelerinin korunmasını ve güvenli veri akışını sağlar. Genel olarak web sitelerinin tüm verilerini şifreleyerek korur. Bunun için ilk olarak sahip olduğu şifreleme sistemi ile bir güvenlik kalkanı yaratır. Bu kalkan her tür saldırıya karşı bir duvar görevi görür. Tüm saldırılar bu duvardan geri püskürtülecektir. Mevcut verilerinin çalınma tehlikesini ortadan kaldırmak isteyen tüm web sitesi sahipleri SSL sertifikası kullanmalıdır. Çünkü yalnızca SSL sertifikası kullanılarak hem web sitesi hem de müşteri güvenliği sağlanabilir.

Bir web sitesine kaydedilen tüm veriler şifrelenmelidir. Açık bir şekilde depolanan veriler internet korsanlarına açık kapı bırakmaktadır. Bu nedenle veriler sunuculara şifre halinde gönderilmeli ve doğru şifre okuyucuları ile açılmalıdır. Özellikle satın alma işlemi için kredi kartı bilgilerinin sıklıkla paylaşıldığı e-ticaret platformlarında SSL sertifikası mutlaka kullanılmalıdır.  SSL sertifikası kullanmayan web sitesi sahipleri müşterilerinin bilgilerini tehlikeye atmış olur. Bu da müşteri memnuniyetinin ve ziyaretçi sayısının düşmesine neden olur. Sonuç olarak söz konusu web sitesinin satışları bu durumdan son derece olumsuz etkilenecektir.

SSL Sertifikası Fiyatları Ne Kadar?

Kaliteli hizmet ve uygun fiyat garantisi sunan Odeaweb SSL sertifikaları için birçok alternatife sahiptir. Bu alternatiflerin fiyatları subdomain desteği olup olmamasına göre değişir. Ayrıca SSL sertifikasının adı ve markası da fiyatların değişmesine neden olabilir. Marka tercihinize göre ödeyeceğiniz toplam fiyat artabileceği gibi azaladabilir.  Fiyat aralıklarının genişlemesi web sitesi sahiplerine birçok seçim şansı sunmaktadır. Siz de Odeaweb’in sunduğu bu geniş fiyat aralıklarına göz atabilirsiniz. Unutmayın ki fiyatı ne olursa olsun web sitenizde SSL sertifikası kullanmanın avantajlarına baktığınızda ödeyeceğiniz miktarının oldukça düşük kaldığını fark edeceksiniz.

SSL Sertifika Çeşitleri Nelerdir?

1-Web sitelerinin sunucuları için kullanılan SSL sertifikaları

2- E mail adreslerinin sunucuları için kullanılan SSL sertifikaları

3- Programlama ve kod yazma için kullanılan SSL sertifikaları

4- Kod imzalamak için kullanılan SSL sertifikaları

5- E posta ve kimlik doğrulama için kullanılan SSL sertifikaları

gibi farklı amaçlarla kullanılan birçok SSL sertifika çeşidinden bahsedebiliriz. Tüm SSL sertifika çeşitlerinin ortak özelliği mevcut şifreleme sistemi ile dijital ortamdaki bilgileri koruyabilmesidir.  

Odeaweb SSL Sertifika Paketleri

Odeaweb’in müşterilerinin hizmetine sunduğu 3 farklı SSL sertifika markası bulunur. Bu markalar sırasıyla GoGetSSL, RapıdSSL ve SectigoSSL’dir. GoGet marka 3 farklı SSL sertifika paketi vardır. Bu paketlerden ilkinin adı GoGetSSL Domain’dir. Bu pakette subdomain desteği verilmemekle birlikte anında kurulum özelliği ve 2048 BİT sadece 64,99 TL ye sunulur. GoGetSSL marka Wildcard SSL paketinde ise hem anında kurulum hem de subdomain desteği bulunur. Fiyatı da sadece 499,99 TL‘dir. Ancak 1 2 hafta içerisinde kurulabilen ve subdomain desteği bulunmayan GoGetSSL marka Business Trust paketi ise gerekli evraklar sağlandıktan sonra 799,99 TL’den satışa sunulmaktadır.

Odeaweb’in zengin ara yüzünde Sectigo marka 3 farklı SSL sertifika paketi de bulunur. Bu paketlerin fiyatı 79,99 TL ile 99,99 TL arsında değişmektedir. Fiyatlar gerekli evrakların sayısına, anında kurulum özelliğine ve subdomain desteğinin sağlanıp sağlanmamasına göre değişiklik göstermektedir. GoGetSSL ve SectigoSSL markalarının yanında 2 adette RapıdSSL marka sertifika paketi bulunur. RapidSSL Standart paketinde subdomain desteği bulunmaz ve 199,99 TL’dir. Anında kurulum sağlanan, 2048 BİT ikinci RapidSSL Wildcard paketi ise 1199,99 TL’dir.

SSL Sertifikası Nasıl Kurulur?

Odeaweb’den satın alınan ve evrak gerektirmeyen tüm SSL sertifikaları otomatik kurulum özelliğine sahiptir. Bu sayede satın aldığınız SSL sertifikasının kurulumu jet hızında gerçekleştirilir ve kullanımınıza sunulur. Evrak gerektiren SSL sertifikalarının kurulumu ise 1 2 haftayı bulabilir. Ancak kullanıma hazır hale getirilen evrak gerektiren ve gerektirmeyen sertifikaları kullanmaya başlamadan önce beklemeniz gerekmez. Siz de Odeaweb’in zengin paket seçeneklerinden birini tercih ederek bekleme süresinden kurtulabilir, hızlı ve otomatik kurulum avantajlarından yararlanabilirsiniz.

ÖnerilenYazılar

No Content Available
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.