Ücretli ve Ücretsiz Website Oluşturucuları

0
Paylaşım
23
Görüntülenme

Ücretli ve Ücretsiz Website Oluşturucuları

İnternette kullanabileceğiniz çok sayıda website oluşturucu bulunmaktadır. Çoğu kişi gibi, en iyi teklifi araştırıyorsanız ücretsiz website oluşturucuları görmüş olmalısınız.

Bu makalede “Ücretli ve Ücretsiz Website Oluşturucuları” konusunu işleyeceğiz ve ücretsiz website oluşturucularının gerçekte neler sunduğuna bakacağız.

Ücretli ve Ücretsiz Website Oluşturucuları

Ücretli ve Ücretsiz Website Oluşturucuları

Ücretsiz Website Oluşturucuları Aslında Ücretsiz Değildir

Neredeyse tüm website oluşturucuları ücretsiz planlar sunar. Ancak bu kesinlikle onları kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Piyasadaki en iyi website oluşturucularının çoğu, başlangıçta ücretsiz planlar sunar. Küçük işletmeler için ve yüksek kalitede iş beklemeyenler için bu ücretsiz planlar elbette işe yarayacaktır. Ancak bu bir pazarlama stratejisidir ve milyonlarca müşterisi bulunmaktadır.

Çoğu ücretsiz website oluşturucunun başlıca sorunu, harika bir başlangıç noktası olmalarına rağmen genelde profesyonel bir website oluşturmak için yetersiz olmalarıdır.

İnsanlar genelde websitelerinin ücretsiz oluşturmak için kaydolarak zaman ve çaba harcar. Ancak sonuçta bunun yetersiz olduğunu fark edeceklerdir. Bir noktada ya yükseltme yapmanız ya da yeni bir hizmete geçmeniz ve işlemi tekrarlamanız gerekecektir. Her iki durumda da vakit kaybedeceksiniz.

Bu yüzden, hiçbir işletme size tamamen ücretsiz bir hizmet sunamaz ve sunmamalıdır. Herkesin bir hizmet sunmak için bir gelire ihtiyacı vardır ve ücretsiz asla gerçekten ücretsiz değildir.

Sınırlamalar

Her website oluşturucu farklı olsa da, ücretsiz planlarla birlikte gelen bazı sınırlamalar bulunmaktadır. İşte onlardan birkaçı:

Sınırlı Sayıda Sayfa Oluşturma

Birçok ücretsiz website oluşturucu, oluşturmanıza izin verilen sayfaların sayısını sınırlamaktadır. Örneğin, website başına en fazla beş sayfa yayınlamanıza izin verirler. Çoğu websitenin daha fazla sayfaya ihtiyacı vardır ve içeriğinizi genişletmek için ücretli bir plana itilirsiniz.

Alan Adı Kullanımı Serbest Değildir

Ücretsiz planlar genelde kendi URL’inizi kullanmanıza izin vermez. Size, işletme adınızın yanı sıra kendi URL’lerinden oluşan, geçici olarak kullanmanıza izin verdikleri ücretsiz bir URL atarlar. Sonuç olarak, websiteyi oluştursanız bile kendi alan adınızla kullanamadıktan sonra pek bir önemi kalmaz. Ayrıca profesyonellikten uzaktır.

Marka Filigranları

Ücretsiz website oluşturucuları çoğu zaman, web sayfalarınızda sayfanın gövdesinde veya üstbilgi ve altbilgide görüntülenmesini istediği marka logolarından oluşan bir filigran koyarlar.

Reklamlar

Birçok ücretsiz website oluşturucu, websitenizde reklam yerleri ayırırlar. Tekliflerinin serbestliğini bu konudaki özgürlükleriyle sağlarlar. Aslında ücretsiz olmalarının sebebi, hizmet ücretini reklamlar gibi başka gelir kaynaklarından elde etmeleridir. Bazı reklamlar, sayfanıza bağlı kuruluş bağlantıları enjekte edecek kadar ileri gidebilmektedir. Sonuç olarak ücretsiz bir hizmet alacaksanız ancak, potansiyel müşterilerin gözünde sizi bir puan aşağıya çekecektir.

Sınırlı Depolama

Hem ücretsiz hem de ücretli website oluşturucular, bant genişliği ve depolama alanınızı sınırlayacaklardır. Ancak ücretsiz oluşturucularla bu sınırlama yüksektir. Bazı durumlarda yalnızca birkaç megabaytlık (MB) depolama alanınız kalacaktır. Buda sizi içerik oluşturma açısından ciddi şekilde sınırlayacak ve yüksek kalitede görüntüler veya diğer ortamları barındırmanızı engelleyecektir.

Sınırlı Destek

Ücretsiz bir website oluşturucu ile herhangi bir müşteri desteği alamayabilirsiniz. Bu nedenle, bir sorunla karşı karşıya kalırsanız kendiniz çözmeniz gerekecektir.

Kısıtlanmış Özellikler

Ücretsiz website oluşturucuları, yararlı bulabileceğiniz veya kullanmak isteyebileceğiniz çeşitli şık özellikleri sınırlar. Bu özellikler; SSL sertifikası, çevrim içi mağazaya erişim, website analizleri, gerekli eklentiler ve alan tabanlı e-posta hesaplarını içerebilir. Hatta bazıları kullanmak istediğiniz yazı tiplerini bile sınırlandırmaktadır.

Neden Ücretli Plana Geçilmeli?

Ücretsiz olarak kullandığınızda fazlasıyla sınırlandırıldığınızı öğrendiğinize göre, bu sorunu ücretli plana geçerek çözmelisiniz. Ücretsiz website oluşturucu planları, farklı website oluşturucuları denemek ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek için harikadır. Beğendiğiniz bir tanesini bulduktan sonra, tamamen profesyonel bir website oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız tüm özelliklerin kilidini açmak için yükseltme yapabilirsiniz.

Profesyonel website oluşturucuları, genelde karmaşık araçlardır. Şüphesiz, şirketin oluşturulması ve yönetilmesi için çok fazla zaman ve kaynak harcanır. Bu nedenle profesyonel website oluşturucuları kullanarak bu emeğin ve kaynağın boşa gitmesini engelleyebilirsiniz.

Profesyonel bir website tasarımcısı işe almayı deneyebilirsiniz ancak bu oldukça maliyetli olacaktır. Websiteyi oluşturmayı kendiniz de deneyebilirsiniz ancak sonuç çoğu zaman beklediğiniz gibi çıkmaz. Küçük işletmeler için bir web tasarımcısı değilseniz ve bu işi kendi başınıza çözüme ulaştırmak için yeterli zamanınız yoksa, ücretli website oluşturucuları tercih edilerek bu iş çözülebilir. Çoğu işletme için bir müşteriyi kendinize bağlamanın ilk adımı websiteden geçer ve website konusunda tasarruf etmeyi düşünmek çoğu zaman akıllıca bir çözüm değildir.

Bu makalede “Ücretli ve Ücretsiz Website Oluşturucuları” konusuna değindik ve hangi planların daha mantıklı olduğuyla ilgili bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.