Twitter Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
Paylaşım
3
Görüntülenme

Twitter Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Twitter sayesinde düzenli olarak haber alınıyor, platform içinde arkadaşlıklar başlıyor. Markalardan da Twitter’da aktif bir varlığa sahip olması ve insanların platformda gönderdiği mesajlara hızlı yanıt vermeleri bekleniyor.

Twitter artık çoğu işletme için isteğe bağlı değildir. Ancak bu platformda varlık göstermek zorunlu görünse de platformda gerçek bir etkileşim elde edebilmek birçok işletme için zor bir iş olabilir.

Bu makalede “Twitter Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler” konusuna değineceğiz ve Twitter reklamcılığı hakkında bilgi vereceğiz.

Twitter Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Twitter’ın yarısından fazlası yılda 50.000 dolardan fazla kazanan 328 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunur. Twitter, kullanıcıların %66’sından fazlasının gezinirken yeni bir küçük veya orta ölçekli işletme keşfettiğini ve %69’unun websitede gördükleri bir şey nedeniyle satın almaya karar verdiğini iddia etmektedir.

Markalarla etkileşime girmeye hazır, bulunulan sektörle ilgili bir kitleye ek olarak Twitter, diğer çevrim içi reklam platformlarından daha az rekabet sunar. Facebook’ta reklam veren 2 milyon işletme ve Google’da reklam veren 4 milyon işletme yerine Twitter’da sadece ortalama 60.000 reklam veren işletme bulunur. Ayrıca genel olarak daha az reklam gösterdikleri ve reklamlar Twitter akışına diğer platformlara göre daha sorunsuz bir şekilde uyum sağladığı için, reklama tıklama oranları Facebook’taki reklamlardan daha yüksektir.

Tüm bu veriler işletmenizin Twitter’da varlık göstermesini yeterli hâle getiriyorsa fakat vereceğiniz reklam bütçesinin buna değip değmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Twitter, reklamlı tweetleri organik tweetlerin iki katı oranında gönderiyor.

Bir seferde bir tweet gönderirken paylaştığınız her mesaj, insanların çevrim içi oldukları anda yoğun mesaj akışına göre görüntülemesine bağlıdır. Ücretli reklamlar, potansiyel müşterileriniz çevrim içi olduğunda içinde olmak istediğiniz akışlarda gerçekten görünme konusunda daha fazla garanti sağlar.

Reklamlarınızın bir parçası olarak ekleyebileceğiniz olası satış yaratma stratejileri, kullanıcıların size iletişim bilgilerini vermelerini son derece kolaylaştırır. Bu sayede potansiyel müşterilerin sizinle etkileşime girme adımını atması çok daha olasıdır.

Twitter Reklam Türleri

Twitter’da kullanmayı seçebileceğiniz üç ana reklam türü bulunmaktadır.

1) Tanıtım Hesapları

Takipçi sayınızı artırmak işletmeniz için önemli bir hedefse, bu hedefinize faydası olması için tanıtım hesaplarını kullanabilirsiniz.

Bu reklamlar sayesinde profiliniz, kullanıcıların ana Twitter sayfasında oldukları her zaman sağ üst ekranda kolayca görülebilen önerilen hesaplar listesine yerleştirilir. Genelde, tanıtılan hesaplar diğer hesapların yanında görünür ve Twitter, kullanıcının verilerine göre bu hesapları kullanıcıya önerir.

Bu bağlamda Twitter, insanların %85’inin tanıtılan hesapların takip etmek istedikleri yeni işletmeleri keşfetmelerine yardımcı olduğunu tespit etti. Organik tweetlerinizi gören ve sektörünüzle ilgili kişilerin sayısını hızlı bir şekilde artırmak istiyorsanız, tanıtım hesapları ulaşmak istediğiniz kişilerin önüne çıkmanızı sağlayacaktır.

2) Tanıtımlı Tweetler

Twitter’ı ilk açtığınızda odağınızın verilmesi gereken yer ana akış ekranıdır. Bu ekran, tanıtımlı tweetleri değerli kılan bir reklam seçeneği haline getirir.

Tanıtımlı tweetler, diğer tweetlerin ortasında görünür ve gözden kaçması zordur. Twitter kullanıcıları; beğenerek, yanıtlayarak veya yeniden tweetleyerek tanıtılan tweet’lerle ve diğer tweet’lerle etkileşime girebilir.

Bir kullanıcının tweetinizi görebilmesi için sizi takip etme zorunluluğu yoktur. Bu nedenle Twitter’da normalde kaçırabileceğiniz bir hedef kitleye kolayca ulaşma şansınız vardır.

3) Tanıtımlı Trendler

Twitter sayfasının sol tarafında, kullanıcının bulunduğu coğrafi bölge için trend olan konuları içeren bir kutu görebilirsiniz.

Tanıtılan trendli bir reklam satın alırsanız, seçtiğiniz trend yanında “Sponsorlu” ibaresi altında bu listede görüntülenmeye başlar. Kullanıcılar, oluşturduğunuz sponsorlu trendin ne olduğunu merak ederse içeriğine tıklarlar ve tanıtımlı trende katılabilirler.

Twitter’da Hedefleme Seçenekleri

Twitter’da ücretli reklamcılığın en büyük avantajlarından biri, reklamlarınızda en çok ulaşmak istediğiniz belirli bir kitleyi seçebilmenizdir. Twitter bu konuda aşağıdakileri içeren hedefleme seçenekleri sunmaktadır.

  • Dil seçme
  • Coğrafi konum seçme
  • İlgi alanı seçme
  • Cihaz türü seçme
  • Davranış seçme
  • Anahtar kelime seçme
  • Özel belirlenmiş kitle seçme

Dijital pazarlamacıların reklamları umursayacakları pek belli olmayan kişilere dağıtması için geçerli bir neden yoktur. Bu yüzden Twitter’ın hedefleme seçenekleri, oluşturduğunuz reklamlar ve tanıtımını yaptığınız ürünler için doğru kişilere ulaştığınızdan emin olmanızı sağlamak üzere geliştirilmiştir.

Son olarak;

Günümüzde markalar çoğunlukla Twitter’da olmak zorundadır. Ancak bu platformda ücretli reklamların sizin için doğru olup olmadığı hedeflerinize göre değişiklik gösterebilir. Platformda geçirdiğiniz zamanı daha da ileriye taşıyarak takipçi sayınızı ve sahip olduğunuz etkileşim miktarını artırmak istiyorsanız, bu konuda biraz bütçe ayırmak büyük bir fark yaratabilir. Twitter’da reklam vermeye karar verirseniz, reklam analizlerine özellikle dikkat etmelisiniz. Reklamlarınızdan istediğiniz verimi alamıyorsanız farklı tekniklere yoğunlaşmalısınız.

Bu makalede “Twitter Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler” konusuna değindik ve Twitter reklamcılığı hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.