Viral Pazarlama Nedir?

0
Paylaşım
2
Görüntülenme

Viral Pazarlama Nedir?

Birinin hedef kitlesinde yankı uyandıran video veya görsel içeriklere viral pazarlama denir. Bu içerikler, hızla yayılarak viral hale gelene kadar paylaşılır. Bir pazarlama kampanyasının viral hale getirilmesi; bir şirketin satışlarını, katılımını ve marka bilinirliğini önemli ölçüde artırabilir.

Bu makalede “Viral Pazarlama Nedir?” sorusuna değineceğiz ve viral kampanyalar ile ilgili bilgi vereceğiz.

Viral Pazarlama Nedir?

Viral pazarlamada çabalarınızın karşılığını kesin verecek bir formül yoktur. Bu yüzden virallik devreye girene kadar o içeriğin neden viral olduğu genellikle bilinemez.

Başarılı viral pazarlama kampanyalarından bazılarını göz önüne getirirseniz, bazı ortak noktaları fark edebilirsiniz. Büyük kitlelere ulaşmak isteyen pazarlamacılar, bir sonraki kampanyalarını oluştururken bu ortak noktaları akıllarında tutmalıdır. Aşağıda bu ortak noktalardan bazılarını verdik

  • Hedef kitlelere hitap edin
  • Güçlü görseller kullanın
  • Yaratıcılığınızı kullanın
  • Duygusal çağrışımlar yerleştirin
  • İçeriği kolayca paylaşılabilir şekilde hazırlayın
  • İçeriğinizi uygun zamanlarda paylaşın

1) Hedef kitleye hitap edin

Başarılı bir viral pazarlama kampanyası, hedef kitleyi merkeze alır. Herhangi bir kampanyanın viral hale gelebilmesi için potansiyel müşterilerde yankı uyandırmalısınız ve içeriğiniz hakkında müşterilerin aileleri, arkadaşları ve takipçileriyle paylaşmaya karar verecekleri kadar güçlü hissetmelerini sağlamalısınız.

2) Güçlü görseller kullanın

Viral pazarlama kampanyaları çoğu zaman görsel stratejilerden faydalanır. Viral pazarlamalar, bir hikaye anlatmalıdır. Bu hikaye en iyi şekilde kitlenizde yankı uyandıran görsel öğeler kullanılarak anlatılmalıdır. Görsel stratejinizin markanız ve hedef kitlenizle uyumlu olması gerekir. Markanızla ve kitlenizle uyumlu olmasının yanı sıra ilginç, bilgilendirici ve mizahî de tasarlanmalıdır.

3) Yaratıcılığınızı kullanın

Kampanyalar benzersiz, ilginç ve yenilikçi bir fikir değilse çoğu zaman viral hale gelmez. Viral hale getirmek istediğiniz kampanyada yaratıcılığınızı kullanarak yeni ve dikkat çekici bir şeyler üretmelisiniz.

4) İçeriği kolayca paylaşılabilir şekilde hazırlayın

İnternet ve sosyal medya sayesinde içeriğinizi dünyayla paylaşmak ve tanıtmak oldukça basittir. Daha büyük nüfuslara ulaşmasını sağlayacağınız başarılı bir fotoğraf veya video içeriği üretmek için büyük miktarda para harcamanıza gerek yoktur.

Bir içeriğin viral hale gelebilmesi için sürekli olarak paylaşılması gerekir. Bu, sizin ve şirketinizin içeriği mümkün olduğunda çok yerde ve mümkün olduğunca çok şekilde paylaşmanız gerektiği anlamına gelir. Bu süreci daha da hızlandırmak isterseniz kitlenizin paylaşması için içeriğinizi kolay paylaşılabilir hale getirmeyi deneyebilirsiniz.

5) İçeriğinizi uygun zamanlarda paylaşın

İçeriğinizi paylaştığınız tarih ve saati de göz önünde bulundurmalısınız. Pazarlamacılar, resmî tatil günlerinin yanı sıra ülke gündemi gibi olayları da viral pazarlamada kullanırlar.

Akşam saatlerinde normalden daha fazla insan sosyal medyada vakit geçirmektedir ve güncel ülke gündemini okumaktadır. Bu gibi durumları pazarlamanızın faydasına kullanmayı deneyebilirsiniz.

Viral Pazarlamanın Avantajları

Başarılı bir viral pazarlama kampanyası oluşturmak kolay değildir. Ancak kampanyanız başarıyla viral hale gelirse, markanızla tanışan ve ürünlerinizi satın alan binlerce ve hatta milyonlarca yeni insan anlamına gelebilir.

Viral içerik üretmenin birden fazla avantajı da bulunmaktadır:

1) Markanızı inşa etmede yardımcı olurlar

Bir pazarlama kampanyası viral hale gelirse hedef kitleniz; şirketiniz, ürünleriniz, hizmetleriniz ve markanız hakkında otomatik olarak bilgi edinir. Bu, şirketinizi başka türlü duymamış olabilecek kişileri de içermektedir. Bazı küçük şirketler bu sayede büyük çıkışlara imza atmaktadır.

2) Büyük bütçelere gerek yoktur

En başarılı viral içeriklerin çoğu düşük bütçelerle oluşturulur. Bugünlerde çoğu büyüklükteki kişi ve şirketler, sadece bir iPhone ile yüksek kaliteli videolar çekebilir ve profesyonel görünümlü fotoğraflar çıkarabilir. Burada asıl iş yaratıcılığınızda yatıyor. Bugüne kadar çoğu içerik oluşturucu ve rastgele video yükleyen insanlar, bir gecede kendini ünlü buldular. Bu yüzden bulunduğumuz noktada asıl önemli olan bütçe değildir. Viral kampanyalar internetin dikkatini çekmeli.

3) Markanızı yeni bir kitlenin önüne çıkarırlar

Viral kampanyalar, geniş bir erişime sahip olduklarında viral olarak kabul edilirler. Kampanyası viral olmuş şirketler; satışlarında artış, sosyal medya hesaplarında daha fazla katılım, markaları ve ürünleri hakkında konuşmada mutlaka artış yaşayacaktır.

Son olarak;

İçeriğinizi kolayca viral hale getirmenin bir rehberi yoktur. Bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız geçmişte neyin başarılı olduğunu gözden geçirebilir ve çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Viral pazarlamada amaç, hedef kitlenizle bağlantı kuran ve onları paylaşmak istemelerini sağlayan “harika” içerik oluşturmaktır.

Bu makalede “Viral Pazarlama Nedir?” sorusuna değindik ve viral kampanyalar hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.