VPS Nedir?

0
Paylaşım
12
Görüntülenme

VPS Nedir?

VPS, özel bir sunucu almaktan daha güvenli ve kararlı bir çözümdür. Ancak özel bir sunucu kiralamaktan daha küçük ölçekli ve daha ucuzdur. VPS barındırma genellikle, paylaşılan barındırma planlarının sınırını aşan, ancak yine de özel bir sunucunun kaynaklarına ihtiyaç duymadan çalışabilen orta düzeyde trafiğe sahip web sitesi sahipleri tarafından seçilir.

VPS (Virtual Private Server), birden çok kullanıcısı bulunan bir sunucuda size özel kaynaklar sağlamak amacıyla sanallaştırma teknolojisini kullanan bir barındırma hizmetidir.

VPS çözümleri genelde birden fazla barındırma planı sunar. Örneğin Odeaweb’de farklı iş ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmış 6 VPS planımız bulunuyor. Ayrıca bu planları aşması gereken müşterilerimiz için daha fazla kaynağa ihtiyacınız olursa sunucunuzu sorunsuz bir şekilde isteğinize uygun ölçeklendirebilmenize olanak sağlıyoruz.

VPS Nasıl Çalışır?

Sunucular, web sunucunuzun veya web sitenizin çalışması için gereken dosya ve veri tabanlarını depoladığı bir çeşit bilgisayarlardır. Çevrim içi bir ziyaretçi web sitenize erişmek istediğinde, ziyaretçinin tarayıcısı sunucunuza bir istek gönderir ve gerekli dosyaları internet üzerinden ziyaretçiye aktarır. VPS barındırmada, bir fiziksel makineyi birden fazla kullanıcı paylaşır.

Odeaweb, sanallaştırma teknolojisini kullanarak sunucuların işletim sisteminin (OS) üzerine sanal bir katman kurar. Bu katman sunucuyu bölümlere ayırır ve her kullanıcının kendi işletim sistemini kurmasına izin verir. Bu nedenle bir VPS, tam kontrole sahip olduğunuz için hem sanal hem size özeldir. İşletim sistemleri diğer sunucu kullanıcılarından ayrılır. Bir VPS kiralayarak, verilerinizi diğer kullanıcılarla paylaşmak zorunda olmadığınız garantili kaynaklara (CPU, RAM, disk depolama alanı) sahip güvenli bir sunucu içerisine kurmanıza olanak sağlayabilirsiniz. VPS barındırma ile fiziksel bir sunucu gibi kök düzeyinde erişime daha uygun maliyetle sahip olabilirsiniz.

VPS Nedir?

VPS Artıları ve Eksileri
Bir VPS kiralamaya karar vermeden önce artılarını ve eksilerini öğrenmek isteyebilirsiniz.

Artıları

1) VDS’lerden daha ucuzdur.

2) Bellek veya işlem gücü gibi sanal kaynaklar garanti edildiğinden, mevcut kaynaklarda düşük dalgalanmalar olur.

3) Diğer sunucu kullanıcılarının teknik sorunları sizin sunucunuzu ve web sitenizdeki trafik akışını engellemez.

4) Sunucunuzda kök erişimi (Super User) elde edersiniz. Bu şekilde sunucunuz üzerinde tam kontrole sahip olursunuz.

5) Sunucu içindeki dosyalarınız ve veri tabanlarınız diğer sunucu kullanıcılarından ayrıldığı için daha güvenli bir deneyim yaşarsınız.

6) Ölçeklenmesi kolay bir hizmettir. İhtiyaçlarınız büyüdükçe sunucu kaynaklarınızı (RAM, CPU, disk depolama alanı vb.) kolayca yükseltebilirsiniz.

Eksileri

1) VPS’inizi sıfırdan kurmak teknik bilgi gerektirir. Ancak Odeaweb sayesinde bunun için endişelenmenize gerek yoktur.

2) Sunucu içinde yanlış yapılandırılan yazılımlar güvenlik açıklarına neden olabilir.

3) Sunucu yönetimi diğer sunucu barındırma seçeneklerine göre daha zordur. Odeaweb’in sunucu yönetimi hizmeti sayesinde bunu da kolaylaştırabilirsiniz.

VPS Yönetimi

VPS barındırmanın en zorlu aşamalarından biri, tüm sunucu ortamınızı kendiniz yönetmek zorunda olmanızdır. Sanal sunucunuz iyi yapılandırılamaz ve bakımı iyi yapılmazsa ciddi güvenlik açıkları ve performans kayıpları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Odeaweb olarak tüm fiziksel sunucularımızı belirli bir sayıdan sonra yeni müşteri alımına kapatarak sunucu doluluğunu engelliyoruz. Ayrıca günaşırı fiziksel makinelerin ve sunucuların bakımı yapılmaktadır.

VPS’inizi Ne Zaman Yükseltmelisiniz?

VPS barındırma, genellikle sunucunuzun ya da web sitenizin mevcut barındırma planının kaynak sınırlarını aşmasından sonraki adım olarak görülür. Diğer barındırma planları projeniz, işletmeniz ya da web siteniz için artık yeterli değilse, bir VPS planı kiralamayı düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, ilk sunucu kiralamaya VPS barındırma ile başlama konusunda da ikilemler bulunmaktadır. Örneğin hızlı ve istikrarlı bir ortamda güvenli ödemeler sağlamanız gereken e-ticaret web siteniz varsa başlangıç için VPS düşünebilirsiniz. VPS, güvenlik ihlalleri ve kimlik hırsızlığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sonuç olarak;

VPS barındırma, kendi fiziksel sunucunuzu çalıştırmanıza ve yüksek giderlerini karşılamanıza gerek kalmadan garantili kaynaklara ve tam kontrole erişmenizi sağlar. Orta ila yüksek trafik akışlı, yüksek kaynak tüketimi ağırlıklı ve e-ticaret siteleri için mükemmel bir çözümdür. Ancak hızlı büyüme hedefleyen işletmeler de hizmetin istikrarından yararlanabilir. Uygun bir fiyata güvenilir, işletme seviyesinde bir barındırma ortamı istiyorsanız kesinlikle web siteniz, projeniz ya da firmanız için VPS barındırma hizmetini düşünebilirsiniz.

Bu makalede “VPS Nedir?” sorusuna değindik ve VPS barındırmanın ne olduğuyla ilgili ve nasıl çalıştığıyla ilgili bilgi vermeye çalıştık. Umarız makaleyi okumaktan keyif almışsınızdır, bu konuyla ilgili ya da herhangi bir konuda sorunuz olduğunda Odeaweb teknik desteğine her daim ulaşabilirsiniz.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.